Mont Productions AB
Mont Productions AB har organisationsnummer 559063-2047 (5590632047)
Aktiebolag • Org.nr: 559063-2047
Om företaget
Mont Productions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Johanneshov. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110). Sidoverksamheter inkluderar ljudinspelning och musikutgivning och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 155 procent till 937 414 kr räkenskapsåret 2025 (366 959 kr föregående år).
Omsättningsökningen beror på ökade royaltyintäkter.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mont Productions AB 937 414 kr och redovisade ett resultat på 211 789 kr. Rörelsemarginalen var 37,1 procent, över branschens median (median 16,9 procent). Soliditeten var 62,8 procent, under branschens median (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 396,8 procent, över branschens median (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,1 procent | 16,9 procent | 0,5 procent till 44,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 37,1 procent | 18,5 procent | 0,8 procent till 46,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 62,8 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 396,8 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 48,5 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 155,5 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 937 000 kr | 676 000 kr | 298 000 kr till 1 262 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 343 000 kr | 418 000 kr | 114 000 kr till 729 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 610 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 6 av 24 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Linköping.
- Plats 1 982 av 4 391 aktiebolag med säte i Linköping.
- Plats 5 798 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 150 339 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -25,3 procent | 53,4 procent | 37,1 procent |
| Vinstmarginal | -25,4 procent | 53,7 procent | 37,1 procent |
| Soliditet | 68,3 procent | 60,5 procent | 62,8 procent |
| Kassalikviditet | 314,8 procent | 246,4 procent | 396,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -10,8 procent | 67,8 procent | 48,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 30,3 procent | 155,5 procent |
| Omsättning per anställd | 282 000 kr | 367 000 kr | 937 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 233 000 kr | 316 000 kr | 343 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Forskålsgatan 6, BV12145 Johanneshov
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva artistisk verksamhet, företrädesvis nöjes- och kulturevent, musikproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 281 566 kr | 366 959 kr | 937 414 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 69 238 kr | 304 227 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 44 782 kr | 13 671 kr | 23 051 kr |
| Övriga externa kostnader | 141 338 kr | 143 891 kr | 213 989 kr |
| Personalkostnader | 233 406 kr | 316 361 kr | 343 434 kr |
| Avskrivningar | 2 454 kr | 1 160 kr | 9 132 kr |
| Rörelseresultat | -71 176 kr | 196 103 kr | 347 808 kr |
| Ränteintäkter | 5 kr | 1 329 kr | 135 kr |
| Räntekostnader | 382 kr | 529 kr | 217 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -71 553 kr | 196 903 kr | 347 726 kr |
| Bokslutsdispositioner | 58 359 kr | -8 320 kr | -80 680 kr |
| Skatt | 0 kr | 36 266 kr | 55 257 kr |
| Årets resultat | -13 194 kr | 152 317 kr | 211 789 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 601 kr | 30 441 kr | 21 309 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 601 kr | 30 441 kr | 21 309 kr |
| Omsättningstillgångar | 178 537 kr | 341 061 kr | 674 135 kr |
| Kortfristiga fordringar | 25 921 kr | 4 000 kr | 4 000 kr |
| Kassa och bank | 152 616 kr | 337 061 kr | 670 135 kr |
| Summa tillgångar | 179 138 kr | 371 502 kr | 695 444 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 122 430 kr | 224 747 kr | 436 536 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 85 624 kr | 22 430 kr | 174 747 kr |
| Årets resultat | -13 194 kr | 152 317 kr | 211 789 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 8 320 kr | 89 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 56 708 kr | 138 435 kr | 169 908 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 1 379 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 1 022 kr | 20 013 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 28 784 kr | 107 123 kr | 122 385 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 179 138 kr | 371 502 kr | 695 444 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva artistisk verksamhet, företrädesvis nöjes- och kulturevent, musikproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Emil Miramis B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mont Productions AB för organisationsnummer?
Mont Productions AB har organisationsnummer 559063-2047 (5590632047).
Var ligger Mont Productions AB?
Mont Productions AB har sin registrerade adress Forskålsgatan 6, BV, 12145 Johanneshov.
Vilken bransch är Mont Productions AB verksamt i?
Mont Productions AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mont Productions AB?
Mont Productions AB hade en nettoomsättning på 937 414 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mont Productions AB?
Mont Productions AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-05-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.