Oh Deer Valentine Aktiebolag
Oh Deer Valentine Aktiebolag har organisationsnummer 559060-8971 (5590608971)
Aktiebolag • Org.nr: 559060-8971
Om företaget
Oh Deer Valentine Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 73 procent till 182 000 kr räkenskapsåret 2026 (674 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Oh Deer Valentine Aktiebolag 182 000 kr och redovisade ett resultat på -182 970 kr. Rörelsemarginalen var -100,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 85,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,5 procent). Kassalikviditeten var 696,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 295,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -100,7 procent | 8,6 procent | -1,9 procent till 25,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -100,5 procent | 8,9 procent | -1,6 procent till 27,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 85,6 procent | 63,5 procent | 43,4 procent till 82,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 696,5 procent | 295,9 procent | 175,0 procent till 630,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -45,5 procent | 10,1 procent | -9,0 procent till 50,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -73,0 procent | -5,4 procent | -34,4 procent till 22,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 182 000 kr | 781 000 kr | 418 000 kr till 1 202 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 323 000 kr | 475 000 kr | 203 000 kr till 710 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 227 av 3 085 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 1 150 av 1 532 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 43 116 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 76 883 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 231 205 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,6 procent | 6,5 procent | -18,3 procent | 2,8 procent | -100,7 procent |
| Vinstmarginal | 25,6 procent | 6,4 procent | -18,4 procent | 2,8 procent | -100,5 procent |
| Soliditet | 75,6 procent | 69,5 procent | 83,6 procent | 95,3 procent | 85,6 procent |
| Kassalikviditet | 506,8 procent | 413,5 procent | 610,6 procent | 2111,6 procent | 696,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,9 procent | 9,3 procent | -27,2 procent | 3,2 procent | -45,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 25,9 procent | -30,4 procent | -43,4 procent | -73,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 358 000 kr | 855 000 kr | 595 000 kr | 674 000 kr | 182 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 923 000 kr | 773 000 kr | 679 000 kr | 612 000 kr | 323 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skeppsbron 10c/o c/o Fredrik Zander
11130 Stockholm
Bolag på samma adress
25 andra bolag har Skeppsbron 10 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom, TV- och scenproduktion och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 59110Produktion av film, video och tv-programHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 357 997 kr | 1 710 425 kr | 1 189 998 kr | 673 542 kr | 181 998 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 328 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 85 553 kr | 54 359 kr | 49 497 kr | 42 978 kr | 42 683 kr |
| Personalkostnader | 923 449 kr | 1 545 520 kr | 1 358 464 kr | 611 991 kr | 322 636 kr |
| Rörelseresultat | 347 667 kr | 110 546 kr | -217 963 kr | 18 573 kr | -183 321 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 kr | 4 kr | 358 kr | 351 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 621 kr | 861 kr | 184 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 347 667 kr | 109 927 kr | -218 820 kr | 18 747 kr | -182 970 kr |
| Bokslutsdispositioner | -40 000 kr | -25 000 kr | 65 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 27 575 kr | 17 781 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 280 092 kr | 67 146 kr | -153 820 kr | 18 747 kr | -182 970 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 863 341 kr | 1 035 566 kr | 677 238 kr | 614 164 kr | 469 515 kr |
| Kortfristiga fordringar | 306 433 kr | 412 700 kr | 197 998 kr | 56 151 kr | 126 127 kr |
| Kassa och bank | 556 908 kr | 622 866 kr | 479 240 kr | 558 013 kr | 343 388 kr |
| Summa tillgångar | 863 341 kr | 1 035 566 kr | 677 238 kr | 614 164 kr | 469 515 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 653 006 kr | 720 152 kr | 566 332 kr | 585 079 kr | 402 109 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 322 914 kr | 603 006 kr | 670 152 kr | 516 332 kr | 535 079 kr |
| Årets resultat | 280 092 kr | 67 146 kr | -153 820 kr | 18 747 kr | -182 970 kr |
| Obeskattade reserver | 40 000 kr | 65 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 170 335 kr | 250 414 kr | 110 906 kr | 29 085 kr | 67 406 kr |
| Leverantörsskulder | 1 984 kr | 3 473 kr | 6 554 kr | 0 kr | 5 215 kr |
| Skatteskulder | 27 575 kr | 45 356 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 130 776 kr | 191 585 kr | 94 352 kr | 19 085 kr | 52 191 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 863 341 kr | 1 035 566 kr | 677 238 kr | 614 164 kr | 469 515 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2016 och bedriver verksamhet inom TV- och scenproduktion och därmed förenlig verksamhet.
Årets omsättningsminskning beror på att den som jobbar i Oh Deer Valentine AB har gått på föräldraledighet.
Företrädare
- Pär L (styrelseledamot)
- Jeff N (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Oh Deer Valentine Aktiebolag för organisationsnummer?
Oh Deer Valentine Aktiebolag har organisationsnummer 559060-8971 (5590608971).
Var ligger Oh Deer Valentine Aktiebolag?
Oh Deer Valentine Aktiebolag har sin registrerade adress Skeppsbron 10, 11130 Stockholm.
Vilken bransch är Oh Deer Valentine Aktiebolag verksamt i?
Oh Deer Valentine Aktiebolag är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Oh Deer Valentine Aktiebolag?
Oh Deer Valentine Aktiebolag hade en nettoomsättning på 182 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Oh Deer Valentine Aktiebolag?
Oh Deer Valentine Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-04-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.