Nelta Tech AB
Nelta Tech AB har organisationsnummer 559060-9813 (5590609813)
Aktiebolag • Org.nr: 559060-9813
Om företaget
Nelta Tech AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lomma. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 12 procent till 1 509 600 kr räkenskapsåret 2025 (1 706 800 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nelta Tech AB 1 509 600 kr och redovisade ett resultat på 195 547 kr. Rörelsemarginalen var 15,5 procent, under branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 92,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1362,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,5 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 16,5 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 92,7 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1362,7 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,1 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -11,6 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 510 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 068 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 529 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 159 av 618 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Malmö.
- Plats 3 519 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 12 552 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 109 673 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,1 procent | 29,2 procent | 20,4 procent | 36,1 procent | 15,5 procent |
| Vinstmarginal | 53,1 procent | 29,4 procent | 23,2 procent | 39,8 procent | 16,5 procent |
| Soliditet | 82,1 procent | 87,1 procent | 91,8 procent | 92,5 procent | 92,7 procent |
| Kassalikviditet | 557,7 procent | 775,3 procent | 1208,7 procent | 1336,2 procent | 1362,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,4 procent | 12,6 procent | 9,6 procent | 17,0 procent | 6,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 53,3 procent | -26,3 procent | 7,4 procent | 23,6 procent | -11,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 743 000 kr | 1 285 000 kr | 1 380 000 kr | 1 707 000 kr | 1 510 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 679 000 kr | 748 000 kr | 924 000 kr | 927 000 kr | 1 068 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kryssgränd 3523439 Lomma
Verksamhetsbeskrivning
Photamera AB tillhandahålla digitala underhållningstjänster för event o folksamlingar.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 137 320 kr | 1 743 050 kr | 1 285 200 kr | 1 380 401 kr | 1 706 800 kr | 1 509 600 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 15 119 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 72 524 kr | 10 016 kr | 5 217 kr | 3 979 kr | 2 410 kr | 1 449 kr |
| Övriga externa kostnader | 136 348 kr | 131 469 kr | 156 416 kr | 155 656 kr | 146 680 kr | 161 797 kr |
| Personalkostnader | 501 377 kr | 678 974 kr | 747 665 kr | 924 454 kr | 927 150 kr | 1 067 968 kr |
| Avskrivningar | 12 852 kr | 12 855 kr | 0 kr | 14 932 kr | 14 932 kr | 14 932 kr |
| Rörelseresultat | 414 219 kr | 924 855 kr | 375 902 kr | 281 380 kr | 615 628 kr | 233 998 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 245 kr | 40 369 kr | 62 868 kr | 15 606 kr |
| Räntekostnader | 2 074 kr | 134 kr | 318 kr | 1 954 kr | 0 kr | 11 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 412 145 kr | 924 721 kr | 377 829 kr | 319 795 kr | 678 496 kr | 249 593 kr |
| Skatt | 84 898 kr | 190 519 kr | 77 896 kr | 66 325 kr | 139 447 kr | 54 046 kr |
| Årets resultat | 327 247 kr | 734 202 kr | 299 933 kr | 253 470 kr | 539 049 kr | 195 547 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 12 855 kr | 0 kr | 0 kr | 29 864 kr | 14 932 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 855 kr | 0 kr | 0 kr | 29 864 kr | 14 932 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 465 567 kr | 2 528 685 kr | 2 726 979 kr | 2 833 236 kr | 3 407 864 kr | 3 435 401 kr |
| Kortfristiga fordringar | 27 233 kr | 374 051 kr | 253 317 kr | 43 712 kr | 199 190 kr | 208 723 kr |
| Kassa och bank | 1 438 334 kr | 2 154 634 kr | 2 473 662 kr | 2 789 524 kr | 3 208 674 kr | 3 226 678 kr |
| Summa tillgångar | 1 478 422 kr | 2 528 685 kr | 2 726 979 kr | 2 863 100 kr | 3 422 796 kr | 3 435 401 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 341 092 kr | 2 075 294 kr | 2 375 226 kr | 2 628 696 kr | 3 167 745 kr | 3 183 292 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 963 845 kr | 1 291 092 kr | 2 025 293 kr | 2 325 226 kr | 2 578 696 kr | 2 937 745 kr |
| Årets resultat | 327 247 kr | 734 202 kr | 299 933 kr | 253 470 kr | 539 049 kr | 195 547 kr |
| Kortfristiga skulder | 137 330 kr | 453 391 kr | 351 753 kr | 234 404 kr | 255 051 kr | 252 109 kr |
| Skatteskulder | 42 100 kr | 193 393 kr | 143 917 kr | -35 949 kr | 28 112 kr | -8 471 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 90 430 kr | 199 999 kr | 207 835 kr | 270 352 kr | 226 938 kr | 260 580 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 478 422 kr | 2 528 685 kr | 2 726 979 kr | 2 863 100 kr | 3 422 796 kr | 3 435 401 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades 2016 och tillhandahåller digitala underhållningstjänster för event och folksamlingar. Företaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Kyle H (styrelseordförande)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nelta Tech AB för organisationsnummer?
Nelta Tech AB har organisationsnummer 559060-9813 (5590609813).
Var ligger Nelta Tech AB?
Nelta Tech AB har sin registrerade adress Kryssgränd 35, 23439 Lomma.
Vilken bransch är Nelta Tech AB verksamt i?
Nelta Tech AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nelta Tech AB?
Nelta Tech AB hade en nettoomsättning på 1 509 600 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nelta Tech AB?
Nelta Tech AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nelta Tech AB någon utdelning?
Styrelsen i Nelta Tech AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-04-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.