Semmo Group AB
Semmo Group AB har organisationsnummer 559057-4645 (5590574645)
Aktiebolag • Org.nr: 559057-4645
Om företaget
Semmo Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Angered. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46170).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 23 procent till 187 277 kr räkenskapsåret 2025 (242 501 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Semmo Group AB 187 277 kr och redovisade ett resultat på 104 881 kr. Rörelsemarginalen var 41,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 77,7 procent, över branschens median (median 56,2 procent). Kassalikviditeten var 448,4 procent, över branschens median (median 195,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 41,0 procent | 6,7 procent | -0,5 procent till 17,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 41,0 procent | 6,6 procent | -1,5 procent till 17,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 77,7 procent | 56,2 procent | 24,2 procent till 82,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 448,4 procent | 195,2 procent | 97,9 procent till 515,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 63,4 procent | 2,8 procent | -15,2 procent till 38,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -22,8 procent | -4,8 procent | -25,9 procent till 19,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 187 000 kr | 1 383 000 kr | 513 000 kr till 2 986 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 51 000 kr | 351 000 kr | 96 000 kr till 617 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 100 av 166 aktiebolag inom provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak.
- Plats 7 av 13 aktiebolag inom provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak med säte i Göteborg.
- Plats 15 384 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 37 799 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 230 283 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 18,8 procent | 75,8 procent | 41,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 18,9 procent | 75,8 procent | 41,0 procent |
| Soliditet | -897,9 procent | -63,2 procent | 47,3 procent | 63,1 procent | 77,7 procent |
| Kassalikviditet | 10,0 procent | 61,3 procent | 228,4 procent | 677,8 procent | 448,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | 172,9 procent | 67,6 procent | 63,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -56,8 procent | -22,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 187 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 51 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kryddhyllan 74c/o FARAJ Semmo
42439 Angered
Verksamhetsbeskrivning
Import och försäljning av livsmedel och hygienartiklar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | - | 561 688 kr | 242 501 kr | 187 277 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 450 902 kr | 44 500 kr | 38 263 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 300 kr | 1 300 kr | 4 960 kr | 14 274 kr | 21 271 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 50 893 kr |
| Rörelseresultat | -1 300 kr | -1 300 kr | 105 826 kr | 183 727 kr | 76 850 kr |
| Ränteintäkter | - | 45 kr | 123 kr | 160 kr | 46 kr |
| Räntekostnader | 22 kr | 6 kr | 11 kr | 146 kr | 164 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 322 kr | -1 261 kr | 105 938 kr | 183 741 kr | 76 732 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -9 800 kr | -46 500 kr | 56 300 kr |
| Skatt | - | - | 6 070 kr | 28 774 kr | 28 151 kr |
| Årets resultat | -1 322 kr | -1 261 kr | 90 068 kr | 108 467 kr | 104 881 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 3 681 kr | 60 069 kr | 110 119 kr | 254 405 kr | 212 939 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 652 kr | - | 5 787 kr | 9 434 kr | 3 181 kr |
| Kassa och bank | 29 kr | 60 069 kr | 104 332 kr | 244 971 kr | 209 758 kr |
| Summa tillgångar | 3 681 kr | 60 069 kr | 110 119 kr | 254 405 kr | 212 939 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | -33 051 kr | -37 964 kr | 52 104 kr | 160 571 kr | 165 452 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -81 729 kr | -86 703 kr | -87 964 kr | 2 104 kr | 10 571 kr |
| Årets resultat | -1 322 kr | -1 261 kr | 90 068 kr | 108 467 kr | 104 881 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 9 800 kr | 56 300 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 36 732 kr | 98 033 kr | 48 215 kr | 37 534 kr | 47 487 kr |
| Skatteskulder | 1 512 kr | 0 kr | 1 351 kr | 24 977 kr | 45 949 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -6 726 kr | 98 033 kr | 46 864 kr | 12 557 kr | 888 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 681 kr | 60 069 kr | 110 119 kr | 254 405 kr | 212 939 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver försäljning av livsmedel till grossister och butiker samt konsultverksamhet.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Faraj S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Semmo Group AB för organisationsnummer?
Semmo Group AB har organisationsnummer 559057-4645 (5590574645).
Var ligger Semmo Group AB?
Semmo Group AB har sin registrerade adress Kryddhyllan 74, 42439 Angered.
Vilken bransch är Semmo Group AB verksamt i?
Semmo Group AB är registrerat i branschen provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Semmo Group AB?
Semmo Group AB hade en nettoomsättning på 187 277 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Semmo Group AB?
Semmo Group AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-04-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.