Happu event AB
Happu event AB har organisationsnummer 559055-1916 (5590551916)
Aktiebolag • Org.nr: 559055-1916
Om företaget
Happu event AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lerum. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som reklambyråverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73111). Sidoverksamheter inkluderar all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik och arrangemang av kongresser och mässor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 18 procent till 262 736 kr räkenskapsåret 2025 (322 060 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Happu event AB 262 736 kr och redovisade ett resultat på 152 328 kr. Rörelsemarginalen var 94,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,7 procent). Soliditeten var 66,2 procent, över branschens median (median 60,9 procent). Kassalikviditeten var 707,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 265,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 94,1 procent | 9,7 procent | -0,4 procent till 26,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 98,2 procent | 10,1 procent | 0,1 procent till 27,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 66,2 procent | 60,9 procent | 37,3 procent till 81,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 707,2 procent | 265,5 procent | 145,0 procent till 507,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 20,1 procent | 12,4 procent | -6,3 procent till 49,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -18,4 procent | -4,0 procent | -35,5 procent till 21,5 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 370 av 3 775 aktiebolag inom reklambyråverksamhet.
- Plats 230 av 359 aktiebolag inom reklambyråverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 14 623 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 35 905 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 218 678 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,9 procent | 20,8 procent | 9,2 procent | 81,7 procent | 94,1 procent |
| Vinstmarginal | -12,9 procent | 20,7 procent | 9,2 procent | 85,7 procent | 98,2 procent |
| Soliditet | 64,2 procent | 44,1 procent | 34,0 procent | 69,5 procent | 66,2 procent |
| Kassalikviditet | 390,3 procent | 223,1 procent | 177,9 procent | 822,7 procent | 707,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 39,8 procent | 20,9 procent | 31,0 procent | 20,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 245,8 procent | 48,1 procent | -79,9 procent | -18,4 procent |
| Omsättning per anställd | 313 000 kr | 542 000 kr | 803 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 428 000 kr | 330 000 kr | 426 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nyebrostigen 1244330 Lerum
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Nyebrostigen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Event, kommunikation, och konsultverksamhet inom marknadsföring.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 642 788 kr | 89 995 kr | 313 478 kr | 1 083 906 kr | 1 605 135 kr | 322 060 kr | 262 736 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 180 kr | 176 290 kr | 145 175 kr | 27 608 kr | 49 253 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 19 000 kr | 77 069 kr | 189 kr | 0 kr | 2 107 kr |
| Övriga externa kostnader | 186 072 kr | 56 426 kr | 52 402 kr | 148 495 kr | 654 834 kr | 57 306 kr | 13 333 kr |
| Personalkostnader | 405 340 kr | 192 440 kr | 427 736 kr | 660 584 kr | 851 796 kr | 1 657 kr | 56 kr |
| Rörelseresultat | 55 556 kr | 17 419 kr | -40 485 kr | 225 367 kr | 147 569 kr | 263 097 kr | 247 240 kr |
| Ränteintäkter | 20 kr | 0 kr | - | - | 77 kr | 13 534 kr | 11 136 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | 594 kr | 0 kr | 722 kr | 250 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 55 576 kr | 17 419 kr | -40 485 kr | 224 773 kr | 147 646 kr | 275 909 kr | 258 126 kr |
| Bokslutsdispositioner | -13 953 kr | 0 kr | 40 567 kr | -59 064 kr | -37 295 kr | -39 298 kr | -65 390 kr |
| Skatt | 8 958 kr | 3 796 kr | 82 kr | 34 282 kr | 23 047 kr | 49 355 kr | 40 408 kr |
| Årets resultat | 32 665 kr | 13 623 kr | 0 kr | 131 427 kr | 87 304 kr | 187 256 kr | 152 328 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 459 968 kr | 324 371 kr | 309 449 kr | 748 733 kr | 1 228 518 kr | 870 064 kr | 1 143 767 kr |
| Kortfristiga fordringar | 90 066 kr | 82 853 kr | 14 538 kr | 178 101 kr | 383 016 kr | 280 080 kr | 402 760 kr |
| Kassa och bank | 369 902 kr | 241 518 kr | 294 911 kr | 570 632 kr | 845 503 kr | 589 984 kr | 741 007 kr |
| Summa tillgångar | 459 968 kr | 324 371 kr | 309 449 kr | 748 733 kr | 1 228 518 kr | 870 064 kr | 1 143 767 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 185 159 kr | 198 782 kr | 198 783 kr | 330 210 kr | 417 513 kr | 604 770 kr | 757 097 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 102 494 kr | 135 159 kr | 148 783 kr | 148 783 kr | 280 210 kr | 367 513 kr | 554 770 kr |
| Årets resultat | 32 665 kr | 13 623 kr | 0 kr | 131 427 kr | 87 304 kr | 187 256 kr | 152 328 kr |
| Obeskattade reserver | 64 453 kr | 64 453 kr | 23 886 kr | 82 950 kr | 120 245 kr | 159 543 kr | 224 933 kr |
| Kortfristiga skulder | 202 856 kr | 61 136 kr | 79 281 kr | 335 574 kr | 690 760 kr | 105 751 kr | 161 737 kr |
| Leverantörsskulder | 4 194 kr | 295 kr | 4 688 kr | 1 973 kr | 325 177 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | 3 796 kr | -4 735 kr | 25 669 kr | 39 320 kr | 28 444 kr | 89 763 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 120 856 kr | 32 045 kr | 76 790 kr | 307 932 kr | 309 263 kr | 67 532 kr | 63 314 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 459 968 kr | 324 371 kr | 309 449 kr | 748 733 kr | 1 228 518 kr | 870 064 kr | 1 143 767 kr |
Ur årsredovisningen
Happu Event äger varumärket Opportunity Day. Opportunity Day jobbar sedan 2016 med att uppmuntra och rusta näringslivet att rekrytera mer inkluderande och med att skapa nya nätverk mellan utrikesfödda jobbsökande och rekryterande chefer. 4/5 jobbtillfällen finns i små och medelstora företag. Dessa bolag är ofta underrepresenterade vid aktiviteter kopplat till social hållbarhet. Både näringslivet och utrikesfödda jobbsökande uppger att man ej når varandra via traditionella rekryteringskanaler. Att fler personer släpps in på arbetsmarknaden skulle gynna både enskilda individer, näringslivets konkurrenskraft och samhället. Opportunity Day vill sätta ljuset på möjligheterna med mångfald och bidra med kunskap och fakta kopplat till affärsnyttan med inkludering. Vi vill även utmana invanda beteenden och byta fördomar mot nyfikenhet genom att skapa möten över osynliga gränser i samhället. Målet med Opportunity Days verksamhet är att skapa en mer inkluderande arbetsmarknad och på så vis ett mer jämlikt och tryggt samhälle.Bolaget har sitt säte i Västra Götaland.
Företrädare
- Helena L (styrelseledamot)
Undertecknad i Lerum 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Happu event AB för organisationsnummer?
Happu event AB har organisationsnummer 559055-1916 (5590551916).
Var ligger Happu event AB?
Happu event AB har sin registrerade adress Nyebrostigen 12, 44330 Lerum.
Vilken bransch är Happu event AB verksamt i?
Happu event AB är registrerat i branschen reklambyråverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Happu event AB?
Happu event AB hade en nettoomsättning på 262 736 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-03-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.