Love & Bubbles AB
Love & Bubbles AB har organisationsnummer 559059-6770 (5590596770)
Aktiebolag • Org.nr: 559059-6770
Om företaget
Love & Bubbles AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med drycker enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46340).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 14 procent till 3 015 581 kr räkenskapsåret 2025 (3 501 561 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Love & Bubbles AB 3 015 581 kr och redovisade ett resultat på 19 750 kr. Rörelsemarginalen var 0,8 procent, under branschens median (median 1,2 procent). Soliditeten var 15,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,2 procent). Kassalikviditeten var 117,7 procent, under branschens median (median 152,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,8 procent | 1,2 procent | -14,0 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 1,1 procent | -15,3 procent till 11,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 15,0 procent | 48,2 procent | 16,9 procent till 79,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 117,7 procent | 152,9 procent | 63,4 procent till 421,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 22,7 procent | -2,9 procent | -59,3 procent till 20,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -13,9 procent | -2,5 procent | -31,2 procent till 29,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 77 av 546 aktiebolag inom partihandel med drycker.
- Plats 1 av 13 aktiebolag inom partihandel med drycker med säte i Helsingborg.
- Plats 736 av 4 487 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 6 572 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 57 660 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,5 procent | -33,9 procent | 1,2 procent | 4,2 procent | 0,8 procent |
| Vinstmarginal | -15,5 procent | -33,9 procent | 1,2 procent | 4,2 procent | 0,7 procent |
| Soliditet | -1214,5 procent | -235,4 procent | -22,9 procent | 12,5 procent | 15,0 procent |
| Kassalikviditet | 7,6 procent | 29,8 procent | 81,4 procent | 114,2 procent | 117,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | - | 217,4 procent | 22,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 117,0 procent | 360,6 procent | 15,6 procent | -13,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hamngatan 11c/o Svensk Champagneimport AB
30243 Halmstad
Bolag på samma adress
18 andra bolag har Hamngatan 11 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import av mousserande viner från distriktet Champagne samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 46340Partihandel med dryckerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 59 523 kr | 302 908 kr | 657 295 kr | 3 027 772 kr | 3 501 561 kr | 3 015 581 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 80 576 kr | 313 128 kr | 868 658 kr | 2 979 095 kr | 3 346 235 kr | 2 983 111 kr |
| Övriga externa kostnader | 22 435 kr | 15 900 kr | 13 575 kr | 11 150 kr | 11 950 kr | 7 900 kr | 7 325 kr |
| Rörelseresultat | -22 435 kr | -13 876 kr | -46 872 kr | -222 513 kr | 36 727 kr | 147 426 kr | 25 145 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 11 kr | 0 kr | 59 kr | 126 kr | 48 kr |
| Räntekostnader | - | 9 kr | 13 kr | 84 kr | 707 kr | 1 250 kr | 5 443 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -22 435 kr | -13 885 kr | -46 874 kr | -222 597 kr | 36 079 kr | 146 302 kr | 19 750 kr |
| Årets resultat | -22 435 kr | -13 885 kr | -46 874 kr | -222 597 kr | 36 079 kr | 146 302 kr | 19 750 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 22 517 kr | 68 353 kr | 5 970 kr | 125 354 kr | 1 130 774 kr | 540 011 kr | 579 479 kr |
| Varulager | - | 23 077 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 13 359 kr | 36 678 kr | 0 kr | 120 324 kr | 1 123 924 kr | 269 944 kr | 574 367 kr |
| Kassa och bank | 9 158 kr | 8 598 kr | 5 970 kr | 5 030 kr | 6 850 kr | 270 067 kr | 5 112 kr |
| Summa tillgångar | 22 517 kr | 68 353 kr | 5 970 kr | 125 354 kr | 1 130 774 kr | 540 011 kr | 579 479 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -11 744 kr | -25 629 kr | -72 503 kr | -295 100 kr | -259 021 kr | 67 281 kr | 87 031 kr |
| Aktiekapital | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Balanserat resultat | -49 309 kr | -71 744 kr | -85 629 kr | -132 503 kr | -355 100 kr | -139 021 kr | 7 281 kr |
| Årets resultat | -22 435 kr | -13 885 kr | -46 874 kr | -222 597 kr | 36 079 kr | 146 302 kr | 19 750 kr |
| Kortfristiga skulder | 34 261 kr | 93 982 kr | 78 473 kr | 420 454 kr | 1 389 795 kr | 472 730 kr | 492 448 kr |
| Leverantörsskulder | 23 922 kr | 84 643 kr | 33 976 kr | 375 696 kr | 1 363 053 kr | 462 788 kr | 293 182 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 20 358 kr | 18 619 kr | 603 kr | 603 kr | 194 266 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 22 517 kr | 68 353 kr | 5 970 kr | 125 354 kr | 1 130 774 kr | 540 011 kr | 579 479 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är import och försäljning av mousserande viner från distriktet Champagne samt restaurangverksamhet.
Företrädare
- Magnus F
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Love & Bubbles AB för organisationsnummer?
Love & Bubbles AB har organisationsnummer 559059-6770 (5590596770).
Var ligger Love & Bubbles AB?
Love & Bubbles AB har sin registrerade adress Hamngatan 11, 30243 Halmstad.
Vilken bransch är Love & Bubbles AB verksamt i?
Love & Bubbles AB är registrerat i branschen partihandel med drycker enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Love & Bubbles AB?
Love & Bubbles AB hade en nettoomsättning på 3 015 581 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-04-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.