Young & Skilled Growth AB
Young & Skilled Growth AB har organisationsnummer 559054-7708 (5590547708)
Aktiebolag • Org.nr: 559054-7708
Om företaget
Young & Skilled Growth AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lerum. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nettoomsättningen jämfört med föregående år har ökat med mer än 30% på grund av att bolaget varit verksamt i större omfattning under räkenskapsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Young & Skilled Growth AB 1 002 771 kr och redovisade ett resultat på 809 905 kr. Rörelsemarginalen var 80,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 96,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 2708,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 80,8 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 80,8 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 96,3 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2708,4 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 97,7 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 495 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 1 486 av 3 546 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 26 737 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 47 963 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 145 060 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,4 procent | -93,0 procent | - | - | 80,8 procent |
| Vinstmarginal | 6,4 procent | -91,0 procent | - | - | 80,8 procent |
| Soliditet | 40,6 procent | 4,5 procent | 3,0 procent | 72,7 procent | 96,3 procent |
| Kassalikviditet | 44,2 procent | 53,3 procent | 432,7 procent | 366,8 procent | 2708,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,1 procent | -1681,6 procent | -1951,5 procent | -5528,1 procent | 97,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -49,1 procent | -100,0 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 1 846 000 kr | 1 879 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 600 000 kr | 559 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Villavägen 1c/o Piotr Zaleski
44332 Lerum
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Villavägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultation och produktion inom webb, såsom formgivning, samt produktion av webbsidor, reklam och marknadsföring jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 692 026 kr | 1 878 617 kr | 0 kr | 0 kr | 1 002 771 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 28 136 kr | 4 773 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 4 034 007 kr | 2 433 089 kr | 4 116 kr | 14 402 kr | 192 869 kr |
| Personalkostnader | 1 200 867 kr | 558 827 kr | 841 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 227 877 kr | 627 876 kr | 627 877 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 237 929 kr | -1 747 620 kr | -632 834 kr | -1 043 495 kr | 809 902 kr |
| Räntekostnader | 2 423 kr | 9 639 kr | 69 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 236 518 kr | -1 709 670 kr | -631 593 kr | -1 043 488 kr | 809 905 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 236 518 kr | -1 709 670 kr | -631 593 kr | -1 043 488 kr | 809 905 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 748 491 kr | 1 656 970 kr | 1 029 093 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 463 645 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 717 772 kr | 598 872 kr | 43 272 kr | 25 951 kr | 860 554 kr |
| Kortfristiga fordringar | 575 961 kr | 530 455 kr | 377 kr | 384 kr | 251 387 kr |
| Kassa och bank | 141 811 kr | 68 417 kr | 42 895 kr | 25 567 kr | 609 167 kr |
| Summa tillgångar | 4 466 263 kr | 2 255 842 kr | 1 072 365 kr | 25 951 kr | 860 554 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 811 339 kr | 101 670 kr | 32 365 kr | 18 876 kr | 828 781 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -760 025 kr | 104 370 kr | -415 135 kr | 1 012 364 kr | -31 124 kr |
| Årets resultat | 236 518 kr | -1 709 670 kr | -631 593 kr | -1 043 488 kr | 809 905 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 624 924 kr | 1 124 172 kr | 10 000 kr | 7 075 kr | 31 773 kr |
| Leverantörsskulder | 276 674 kr | 86 714 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 424 583 kr | 128 340 kr | 10 000 kr | 7 075 kr | 31 773 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 466 263 kr | 2 255 842 kr | 1 072 365 kr | 25 951 kr | 860 554 kr |
Företrädare
- Piotr Z (styrelseledamot ordförande)
- Helena L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Young & Skilled Growth AB för organisationsnummer?
Young & Skilled Growth AB har organisationsnummer 559054-7708 (5590547708).
Var ligger Young & Skilled Growth AB?
Young & Skilled Growth AB har sin registrerade adress Villavägen 1, 44332 Lerum.
Vilken bransch är Young & Skilled Growth AB verksamt i?
Young & Skilled Growth AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Young & Skilled Growth AB?
Young & Skilled Growth AB hade en nettoomsättning på 1 002 771 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-03-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.