Fancy studio TP AB
Fancy studio TP AB har organisationsnummer 559055-4613 (5590554613)
Aktiebolag • Org.nr: 559055-4613
Om företaget
Fancy studio TP AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Helsingborg. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 1 procent till 944 049 kr räkenskapsåret 2026 (953 072 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Fancy studio TP AB 944 049 kr och redovisade ett resultat på -39 947 kr. Rörelsemarginalen var -4,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,3 procent). Soliditeten var -95,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 51,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,2 procent | 6,3 procent | -0,3 procent till 17,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,2 procent | 6,3 procent | -0,5 procent till 16,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -95,4 procent | 50,3 procent | 25,2 procent till 69,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 51,2 procent | 192,5 procent | 98,7 procent till 310,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -0,9 procent | 2,5 procent | -12,3 procent till 19,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 472 000 kr | 743 000 kr | 553 000 kr till 1 127 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 335 000 kr | 397 000 kr | 156 000 kr till 523 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 865 av 2 160 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 20 av 48 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Helsingborg.
- Plats 1 971 av 4 489 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 17 372 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 149 851 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,5 procent | -7,7 procent | -23,8 procent | 9,0 procent | -4,2 procent |
| Vinstmarginal | -8,7 procent | -8,2 procent | -24,0 procent | 8,8 procent | -4,2 procent |
| Soliditet | 17,8 procent | 6,1 procent | -299,1 procent | -64,2 procent | -95,4 procent |
| Kassalikviditet | 121,7 procent | 106,5 procent | 25,1 procent | 60,9 procent | 51,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -156,9 procent | -139,2 procent | - | - | - |
| Omsättningstillväxt | - | -60,3 procent | - | -2,8 procent | -0,9 procent |
| Omsättning per anställd | 252 000 kr | 100 000 kr | 327 000 kr | 477 000 kr | 472 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 355 000 kr | 214 000 kr | 268 000 kr | 335 000 kr | 335 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
järnvägsgatan 19c/o c/o Fancy Studio
25224 Helsingborg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har järnvägsgatan 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel med nagelbehandling, manikyr, pedikyr inom nagelbranschen.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 504 972 kr | 200 404 kr | 980 647 kr | 953 072 kr | 944 049 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 414 453 kr | 447 341 kr | - | 41 544 kr | 10 237 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 32 009 kr | 0 kr | 17 126 kr |
| Övriga externa kostnader | 243 048 kr | 231 519 kr | 377 918 kr | 238 635 kr | 307 107 kr |
| Personalkostnader | 710 650 kr | 428 413 kr | 804 228 kr | 670 127 kr | 669 349 kr |
| Rörelseresultat | -42 943 kr | -15 342 kr | -233 508 kr | 85 854 kr | -39 296 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 4 kr | 5 kr | 27 kr |
| Räntekostnader | 1 129 kr | 1 003 kr | 2 229 kr | 2 366 kr | 678 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -44 072 kr | -16 345 kr | -235 733 kr | 83 493 kr | -39 947 kr |
| Skatt | - | - | 0 kr | 17 685 kr | - |
| Årets resultat | -44 072 kr | -16 345 kr | -235 733 kr | 65 808 kr | -39 947 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 157 403 kr | 191 206 kr | 53 401 kr | 146 154 kr | 121 704 kr |
| Kortfristiga fordringar | 67 071 kr | 67 340 kr | 38 762 kr | 21 039 kr | 21 617 kr |
| Kassa och bank | 90 332 kr | 123 866 kr | 14 639 kr | 125 115 kr | 100 087 kr |
| Summa tillgångar | 157 403 kr | 191 206 kr | 53 401 kr | 146 154 kr | 121 704 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 28 089 kr | 11 744 kr | -159 709 kr | -93 901 kr | -116 163 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 22 161 kr | -21 911 kr | 26 024 kr | -209 709 kr | -126 216 kr |
| Årets resultat | -44 072 kr | -16 345 kr | -235 733 kr | 65 808 kr | -39 947 kr |
| Kortfristiga skulder | 129 314 kr | 179 462 kr | 213 110 kr | 240 055 kr | 237 867 kr |
| Leverantörsskulder | 20 617 kr | 4 750 kr | 24 295 kr | 25 683 kr | 3 796 kr |
| Skatteskulder | - | - | 6 781 kr | 17 685 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 102 697 kr | 147 066 kr | 182 034 kr | 196 687 kr | 229 051 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 157 403 kr | 191 206 kr | 53 401 kr | 146 154 kr | 121 704 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Helsingborg och bedriver en skönhetssalong.
Företrädare
- Thi Thuy H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fancy studio TP AB för organisationsnummer?
Fancy studio TP AB har organisationsnummer 559055-4613 (5590554613).
Var ligger Fancy studio TP AB?
Fancy studio TP AB har sin registrerade adress järnvägsgatan 19, 25224 Helsingborg.
Vilken bransch är Fancy studio TP AB verksamt i?
Fancy studio TP AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fancy studio TP AB?
Fancy studio TP AB hade en nettoomsättning på 944 049 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fancy studio TP AB?
Fancy studio TP AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-03-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.