CMO Bygg AB

CMO Bygg AB har organisationsnummer 559057-2466 (5590572466)

Aktiebolag • Org.nr: 559057-2466

ByggnadssnickeriarbetenVallåkra

Aktivt företagVerksamt sedan 2016Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare✓ Verifierat på Google★★½☆☆ 2.5 (2 recensioner)

Om företaget

CMO Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallåkra. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). På Google Maps är verksamheten listad som byggföretag. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.

Kontaktuppgifter

Kategori: Byggföretag

Telefon: +46708482429

Hemsida: www.cmo.se

Ekonomi

4 652 000 krOmsättning▲ 15 procent
57 864 krÅrets resultat
3Antal anställda
18,8 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2023.

Omsättningen ökade 15 procent till 4 652 000 kr räkenskapsåret 2023 (4 059 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2023 omsatte CMO Bygg AB 4 652 000 kr och redovisade ett resultat på 57 864 kr. Rörelsemarginalen var 3,3 procent, under branschens median (median 4,2 procent). Soliditeten var 18,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,6 procent). Kassalikviditeten var 125,4 procent, under branschens median (median 193,7 procent).

Nyckeltal 2023BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal3,3 procent4,2 procent-0,9 procent till 12,2 procentUnder branschens median
Vinstmarginal2,5 procent3,9 procent-1,2 procent till 12,2 procentUnder branschens median
Soliditet18,8 procent45,6 procent24,3 procent till 68,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet125,4 procent193,7 procent122,3 procent till 352,1 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital13,4 procent17,4 procent-3,3 procent till 48,6 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt14,6 procent-1,7 procent-29,2 procent till 28,8 procentöver branschens median
Omsättning per anställd1 551 000 kr1 113 000 kr698 000 kr till 1 781 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd537 000 kr482 000 kr311 000 kr till 606 000 kröver branschens median

Nyckeltal per år

Nyckeltal2020202120222023
Rörelsemarginal4,2 procent8,5 procent8,9 procent3,3 procent
Vinstmarginal3,8 procent7,8 procent8,4 procent2,5 procent
Soliditet26,7 procent12,7 procent20,2 procent18,8 procent
Kassalikviditet145,5 procent111,8 procent161,4 procent125,4 procent
Avkastning på eget kapital49,4 procent16,9 procent61,2 procent13,4 procent
Omsättningstillväxt--6,6 procent57,6 procent14,6 procent
Omsättning per anställd2 759 000 kr2 576 000 kr2 030 000 kr1 551 000 kr
Personalkostnad per anställd463 000 kr586 000 kr470 000 kr537 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Södra Kvistoftavägen 240
25341 Vallåkra

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget erbjuder tjänster inom byggbranschen. Tjänster som erbjuds är både nybyggnation, ombyggnation och tillbyggnadsarbeten samt industri- och servicearbeten.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2020202120222023
Nettoomsättning2 759 137 kr2 576 484 kr4 059 030 kr4 651 735 kr
Övriga rörelseintäkter0 kr159 597 kr212 188 kr171 351 kr
Övriga externa kostnader286 328 kr333 512 kr527 971 kr541 886 kr
Personalkostnader463 193 kr585 991 kr939 935 kr1 610 319 kr
Avskrivningar69 553 kr110 414 kr74 871 kr125 785 kr
Rörelseresultat114 597 kr218 834 kr359 883 kr155 169 kr
Räntekostnader8 659 kr17 873 kr19 099 kr39 065 kr
Resultat efter finansiella poster105 938 kr200 961 kr340 784 kr116 104 kr
Bokslutsdispositioner15 056 kr-156 191 kr6 650 kr-57 561 kr
Skatt27 141 kr10 109 kr71 970 kr679 kr
Årets resultat93 853 kr34 661 kr275 464 kr57 864 kr

Balansräkning

Post2020202120222023
Tillgångar
Anläggningstillgångar96 765 kr873 938 kr1 055 634 kr964 849 kr
Materiella anläggningstillgångar96 765 kr873 938 kr1 055 634 kr964 849 kr
Omsättningstillgångar616 036 kr742 466 kr1 170 101 kr1 332 888 kr
Kortfristiga fordringar282 970 kr306 220 kr585 306 kr973 498 kr
Kassa och bank333 066 kr436 246 kr584 795 kr359 390 kr
Summa tillgångar712 801 kr1 616 404 kr2 225 735 kr2 297 737 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital190 083 kr204 744 kr450 208 kr433 073 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat46 230 kr120 083 kr124 744 kr325 209 kr
Årets resultat93 853 kr34 661 kr275 464 kr57 864 kr
Obeskattade reserver47 747 kr203 938 kr197 288 kr254 849 kr
Kortfristiga skulder423 372 kr664 103 kr725 030 kr1 063 059 kr
Leverantörsskulder45 425 kr210 866 kr256 419 kr382 522 kr
Skatteskulder51 352 kr49 679 kr97 049 kr94 712 kr
Övriga kortfristiga skulder183 090 kr111 483 kr139 376 kr243 147 kr
Summa eget kapital och skulder712 801 kr1 616 404 kr2 225 735 kr2 297 737 kr

Företrädare

  • Christian Mikael W

Undertecknad i Vallåkra.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2016-04-02
Registrerat hos Bolagsverket
CMO Bygg AB
2016-04-07
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har CMO Bygg AB för organisationsnummer?

CMO Bygg AB har organisationsnummer 559057-2466 (5590572466).

Var ligger CMO Bygg AB?

CMO Bygg AB har sin registrerade adress Södra Kvistoftavägen 240, 25341 Vallåkra.

Vilken bransch är CMO Bygg AB verksamt i?

CMO Bygg AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter CMO Bygg AB?

CMO Bygg AB hade en nettoomsättning på 4 652 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har CMO Bygg AB?

CMO Bygg AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Helsingborg
Län
Skåne län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2016-04-02
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

ÖppettiderÖppet nu
Måndag06:00-17:00
Tisdag06:00-17:00
Onsdag06:00-17:00
Torsdag06:00-17:00
Fredag06:00-17:00
Lördag06:00-17:00
Söndag06:00-17:00

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar