
JST Industriservice AB
JST Industriservice AB har organisationsnummer 559060-0507 (5590600507)
Aktiebolag • Org.nr: 559060-0507
Om företaget
JST Industriservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Edsbruk. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som installation av industrimaskiner och -utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33200). Sidoverksamheter inkluderar annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet, mark- och grundarbeten och skötsel och underhåll av grönytor. På Google Maps är verksamheten listad som konsultföretag. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 3 041 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 102 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JST Industriservice AB 3 041 000 kr och redovisade ett resultat på 386 402 kr. Rörelsemarginalen var 18,1 procent, över branschens median (median 13,7 procent). Soliditeten var 41,4 procent, under branschens median (median 55,8 procent). Kassalikviditeten var 209,5 procent, under branschens median (median 263,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,1 procent | 13,7 procent | 4,2 procent till 25,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 16,2 procent | 13,8 procent | 4,5 procent till 24,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 41,4 procent | 55,8 procent | 36,2 procent till 78,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 209,5 procent | 263,5 procent | 158,4 procent till 510,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 44,6 procent | 24,6 procent | 1,4 procent till 51,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,0 procent | -0,3 procent | -23,7 procent till 36,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 041 000 kr | 1 315 000 kr | 806 000 kr till 2 070 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 998 000 kr | 605 000 kr | 418 000 kr till 771 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 69 av 252 aktiebolag inom installation av industrimaskiner och -utrustning.
- Plats 58 av 202 aktiebolag med säte i Hultsfred.
- Plats 1 031 av 5 016 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 57 236 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,5 procent | 26,0 procent | 10,4 procent | 20,6 procent | 18,1 procent |
| Vinstmarginal | 5,5 procent | 26,0 procent | 10,4 procent | 18,8 procent | 16,2 procent |
| Soliditet | 62,1 procent | 58,9 procent | 59,1 procent | 42,0 procent | 41,4 procent |
| Kassalikviditet | 249,6 procent | 343,3 procent | 208,1 procent | 216,2 procent | 209,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,7 procent | 52,0 procent | 49,8 procent | 49,9 procent | 44,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 26,9 procent | -15,3 procent | 7,9 procent | -2,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 337 000 kr | 3 394 000 kr | 1 438 000 kr | 3 102 000 kr | 3 041 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 613 000 kr | 1 024 000 kr | 791 000 kr | 1 143 000 kr | 998 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Öjelsbo, Stockstorp 159475 Edsbruk
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva installation, service och försäljning av centralsmörjsystem. Samt service och underhåll av maskiner inom gru, stål, papper och entreprenadbranschen.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 673 903 kr | 3 394 368 kr | 2 875 908 kr | 3 102 030 kr | 3 040 547 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 210 kr | 0 kr | - | 42 394 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 543 800 kr | 599 442 kr | 177 120 kr | 647 857 kr | 520 403 kr |
| Övriga externa kostnader | 698 252 kr | 854 039 kr | 760 742 kr | 546 025 kr | 738 635 kr |
| Personalkostnader | 1 226 353 kr | 1 024 226 kr | 1 582 839 kr | 1 143 298 kr | 998 198 kr |
| Avskrivningar | 58 023 kr | 34 910 kr | 55 199 kr | 169 378 kr | 232 912 kr |
| Rörelseresultat | 147 685 kr | 881 752 kr | 300 009 kr | 637 866 kr | 550 398 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 435 kr | 402 kr | 564 kr |
| Räntekostnader | 194 kr | -58 kr | 2 773 kr | 56 402 kr | 58 449 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 147 491 kr | 881 810 kr | 297 670 kr | 581 866 kr | 492 513 kr |
| Bokslutsdispositioner | 56 666 kr | -212 487 kr | 203 010 kr | 37 846 kr | 0 kr |
| Skatt | 45 921 kr | 138 405 kr | 106 343 kr | 130 653 kr | 106 110 kr |
| Årets resultat | 158 236 kr | 530 918 kr | 394 337 kr | 489 059 kr | 386 402 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 77 429 kr | 68 115 kr | 217 952 kr | 1 048 564 kr | 950 652 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 77 429 kr | 68 115 kr | 217 952 kr | 958 564 kr | 725 652 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 90 000 kr | 225 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 953 949 kr | 1 665 850 kr | 1 121 674 kr | 1 286 295 kr | 1 143 485 kr |
| Varulager | 49 728 kr | 47 644 kr | 58 826 kr | 76 338 kr | 40 515 kr |
| Kortfristiga fordringar | 414 245 kr | 568 793 kr | 466 397 kr | 487 378 kr | 361 196 kr |
| Kassa och bank | 489 976 kr | 1 049 413 kr | 596 451 kr | 722 579 kr | 741 774 kr |
| Summa tillgångar | 1 031 378 kr | 1 733 965 kr | 1 339 626 kr | 2 334 859 kr | 2 094 137 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 640 795 kr | 1 021 713 kr | 791 050 kr | 980 109 kr | 866 512 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 432 559 kr | 440 795 kr | 346 713 kr | 441 050 kr | 430 109 kr |
| Årets resultat | 158 236 kr | 530 918 kr | 394 337 kr | 489 059 kr | 386 402 kr |
| Obeskattade reserver | 28 369 kr | 240 856 kr | 37 846 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 362 214 kr | 471 397 kr | 510 730 kr | 559 656 kr | 526 357 kr |
| Leverantörsskulder | 18 397 kr | 36 209 kr | 43 603 kr | 85 452 kr | 121 897 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 38 100 kr | 34 241 kr | 2 525 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 262 034 kr | 315 665 kr | 300 472 kr | 298 779 kr | 234 215 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 031 378 kr | 1 733 965 kr | 1 339 626 kr | 2 334 859 kr | 2 094 137 kr |
Företrädare
- Joakim J
Undertecknad i Edsbruk 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JST Industriservice AB för organisationsnummer?
JST Industriservice AB har organisationsnummer 559060-0507 (5590600507).
Var ligger JST Industriservice AB?
JST Industriservice AB har sin registrerade adress Öjelsbo, Stockstorp 1, 59475 Edsbruk.
Vilken bransch är JST Industriservice AB verksamt i?
JST Industriservice AB är registrerat i branschen installation av industrimaskiner och -utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JST Industriservice AB?
JST Industriservice AB hade en nettoomsättning på 3 041 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JST Industriservice AB?
JST Industriservice AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår JST Industriservice AB någon utdelning?
Styrelsen i JST Industriservice AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hultsfred
- Län
- Kalmar län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-04-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.