Timesaver Management Nordic AB
Timesaver Management Nordic AB har organisationsnummer 559059-1466 (5590591466)
Aktiebolag • Org.nr: 559059-1466
Om företaget
Timesaver Management Nordic AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eskilstuna. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 128 033 kr räkenskapsåret 2025 (125 261 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Timesaver Management Nordic AB 128 033 kr och redovisade ett resultat på -110 225 kr. Rörelsemarginalen var -88,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 86,7 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 749,1 procent, över branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -88,9 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -88,6 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 86,7 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 749,1 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -50,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 2,2 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 21 702 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 111 av 149 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Eskilstuna.
- Plats 1 778 av 2 351 aktiebolag med säte i Eskilstuna.
- Plats 5 676 av 7 389 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 241 165 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,1 procent | -31,9 procent | 10,4 procent | -122,9 procent | -88,9 procent |
| Vinstmarginal | 22,1 procent | -31,8 procent | 10,4 procent | -122,4 procent | -88,6 procent |
| Soliditet | 92,5 procent | 88,5 procent | 85,7 procent | 86,6 procent | 86,7 procent |
| Kassalikviditet | 1338,9 procent | 870,4 procent | 699,0 procent | 747,6 procent | 749,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 26,2 procent | -16,2 procent | 8,2 procent | -46,7 procent | -50,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -70,8 procent | 37,0 procent | -66,9 procent | 2,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mesta Fortuna63236 Eskilstuna
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom produktivitetseffektivisering och ekonomi. Företaget ska även effektivisera och administrera ledningssystem för verksamhetsutveckling inom områden såsom arbetsmiljö, yttre miljö, kvalitet, socialt ansvarstagande och därmed jämförliga områden. Därutöver ska företaget utföra revisioner och bedriva kundanpassad utbildningsverksamhet inom dessa områden.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 943 205 kr | 275 832 kr | 377 916 kr | 125 261 kr | 128 033 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 99 374 kr | 0 kr | - | 400 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 542 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 214 468 kr | 245 084 kr | 266 881 kr | 197 484 kr | 177 365 kr |
| Personalkostnader | 615 924 kr | 118 610 kr | 71 704 kr | 82 151 kr | 64 473 kr |
| Rörelseresultat | 208 645 kr | -87 862 kr | 39 331 kr | -153 974 kr | -113 805 kr |
| Ränteintäkter | - | 162 kr | 20 kr | 711 kr | 508 kr |
| Räntekostnader | 388 kr | 37 kr | 50 kr | 0 kr | 81 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 208 257 kr | -87 737 kr | 39 301 kr | -153 263 kr | -113 378 kr |
| Skatt | 42 979 kr | 0 kr | - | - | -3 153 kr |
| Årets resultat | 165 278 kr | -87 737 kr | 39 301 kr | -153 263 kr | -110 225 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 680 585 kr | 612 373 kr | 561 666 kr | 378 710 kr | 251 386 kr |
| Kortfristiga fordringar | 221 828 kr | 292 309 kr | 113 518 kr | 219 112 kr | 165 834 kr |
| Kassa och bank | 458 757 kr | 320 064 kr | 448 148 kr | 159 598 kr | 85 552 kr |
| Summa tillgångar | 680 585 kr | 612 373 kr | 561 666 kr | 378 710 kr | 251 386 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 629 753 kr | 542 016 kr | 481 317 kr | 328 054 kr | 217 828 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 414 475 kr | 579 753 kr | 392 016 kr | 431 317 kr | 278 053 kr |
| Årets resultat | 165 278 kr | -87 737 kr | 39 301 kr | -153 263 kr | -110 225 kr |
| Kortfristiga skulder | 50 832 kr | 70 357 kr | 80 349 kr | 50 656 kr | 33 558 kr |
| Leverantörsskulder | 20 567 kr | 26 900 kr | 75 060 kr | 15 553 kr | 454 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 3 153 kr | 0 kr | - | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 30 265 kr | 40 304 kr | 5 289 kr | 35 103 kr | 33 104 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 680 585 kr | 612 373 kr | 561 666 kr | 378 710 kr | 251 386 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Eskilstuna, bedriver konsultverksamhet inom kvalitet-, miljö- och arbetsmiljösystem inom framförallt tillverkningsindustrin. Företaget har sin största kundbas i Mälardalen.
Företrädare
- Anette F (styrelsesuppleant)
- Per-Axel N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Timesaver Management Nordic AB för organisationsnummer?
Timesaver Management Nordic AB har organisationsnummer 559059-1466 (5590591466).
Var ligger Timesaver Management Nordic AB?
Timesaver Management Nordic AB har sin registrerade adress Mesta Fortuna, 63236 Eskilstuna.
Vilken bransch är Timesaver Management Nordic AB verksamt i?
Timesaver Management Nordic AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Timesaver Management Nordic AB?
Timesaver Management Nordic AB hade en nettoomsättning på 128 033 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eskilstuna
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-04-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.