Tbeck AB
Tbeck AB har organisationsnummer 559057-0239 (5590570239)
Aktiebolag • Org.nr: 559057-0239
Om företaget
Tbeck AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gråbo. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 22 procent till 1 062 999 kr räkenskapsåret 2025 (869 866 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tbeck AB 1 062 999 kr och redovisade ett resultat på -18 871 kr. Rörelsemarginalen var -1,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 66,8 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 287,8 procent, över branschens median (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,7 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -1,8 procent | 6,0 procent | 0,0 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 66,8 procent | 39,4 procent | 17,3 procent till 69,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 287,8 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -10,1 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 22,2 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 063 000 kr | 1 446 000 kr | 835 000 kr till 2 186 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 807 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 900 av 4 698 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 13 av 19 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Lerum.
- Plats 627 av 1 436 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 23 342 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 140 211 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 36,6 procent | -7,5 procent | -7,6 procent | -1,7 procent |
| Vinstmarginal | - | 36,7 procent | -7,5 procent | -7,6 procent | -1,8 procent |
| Soliditet | 98,6 procent | 52,4 procent | 62,1 procent | 62,6 procent | 66,8 procent |
| Kassalikviditet | 7337,3 procent | 329,9 procent | 256,7 procent | 257,6 procent | 287,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -19,4 procent | 88,0 procent | 1,9 procent | -32,4 procent | -10,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 1,5 procent | -17,8 procent | 22,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 1 059 000 kr | 870 000 kr | 1 063 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 696 000 kr | 670 000 kr | 807 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bäckamaden 3144370 Gråbo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uthyrning av lastbilschaufförer samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 1 760 kr | 0 kr | 1 043 089 kr | 1 058 747 kr | 869 866 kr | 1 062 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 113 kr | 193 kr | 414 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 101 kr | 5 600 kr | 6 178 kr | 168 708 kr | 442 583 kr | 266 233 kr | 273 667 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 492 095 kr | 696 021 kr | 669 805 kr | 807 312 kr |
| Rörelseresultat | -5 101 kr | -3 840 kr | -6 178 kr | 382 286 kr | -79 744 kr | -65 979 kr | -17 566 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 120 kr | 720 kr | 355 kr | 73 kr |
| Räntekostnader | 7 kr | 13 kr | 0 kr | 5 kr | 45 kr | 771 kr | 1 378 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -5 108 kr | -3 853 kr | -6 178 kr | 382 401 kr | -79 069 kr | -66 395 kr | -18 871 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -91 557 kr | 91 557 kr | 0 kr | - |
| Skatt | - | - | - | 56 582 kr | 7 290 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -5 108 kr | -3 853 kr | -6 178 kr | 234 262 kr | 5 199 kr | -66 395 kr | -18 871 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 12 250 kr | 12 250 kr | 12 250 kr | 12 250 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 12 250 kr | 12 250 kr | 12 250 kr | 12 250 kr |
| Omsättningstillgångar | 42 310 kr | 38 462 kr | 32 284 kr | 495 642 kr | 424 399 kr | 314 925 kr | 266 347 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 485 kr | 0 kr | - | 451 409 kr | 343 642 kr | 236 166 kr | 121 258 kr |
| Kassa och bank | 37 825 kr | 38 462 kr | 32 284 kr | 44 233 kr | 80 757 kr | 78 759 kr | 145 089 kr |
| Summa tillgångar | 42 310 kr | 38 462 kr | 32 284 kr | 507 892 kr | 436 649 kr | 327 175 kr | 278 597 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 41 875 kr | 38 022 kr | 31 844 kr | 266 106 kr | 271 305 kr | 204 910 kr | 186 039 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -3 017 kr | -8 125 kr | -11 978 kr | -18 156 kr | 216 106 kr | 221 305 kr | 154 910 kr |
| Årets resultat | -5 108 kr | -3 853 kr | -6 178 kr | 234 262 kr | 5 199 kr | -66 395 kr | -18 871 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 91 557 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 435 kr | 440 kr | 440 kr | 150 229 kr | 165 344 kr | 122 265 kr | 92 558 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 19 674 kr | 7 135 kr | 16 751 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 56 582 kr | 7 290 kr | 7 290 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 435 kr | 440 kr | 440 kr | 83 008 kr | 104 380 kr | 97 840 kr | 65 807 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 42 310 kr | 38 462 kr | 32 284 kr | 507 892 kr | 436 649 kr | 327 175 kr | 278 597 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Gråbo registrerades år 2016 och bedriver sedan dess uthyrning av lastbilschaufförer samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Patrik T (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tbeck AB för organisationsnummer?
Tbeck AB har organisationsnummer 559057-0239 (5590570239).
Var ligger Tbeck AB?
Tbeck AB har sin registrerade adress Bäckamaden 31, 44370 Gråbo.
Vilken bransch är Tbeck AB verksamt i?
Tbeck AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tbeck AB?
Tbeck AB hade en nettoomsättning på 1 062 999 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tbeck AB?
Tbeck AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-04-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.