Mearo Holding AB
Mearo Holding AB har organisationsnummer 559058-1376 (5590581376)
Aktiebolag • Org.nr: 559058-1376
Om företaget
Mearo Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mearo Holding AB 0 kr och redovisade ett resultat på 189 327 kr. Soliditeten var 93,5 procent, över branschens median (median 75,2 procent). Kassalikviditeten var 2,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 236,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,5 procent | 75,2 procent | 36,9 procent till 97,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 2,7 procent | 236,1 procent | 62,8 procent till 1119,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 23,5 procent | 1,3 procent | -4,4 procent till 34,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 870 av 1 735 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
- Plats 10 av 12 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Uddevalla.
- Plats 1 620 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 46 550 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,6 procent | 97,8 procent | 100,0 procent | 98,6 procent | 93,5 procent |
| Kassalikviditet | - | 5,0 procent | - | - | 2,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 84,6 procent | 52,3 procent | 55,8 procent | 23,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tjärnhult 13045193 Uddevalla
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Tjärnhult 130 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt driva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 70100Verksamheter som utövas av huvudkontorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | -60 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 6 250 kr | 0 kr | 0 kr | 9 580 kr | 2 890 kr | 6 165 kr | 4 578 kr |
| Rörelseresultat | -6 250 kr | 0 kr | 0 kr | -9 580 kr | -2 890 kr | -6 225 kr | -4 578 kr |
| Räntekostnader | 108 kr | 0 kr | 0 kr | - | 48 kr | 2 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -6 358 kr | 0 kr | 0 kr | 240 420 kr | 247 062 kr | 343 773 kr | -4 578 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | - | 240 287 kr |
| Skatt | - | 0 kr | 0 kr | - | - | - | 46 382 kr |
| Årets resultat | -6 358 kr | 0 kr | 0 kr | 240 420 kr | 247 062 kr | 343 773 kr | 189 327 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 50 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 290 000 kr | 472 000 kr | 623 500 kr | 860 200 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 290 000 kr | 472 000 kr | 623 500 kr | 860 200 kr |
| Omsättningstillgångar | - | 0 kr | 0 kr | 312 kr | 624 kr | 1 397 kr | 1 494 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 0 kr | 0 kr | 262 kr | 264 kr | 1 161 kr | 1 161 kr |
| Kassa och bank | - | 0 kr | 0 kr | 50 kr | 360 kr | 236 kr | 333 kr |
| Summa tillgångar | 50 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 290 312 kr | 472 624 kr | 624 897 kr | 861 694 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 43 642 kr | 43 642 kr | 43 642 kr | 284 062 kr | 472 624 kr | 616 397 kr | 805 724 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -6 358 kr | -6 358 kr | -6 358 kr | 175 562 kr | 222 624 kr | 566 397 kr |
| Årets resultat | -6 358 kr | 0 kr | 0 kr | 240 420 kr | 247 062 kr | 343 773 kr | 189 327 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 0 kr | 0 kr | 6 250 kr | 0 kr | - | 55 970 kr |
| Skatteskulder | - | 0 kr | 0 kr | 6 250 kr | 0 kr | - | 46 382 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 50 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 290 312 kr | 472 624 kr | 624 897 kr | 861 694 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt driva därmed förenlig verksamhet. Säte i Uddevalla.
Företrädare
- Magnus Erik Andréas R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mearo Holding AB för organisationsnummer?
Mearo Holding AB har organisationsnummer 559058-1376 (5590581376).
Var ligger Mearo Holding AB?
Mearo Holding AB har sin registrerade adress Tjärnhult 130, 45193 Uddevalla.
Vilken bransch är Mearo Holding AB verksamt i?
Mearo Holding AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mearo Holding AB?
Mearo Holding AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-04-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.