Stockholm Stores AB
Stockholm Stores AB har organisationsnummer 559062-8094 (5590628094)
Aktiebolag • Org.nr: 559062-8094
Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortimentStockholm
Om företaget
Stockholm Stores AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47123). Sidoverksamheter inkluderar verksamheter som utövas av huvudkontor och inredningsdesign.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 5 procent till 886 757 kr räkenskapsåret 2026 (844 160 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Stockholm Stores AB 886 757 kr och redovisade ett resultat på -282 533 kr. Rörelsemarginalen var -18,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,1 procent). Soliditeten var -51,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,4 procent). Kassalikviditeten var 46,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 167,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -18,2 procent | 1,1 procent | -9,4 procent till 10,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -31,9 procent | 1,0 procent | -10,5 procent till 10,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -51,9 procent | 54,4 procent | 21,3 procent till 87,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 46,3 procent | 167,5 procent | 64,3 procent till 454,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 5,0 procent | -4,0 procent | -36,7 procent till 23,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 887 000 kr | 918 000 kr | 341 000 kr till 2 109 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 11 000 kr | 304 000 kr | 30 000 kr till 545 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 683 av 2 605 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.
- Plats 133 av 512 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment med säte i Stockholm.
- Plats 28 546 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 51 206 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 154 674 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 59,1 procent | - | - | -19,7 procent | -18,2 procent |
| Vinstmarginal | 59,1 procent | - | - | -81,7 procent | -31,9 procent |
| Soliditet | 55,4 procent | -25,0 procent | 4,4 procent | 9,1 procent | -51,9 procent |
| Kassalikviditet | 224,4 procent | 258,0 procent | 191,6 procent | 97,6 procent | 46,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,5 procent | - | 640,7 procent | -1347,4 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - | - | 5,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 0 kr | 0 kr | 844 000 kr | 887 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 170 000 kr | 1 000 kr | 12 000 kr | 11 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Valhallavägen 108c/o C/O Emma Selenius
11441 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Valhallavägen 108 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva tillverkning, import och försäljning via internet av främst skönhetsprodukter, tillskott, kroppsprodukter och kläder
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 179 458 kr | 73 501 kr | 700 000 kr | 0 kr | 0 kr | 844 160 kr | 886 757 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 156 kr | 683 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 0 kr | - | 147 001 kr | 302 625 kr |
| Övriga externa kostnader | 74 154 kr | 4 298 kr | 69 470 kr | 54 213 kr | 34 608 kr | 851 908 kr | 731 026 kr |
| Personalkostnader | 223 808 kr | 0 kr | 216 554 kr | 170 031 kr | 690 kr | 11 818 kr | 11 037 kr |
| Rörelseresultat | -118 504 kr | 69 203 kr | 413 976 kr | -224 244 kr | -35 298 kr | -166 413 kr | -161 393 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 602 kr | 8 kr | 222 kr | 12 kr |
| Räntekostnader | 184 kr | 3 529 kr | 24 kr | 3 803 kr | 44 559 kr | 36 923 kr | 28 954 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -118 688 kr | 65 674 kr | 413 952 kr | -227 445 kr | 164 101 kr | -689 443 kr | -282 533 kr |
| Skatt | - | - | 79 927 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -118 688 kr | 65 674 kr | 334 025 kr | -227 445 kr | 164 103 kr | -689 443 kr | -282 533 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 30 000 kr | 48 950 kr | 6 300 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 30 000 kr | 48 950 kr | 6 300 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 60 439 kr | 44 820 kr | 611 528 kr | 524 271 kr | 539 361 kr | 555 933 kr | 446 062 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | 209 578 kr | 161 214 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 222 kr | 175 725 kr | 481 137 kr | 538 319 kr | 344 536 kr | 270 140 kr |
| Kassa och bank | 60 439 kr | 44 598 kr | 435 803 kr | 43 134 kr | 1 042 kr | 1 818 kr | 14 708 kr |
| Summa tillgångar | 60 439 kr | 44 820 kr | 611 528 kr | 554 271 kr | 588 311 kr | 562 233 kr | 446 062 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -68 688 kr | 4 931 kr | 338 956 kr | -138 489 kr | 25 614 kr | 51 170 kr | -231 363 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -110 743 kr | -45 069 kr | 38 956 kr | -188 489 kr | 690 614 kr | 1 170 kr |
| Årets resultat | -118 688 kr | 65 674 kr | 334 025 kr | -227 445 kr | 164 103 kr | -689 443 kr | -282 533 kr |
| Kortfristiga skulder | 129 127 kr | 39 889 kr | 272 572 kr | 203 177 kr | 281 454 kr | 354 823 kr | 614 939 kr |
| Leverantörsskulder | 7 878 kr | 0 kr | - | - | 36 890 kr | 157 154 kr | 114 555 kr |
| Skatteskulder | - | - | 79 927 kr | 79 927 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 121 249 kr | 17 619 kr | 192 645 kr | 107 000 kr | 111 060 kr | 72 665 kr | 219 028 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 60 439 kr | 44 820 kr | 611 528 kr | 554 271 kr | 588 311 kr | 562 233 kr | 446 062 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva tillverkning, import och försäljning via internet av främst skönhetsprodukter, kroppsprodukter och kläder.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Under räkenskapsåret har bolaget förbrukat sitt aktiekapital. Ingen kontrollbalansräkning har upprättats, vilket innebär att bolaget bedrivs med personligt betalningsansvar. Styrelsen arbetar aktivt med åtgärder för att stärka bolagets finansiella ställning, och det finns en förhoppning om att verksamheten kommer att vända under det kommande räkenskapsåret.
Bolagets villkorade aktieägartillskott uppgår till 722 945 kr per 2026-03-31 (722 945 kr 2025-03-31)
Företrädare
- Emma S (verkställande direktör, styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stockholm Stores AB för organisationsnummer?
Stockholm Stores AB har organisationsnummer 559062-8094 (5590628094).
Var ligger Stockholm Stores AB?
Stockholm Stores AB har sin registrerade adress Valhallavägen 108, 11441 Stockholm.
Vilken bransch är Stockholm Stores AB verksamt i?
Stockholm Stores AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stockholm Stores AB?
Stockholm Stores AB hade en nettoomsättning på 886 757 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Stockholm Stores AB?
Stockholm Stores AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-05-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.