Cuevis Ventures AB
Cuevis Ventures AB har organisationsnummer 559062-6510 (5590626510)
Aktiebolag • Org.nr: 559062-6510
Om företaget
Cuevis Ventures AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Då bolaget låg vilande under 2024 samt fram tom sept 2025 har omsättningen ökat då man startade upp verksamheten igen med delvis ny inriktning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cuevis Ventures AB 929 000 kr och redovisade ett resultat på 566 571 kr. Rörelsemarginalen var 76,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 31,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 254,4 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 76,4 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 76,3 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 31,6 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 254,4 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 90,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 929 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 132 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 11 510 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 3 291 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 27 862 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 49 985 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 151 007 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 36,8 procent | - | 76,4 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 37,5 procent | - | 76,3 procent |
| Soliditet | 61,3 procent | 56,2 procent | 77,2 procent | 81,2 procent | 31,6 procent |
| Kassalikviditet | 258,3 procent | 228,2 procent | 438,1 procent | 533,2 procent | 254,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -4,2 procent | 40,5 procent | 42,2 procent | -56,3 procent | 90,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | - | 120 000 kr | 0 kr | 929 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 25 000 kr | 6 000 kr | 132 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Långåkersvägen 104c/o c/o John Adolfsson
12241 Enskede
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Långåkersvägen 104 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom management, organisationsutveckling och innovationsutveckling med särskilt fokus på TEAL-baserade organisationsmodeller, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 33 250 kr | 119 525 kr | 0 kr | 928 646 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 2 686 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 046 kr | 1 300 kr | 12 074 kr | 50 341 kr | 27 710 kr | 84 114 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 25 000 kr | 6 000 kr | 132 168 kr |
| Rörelseresultat | -9 046 kr | -1 300 kr | 21 176 kr | 44 184 kr | -33 710 kr | 709 678 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 67 kr | 953 kr | 1 094 kr | 157 kr |
| Räntekostnader | 16 kr | 13 kr | 19 kr | 0 kr | 34 kr | 488 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -9 062 kr | -1 313 kr | 21 224 kr | 45 136 kr | -32 650 kr | 709 347 kr |
| Skatt | - | - | - | 6 896 kr | 0 kr | 142 776 kr |
| Årets resultat | -9 062 kr | -1 313 kr | 21 224 kr | 38 240 kr | -32 650 kr | 566 571 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 1 030 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 1 030 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 52 148 kr | 50 835 kr | 93 228 kr | 117 421 kr | 71 350 kr | 946 591 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 285 kr | 5 285 kr | 47 844 kr | 8 886 kr | 8 684 kr | 366 183 kr |
| Kassa och bank | 46 863 kr | 45 550 kr | 45 384 kr | 108 535 kr | 62 666 kr | 580 408 kr |
| Summa tillgångar | 52 148 kr | 50 835 kr | 93 228 kr | 117 421 kr | 71 350 kr | 1 976 591 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 32 467 kr | 31 154 kr | 52 379 kr | 90 619 kr | 57 969 kr | 624 540 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -8 471 kr | -17 533 kr | -18 846 kr | 2 379 kr | 40 619 kr | 7 969 kr |
| Årets resultat | -9 062 kr | -1 313 kr | 21 224 kr | 38 240 kr | -32 650 kr | 566 571 kr |
| Kortfristiga skulder | 19 681 kr | 19 681 kr | 40 849 kr | 26 802 kr | 13 381 kr | 372 051 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 2 614 kr | 0 kr | - | 2 287 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 6 896 kr | 6 896 kr | 135 824 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 14 681 kr | 14 681 kr | 33 235 kr | 14 906 kr | 1 485 kr | 227 452 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 52 148 kr | 50 835 kr | 93 228 kr | 117 421 kr | 71 350 kr | 1 976 591 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom management, organisationsutveckling och innovationsutveckling med särskilt fokus på TEAL-baserade organisationsmodeller, samt därmed förenlig verksamhet.
Bolaget har under räkenskapsåret bytt namn från Entrif AB till Cuevis Ventures AB samt ändrat verksamhetsinriktning.
Företrädare
- John A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cuevis Ventures AB för organisationsnummer?
Cuevis Ventures AB har organisationsnummer 559062-6510 (5590626510).
Var ligger Cuevis Ventures AB?
Cuevis Ventures AB har sin registrerade adress Långåkersvägen 104, 12241 Enskede.
Vilken bransch är Cuevis Ventures AB verksamt i?
Cuevis Ventures AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cuevis Ventures AB?
Cuevis Ventures AB hade en nettoomsättning på 929 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Cuevis Ventures AB?
Cuevis Ventures AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Cuevis Ventures AB någon utdelning?
Styrelsen i Cuevis Ventures AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-05-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.