R.O Fönsterputs & Städ AB
R.O Fönsterputs & Städ AB har organisationsnummer 559062-7641 (5590627641)
Aktiebolag • Org.nr: 559062-7641
Om företaget
R.O Fönsterputs & Städ AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Fjällbacka. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 1 304 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 264 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte R.O Fönsterputs & Städ AB 1 304 000 kr och redovisade ett resultat på 338 743 kr. Rörelsemarginalen var 33,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 85,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 680,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,1 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 33,1 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 85,3 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 680,9 procent | 188,0 procent | 124,9 procent till 315,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 63,1 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 3,2 procent | 3,5 procent | -10,7 procent till 22,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 304 000 kr | 558 000 kr | 416 000 kr till 743 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 731 000 kr | 394 000 kr | 278 000 kr till 493 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 197 av 2 480 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 196 av 496 aktiebolag med säte i Tanum.
- Plats 20 436 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 122 788 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,9 procent | 19,8 procent | 24,3 procent | 28,4 procent | 33,1 procent |
| Vinstmarginal | 26,9 procent | 19,8 procent | 24,4 procent | 28,5 procent | 33,1 procent |
| Soliditet | 68,1 procent | 72,3 procent | 78,3 procent | 79,8 procent | 85,3 procent |
| Kassalikviditet | 722,8 procent | 642,1 procent | 461,3 procent | 494,1 procent | 680,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 53,9 procent | 53,5 procent | 64,9 procent | 60,6 procent | 63,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 0,2 procent | 4,3 procent | 10,1 procent | -1,5 procent | 3,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 117 000 kr | 1 165 000 kr | 1 283 000 kr | 1 264 000 kr | 1 304 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 681 000 kr | 718 000 kr | 861 000 kr | 743 000 kr | 731 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nordby 42c/o c/o Robin Olsson
45741 Fjällbacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom städ, fönsterputs, övrig lokalvård, fastighetstillsyn och trädgårdsarbete inriktat mot privatpersoner, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 114 591 kr | 1 117 344 kr | 1 164 787 kr | 1 283 446 kr | 1 264 192 kr | 1 303 901 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 620 kr | 0 kr | - | - | 364 kr |
| Övriga externa kostnader | 104 806 kr | 104 358 kr | 188 714 kr | 92 391 kr | 140 603 kr | 132 456 kr |
| Personalkostnader | 629 856 kr | 680 961 kr | 718 097 kr | 860 581 kr | 742 566 kr | 731 354 kr |
| Avskrivningar | 15 800 kr | 15 800 kr | 15 801 kr | 10 955 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 350 566 kr | 300 726 kr | 231 063 kr | 312 041 kr | 359 089 kr | 432 003 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 46 kr | 902 kr | 420 kr | 367 kr |
| Räntekostnader | 349 kr | 266 kr | 170 kr | 100 kr | 4 kr | 23 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 350 217 kr | 300 460 kr | 230 939 kr | 312 843 kr | 359 505 kr | 432 347 kr |
| Bokslutsdispositioner | 3 950 kr | 3 950 kr | 50 355 kr | 70 951 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 79 456 kr | 66 266 kr | 60 296 kr | 82 241 kr | 76 104 kr | 93 604 kr |
| Årets resultat | 274 711 kr | 238 144 kr | 220 998 kr | 301 553 kr | 283 401 kr | 338 743 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 42 552 kr | 26 752 kr | 10 951 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 42 552 kr | 26 752 kr | 10 951 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 600 866 kr | 622 686 kr | 560 233 kr | 593 101 kr | 586 665 kr | 629 063 kr |
| Kortfristiga fordringar | 148 927 kr | 176 130 kr | 176 882 kr | 70 712 kr | 128 838 kr | 170 651 kr |
| Kassa och bank | 451 939 kr | 446 556 kr | 383 351 kr | 522 389 kr | 457 827 kr | 458 412 kr |
| Summa tillgångar | 643 418 kr | 649 438 kr | 571 184 kr | 593 101 kr | 586 665 kr | 629 063 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 403 839 kr | 441 983 kr | 412 981 kr | 464 535 kr | 467 935 kr | 536 678 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 79 128 kr | 153 839 kr | 141 983 kr | 112 982 kr | 134 534 kr | 147 935 kr |
| Årets resultat | 274 711 kr | 238 144 kr | 220 998 kr | 301 553 kr | 283 401 kr | 338 743 kr |
| Obeskattade reserver | 125 256 kr | 121 306 kr | 70 951 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 114 323 kr | 86 149 kr | 87 252 kr | 128 566 kr | 118 730 kr | 92 385 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 16 718 kr | 100 kr | 15 550 kr | 13 510 kr |
| Skatteskulder | 57 825 kr | 10 724 kr | 0 kr | 3 455 kr | 0 kr | 16 268 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 56 498 kr | 75 425 kr | 68 637 kr | 110 802 kr | 93 926 kr | 62 009 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 643 418 kr | 649 438 kr | 571 184 kr | 593 101 kr | 586 665 kr | 629 063 kr |
Företrädare
- Robin O
Undertecknad i Fjällbacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har R.O Fönsterputs & Städ AB för organisationsnummer?
R.O Fönsterputs & Städ AB har organisationsnummer 559062-7641 (5590627641).
Var ligger R.O Fönsterputs & Städ AB?
R.O Fönsterputs & Städ AB har sin registrerade adress Nordby 42, 45741 Fjällbacka.
Vilken bransch är R.O Fönsterputs & Städ AB verksamt i?
R.O Fönsterputs & Städ AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter R.O Fönsterputs & Städ AB?
R.O Fönsterputs & Städ AB hade en nettoomsättning på 1 304 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har R.O Fönsterputs & Städ AB?
R.O Fönsterputs & Städ AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår R.O Fönsterputs & Städ AB någon utdelning?
Styrelsen i R.O Fönsterputs & Städ AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tanum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-05-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.