Önder Akay Holding AB
Önder Akay Holding AB har organisationsnummer 559057-4033 (5590574033)
Aktiebolag • Org.nr: 559057-4033
Om företaget
Önder Akay Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kävlinge. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar och detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 65 procent till 6 018 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 639 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Önder Akay Holding AB 6 018 000 kr och redovisade ett resultat på -7 900 kr. Rörelsemarginalen var 0,3 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 31,5 procent, under branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 106,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,3 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -0,1 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 31,5 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 106,5 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -2,4 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 65,4 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 6 018 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 801 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 695 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 6 av 21 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Kävlinge.
- Plats 83 av 985 aktiebolag med säte i Kävlinge.
- Plats 3 450 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 31 223 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,6 procent | 8,6 procent | -1,7 procent | 2,0 procent | 0,3 procent |
| Vinstmarginal | 18,5 procent | 8,6 procent | -1,9 procent | 0,9 procent | -0,1 procent |
| Soliditet | 82,4 procent | 54,1 procent | 29,0 procent | 31,3 procent | 31,5 procent |
| Kassalikviditet | 918,8 procent | 300,6 procent | 187,7 procent | 127,2 procent | 106,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 46,2 procent | 49,3 procent | -8,8 procent | 8,7 procent | -2,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 465,7 procent | 82,9 procent | -38,5 procent | 65,4 procent |
| Omsättning per anställd | 572 000 kr | 3 236 000 kr | 5 919 000 kr | 3 639 000 kr | 6 018 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 17 000 kr | 169 000 kr | 551 000 kr | 1 034 000 kr | 801 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Formgatan 224432 Kävlinge
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Formgatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, ombyggnation av bilar och biluthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 572 468 kr | 3 236 315 kr | 5 919 016 kr | 3 638 846 kr | 6 017 690 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 180 000 kr | 55 947 kr | 503 987 kr | 200 657 kr |
| Övriga externa kostnader | 59 483 kr | 84 106 kr | 364 782 kr | 199 887 kr | 261 122 kr |
| Personalkostnader | 17 084 kr | 168 938 kr | 550 916 kr | 1 033 616 kr | 800 834 kr |
| Avskrivningar | 4 000 kr | 1 205 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 106 156 kr | 279 035 kr | -100 392 kr | 71 622 kr | 18 722 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 129 kr | 12 kr | 759 kr | 462 kr |
| Räntekostnader | 329 kr | 637 kr | 11 984 kr | 40 743 kr | 27 084 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 105 827 kr | 278 527 kr | -112 364 kr | 31 638 kr | -7 900 kr |
| Bokslutsdispositioner | -16 000 kr | -69 000 kr | 85 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 10 631 kr | 43 181 kr | 0 kr | 2 076 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 79 196 kr | 166 346 kr | -27 364 kr | 29 562 kr | -7 900 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 205 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 205 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 206 600 kr | 624 150 kr | 1 071 711 kr | 1 087 517 kr | 1 054 778 kr |
| Varulager | 18 430 kr | 18 430 kr | 675 062 kr | 675 062 kr | 675 062 kr |
| Kortfristiga fordringar | 149 589 kr | 251 238 kr | 296 355 kr | 382 445 kr | 312 514 kr |
| Kassa och bank | 38 581 kr | 354 482 kr | 100 294 kr | 30 010 kr | 67 202 kr |
| Summa tillgångar | 207 805 kr | 624 150 kr | 1 071 711 kr | 1 087 517 kr | 1 054 778 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 171 326 kr | 337 673 kr | 310 308 kr | 339 870 kr | 331 970 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 42 130 kr | 121 327 kr | 287 672 kr | 260 308 kr | 289 870 kr |
| Årets resultat | 79 196 kr | 166 346 kr | -27 364 kr | 29 562 kr | -7 900 kr |
| Obeskattade reserver | 16 000 kr | 85 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 20 479 kr | 201 477 kr | 211 286 kr | 324 249 kr | 356 621 kr |
| Leverantörsskulder | 3 513 kr | 257 kr | 97 897 kr | 5 797 kr | 15 052 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 6 965 kr | 137 221 kr | 103 389 kr | 200 531 kr | 122 811 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 207 805 kr | 624 150 kr | 1 071 711 kr | 1 087 517 kr | 1 054 778 kr |
Företrädare
- Önder A
Undertecknad i Kävlinge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Önder Akay Holding AB för organisationsnummer?
Önder Akay Holding AB har organisationsnummer 559057-4033 (5590574033).
Var ligger Önder Akay Holding AB?
Önder Akay Holding AB har sin registrerade adress Formgatan 2, 24432 Kävlinge.
Vilken bransch är Önder Akay Holding AB verksamt i?
Önder Akay Holding AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Önder Akay Holding AB?
Önder Akay Holding AB hade en nettoomsättning på 6 018 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Önder Akay Holding AB?
Önder Akay Holding AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kävlinge
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-04-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.