KV Enhörningen Pizza AB
KV Enhörningen Pizza AB har organisationsnummer 559057-9990 (5590579990)
Aktiebolag • Org.nr: 559057-9990
Om företaget
KV Enhörningen Pizza AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 11 procent till 4 414 260 kr räkenskapsåret 2025 (3 982 921 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte KV Enhörningen Pizza AB 4 414 260 kr och redovisade ett resultat på 126 564 kr. Rörelsemarginalen var 3,6 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 36,8 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 130,2 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,6 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 3,6 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 36,8 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 130,2 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 54,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 10,8 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 471 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 559 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 032 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 303 av 897 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 2 988 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 7 227 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 41 074 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,7 procent | 3,6 procent |
| Vinstmarginal | 3,6 procent | 3,6 procent |
| Soliditet | 44,8 procent | 36,8 procent |
| Kassalikviditet | 163,9 procent | 130,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,1 procent | 54,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 10,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 328 000 kr | 1 471 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 471 000 kr | 559 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Amiralitetsgatan 19C41462 Göteborg
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Amiralitetsgatan 19C som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 982 921 kr | 4 414 260 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 90 kr | 1 461 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 570 933 kr | 1 671 716 kr |
| Övriga externa kostnader | 850 526 kr | 901 800 kr |
| Personalkostnader | 1 412 820 kr | 1 677 542 kr |
| Avskrivningar | 2 400 kr | 7 435 kr |
| Rörelseresultat | 147 227 kr | 156 929 kr |
| Ränteintäkter | 104 kr | 507 kr |
| Räntekostnader | 2 710 kr | 51 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 144 621 kr | 157 385 kr |
| Skatt | - | 30 821 kr |
| Årets resultat | 144 621 kr | 126 564 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 5 084 kr | 47 749 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 084 kr | 47 749 kr |
| Omsättningstillgångar | 726 068 kr | 589 415 kr |
| Varulager | 64 927 kr | 64 628 kr |
| Kortfristiga fordringar | 251 154 kr | 152 511 kr |
| Kassa och bank | 409 987 kr | 372 276 kr |
| Summa tillgångar | 731 152 kr | 637 164 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 327 693 kr | 234 256 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 133 072 kr | 57 692 kr |
| Årets resultat | 144 621 kr | 126 564 kr |
| Kortfristiga skulder | 403 459 kr | 402 908 kr |
| Leverantörsskulder | 257 710 kr | 276 610 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 81 609 kr | 99 266 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 731 152 kr | 637 164 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är inom restaurangbranschen.
Företrädare
- Eyüp A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har KV Enhörningen Pizza AB för organisationsnummer?
KV Enhörningen Pizza AB har organisationsnummer 559057-9990 (5590579990).
Var ligger KV Enhörningen Pizza AB?
KV Enhörningen Pizza AB har sin registrerade adress Amiralitetsgatan 19C, 41462 Göteborg.
Vilken bransch är KV Enhörningen Pizza AB verksamt i?
KV Enhörningen Pizza AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter KV Enhörningen Pizza AB?
KV Enhörningen Pizza AB hade en nettoomsättning på 4 414 260 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har KV Enhörningen Pizza AB?
KV Enhörningen Pizza AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-04-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.