RLO Förvaltnings AB

RLO Förvaltnings AB har organisationsnummer 559061-5802 (5590615802)

Aktiebolag • Org.nr: 559061-5802

Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerFalkenberg

Aktivt företagVerksamt sedan 2016Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

RLO Förvaltnings AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falkenberg. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning och metallegoarbeten.

Ekonomi

507 431 krOmsättning
-110 968 krÅrets resultat
-Antal anställda
49,7 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen var i stort sett oförändrad på 507 431 kr räkenskapsåret 2026 (506 318 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte RLO Förvaltnings AB 507 431 kr och redovisade ett resultat på -110 968 kr. Rörelsemarginalen var -12,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,2 procent). Soliditeten var 49,7 procent, över branschens median (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 16,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 159,1 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-12,2 procent40,2 procent19,9 procent till 57,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-21,9 procent28,5 procent7,1 procent till 52,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet49,7 procent24,6 procent7,4 procent till 63,9 procentöver branschens median
Kassalikviditet16,5 procent159,1 procent51,1 procent till 454,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-4,7 procent11,0 procent1,6 procent till 28,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt0,2 procent1,7 procent-3,2 procent till 11,9 procentUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 3 840 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
  • Plats 26 av 43 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Falkenberg.
  • Plats 674 av 1 248 aktiebolag med säte i Falkenberg.
  • Plats 5 831 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
  • Plats 189 529 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222023202420252026
Rörelsemarginal-38,3 procent-9,0 procent-1,8 procent11,5 procent-12,2 procent
Vinstmarginal-56,6 procent-26,9 procent-19,5 procent0,3 procent-21,9 procent
Soliditet48,7 procent50,8 procent49,5 procent50,1 procent49,7 procent
Kassalikviditet15,0 procent5,7 procent19,6 procent35,0 procent16,5 procent
Avkastning på eget kapital-8,9 procent-4,9 procent-3,9 procent0,1 procent-4,7 procent
Omsättningstillväxt10,7 procent10,8 procent5,1 procent3,6 procent0,2 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Sälagrundsvägen 5
c/o c/o Lars-Olof Olsson
31143 Falkenberg

Bolag på samma adress

3 andra bolag har Sälagrundsvägen 5 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Fastighetsförvaltning, tävlingsverksamhet inom bilsport, personaluthyrning samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20192020202120222023202420252026
Nettoomsättning0 kr120 730 kr379 381 kr419 919 kr465 085 kr488 835 kr506 318 kr507 431 kr
Övriga rörelseintäkter----2 360 kr0 kr80 000 kr0 kr
Övriga externa kostnader182 516 kr83 149 kr214 595 kr296 728 kr229 519 kr217 785 kr266 374 kr300 851 kr
Personalkostnader0 kr0 kr------
Avskrivningar48 981 kr101 222 kr178 978 kr283 941 kr279 780 kr279 782 kr261 494 kr268 351 kr
Rörelseresultat-231 497 kr-63 641 kr-14 192 kr-160 750 kr-41 854 kr-8 732 kr58 450 kr-61 771 kr
Ränteintäkter0 kr----542 kr8 076 kr2 057 kr
Räntekostnader85 kr81 824 kr47 719 kr76 921 kr83 374 kr87 044 kr64 804 kr51 254 kr
Resultat efter finansiella poster3 123 406 kr-145 465 kr-61 911 kr-237 671 kr-125 228 kr-95 234 kr1 722 kr-110 968 kr
Årets resultat3 123 406 kr-145 465 kr-61 911 kr-237 671 kr-125 228 kr-95 234 kr1 722 kr-110 968 kr

Balansräkning

Post20192020202120222023202420252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar2 239 499 kr5 649 549 kr5 511 069 kr5 227 128 kr4 947 348 kr4 667 566 kr4 406 072 kr4 504 636 kr
Materiella anläggningstillgångar2 239 499 kr5 649 549 kr5 511 069 kr5 227 128 kr4 947 348 kr4 667 566 kr4 406 072 kr4 504 636 kr
Finansiella anläggningstillgångar0 kr0 kr------
Omsättningstillgångar3 318 413 kr2 155 733 kr254 869 kr272 649 kr84 437 kr294 863 kr509 778 kr227 448 kr
Kortfristiga fordringar283 438 kr5 402 kr1 792 kr77 kr11 597 kr30 kr102 336 kr2 822 kr
Kassa och bank3 034 975 kr2 150 331 kr253 077 kr272 572 kr72 840 kr294 833 kr407 442 kr224 626 kr
Summa tillgångar5 557 912 kr7 805 282 kr5 765 938 kr5 499 777 kr5 031 785 kr4 962 429 kr4 915 850 kr4 732 084 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital3 174 282 kr2 978 816 kr2 916 906 kr2 679 235 kr2 554 007 kr2 458 773 kr2 460 495 kr2 349 527 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat876 kr3 074 281 kr2 928 817 kr2 866 906 kr2 629 235 kr2 504 007 kr2 408 773 kr2 410 495 kr
Årets resultat3 123 406 kr-145 465 kr-61 911 kr-237 671 kr-125 228 kr-95 234 kr1 722 kr-110 968 kr
Kortfristiga skulder2 383 630 kr3 826 466 kr1 849 032 kr1 820 542 kr1 477 778 kr1 503 656 kr1 455 355 kr1 382 557 kr
Skatteskulder-6 000 kr14 430 kr22 860 kr22 860 kr22 860 kr17 850 kr8 330 kr
Övriga kortfristiga skulder2 371 630 kr3 743 607 kr35 740 kr23 143 kr7 668 kr51 474 kr44 646 kr19 895 kr
Summa eget kapital och skulder5 557 912 kr7 805 282 kr5 765 938 kr5 499 777 kr5 031 785 kr4 962 429 kr4 915 850 kr4 732 084 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver fastighetsförvaltning samt uthyrning av en tävlingsbil. Företaget har sitt säte i Falkenberg.

Företrädare

  • Lars-Olof O

Undertecknad i Falkenberg 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2016-05-04
Registrerat hos Bolagsverket
RLO Förvaltnings AB
2016-05-05
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har RLO Förvaltnings AB för organisationsnummer?

RLO Förvaltnings AB har organisationsnummer 559061-5802 (5590615802).

Var ligger RLO Förvaltnings AB?

RLO Förvaltnings AB har sin registrerade adress Sälagrundsvägen 5, 31143 Falkenberg.

Vilken bransch är RLO Förvaltnings AB verksamt i?

RLO Förvaltnings AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter RLO Förvaltnings AB?

RLO Förvaltnings AB hade en nettoomsättning på 507 431 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Falkenberg
Län
Hallands län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2016-05-04
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar