NVM Construction AB

NVM Construction AB har organisationsnummer 559061-1249 (5590611249)

Aktiebolag • Org.nr: 559061-1249

Mark- och grundarbetenTäby

Aktivt företagVerksamt sedan 2016Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

NVM Construction AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Sidoverksamheter inkluderar byggnadssnickeriarbeten, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner.

Ekonomi

5 987 000 krOmsättning▲ 69 procent
41 019 krÅrets resultat
2Antal anställda
5,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2021.

Omsättningen ökade 69 procent till 5 987 000 kr räkenskapsåret 2021 (3 547 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2021 omsatte NVM Construction AB 5 987 000 kr och redovisade ett resultat på 41 019 kr. Rörelsemarginalen var 4,4 procent, under branschens median (median 9,5 procent). Soliditeten var 5,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 37,0 procent). Kassalikviditeten var 100,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 177,6 procent).

Nyckeltal 2021BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal4,4 procent9,5 procent1,5 procent till 20,8 procentUnder branschens median
Vinstmarginal0,9 procent8,8 procent0,8 procent till 20,5 procentUnder branschens median
Soliditet5,5 procent37,0 procent17,4 procent till 62,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet100,2 procent177,6 procent104,2 procent till 358,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital31,1 procent20,6 procent0,7 procent till 50,4 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt68,8 procent7,5 procent-15,0 procent till 43,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd2 994 000 kr1 349 000 kr843 000 kr till 1 984 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd537 000 kr472 000 kr306 000 kr till 580 000 kröver branschens median

Nyckeltal per år

Nyckeltal201920202021
Rörelsemarginal2,6 procent1,8 procent4,4 procent
Vinstmarginal0,6 procent1,2 procent0,9 procent
Soliditet2,2 procent3,3 procent5,5 procent
Kassalikviditet146,9 procent133,1 procent100,2 procent
Avkastning på eget kapital12,6 procent37,1 procent31,1 procent
Omsättningstillväxt-136,2 procent68,8 procent
Omsättning per anställd1 502 000 kr3 547 000 kr2 994 000 kr
Personalkostnad per anställd309 000 kr531 000 kr537 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Vallarevägen 32
c/o c/o Per Linner
18351 Täby

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Vallarevägen 32 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bedriva uthyrning och försäljning av material till byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva markentreprenad.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post201920202021
Nettoomsättning1 501 863 kr3 547 325 kr5 986 539 kr
Övriga externa kostnader134 599 kr237 126 kr415 376 kr
Personalkostnader308 535 kr530 753 kr1 073 378 kr
Avskrivningar70 312 kr93 750 kr93 750 kr
Rörelseresultat39 648 kr64 710 kr263 683 kr
Räntekostnader30 397 kr21 049 kr208 172 kr
Resultat efter finansiella poster9 251 kr43 661 kr55 511 kr
Bokslutsdispositioner0 kr--
Skatt2 030 kr9 844 kr14 492 kr
Årets resultat7 221 kr33 817 kr41 019 kr

Balansräkning

Post201920202021
Tillgångar
Anläggningstillgångar679 688 kr585 938 kr492 188 kr
Materiella anläggningstillgångar679 688 kr585 938 kr492 188 kr
Omsättningstillgångar1 908 288 kr2 173 717 kr1 923 326 kr
Varulager1 564 510 kr1 564 510 kr0 kr
Kortfristiga fordringar343 778 kr546 392 kr942 521 kr
Kassa och bank0 kr62 815 kr980 804 kr
Summa tillgångar2 587 976 kr2 759 655 kr2 415 514 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital57 221 kr91 038 kr132 057 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat0 kr7 221 kr41 038 kr
Årets resultat7 221 kr33 817 kr41 019 kr
Kortfristiga skulder234 042 kr457 620 kr1 919 176 kr
Leverantörsskulder81 324 kr149 839 kr1 603 526 kr
Skatteskulder23 637 kr0 kr-
Övriga kortfristiga skulder86 190 kr217 343 kr126 195 kr
Summa eget kapital och skulder2 587 976 kr2 759 655 kr2 415 514 kr

Ur årsredovisningen

Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors samt företags beteende är det

Företrädare

  • Per L (verkställande direktör)

Undertecknad i Täby.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2016-04-29
Registrerat hos Bolagsverket
NVM Construction AB
2016-05-05
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har NVM Construction AB för organisationsnummer?

NVM Construction AB har organisationsnummer 559061-1249 (5590611249).

Var ligger NVM Construction AB?

NVM Construction AB har sin registrerade adress Vallarevägen 32, 18351 Täby.

Vilken bransch är NVM Construction AB verksamt i?

NVM Construction AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter NVM Construction AB?

NVM Construction AB hade en nettoomsättning på 5 987 000 kr räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har NVM Construction AB?

NVM Construction AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Täby
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2016-04-29
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar