Svensk Optik AB
Svensk Optik AB har organisationsnummer 559063-8226 (5590638226)
Aktiebolag • Org.nr: 559063-8226
Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustningVeberöd
Om företaget
Svensk Optik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Veberöd. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47742). På Google Maps är verksamheten listad som optometrist. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 11 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 34 procent till 4 787 000 kr räkenskapsåret 2026 (3 561 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Svensk Optik AB 4 787 000 kr och redovisade ett resultat på 298 809 kr. Rörelsemarginalen var 7,9 procent, under branschens median (median 7,9 procent). Soliditeten var 40,4 procent, under branschens median (median 61,5 procent). Kassalikviditeten var 75,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 293,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,9 procent | 7,9 procent | 1,8 procent till 19,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 8,0 procent | 9,8 procent | 2,9 procent till 22,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 40,4 procent | 61,5 procent | 39,1 procent till 80,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 75,3 procent | 293,9 procent | 158,0 procent till 512,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 45,3 procent | 23,7 procent | -2,7 procent till 48,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 34,4 procent | 0,0 procent | -15,4 procent till 14,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 197 000 kr | 1 751 000 kr | 908 000 kr till 3 171 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 573 000 kr | 431 000 kr | 232 000 kr till 586 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 79 av 276 aktiebolag inom detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning.
- Plats 280 av 3 866 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 4 297 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 38 264 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,4 procent | 0,6 procent | -1,0 procent | 4,0 procent | 7,9 procent |
| Vinstmarginal | -4,7 procent | 0,1 procent | -1,2 procent | 4,0 procent | 8,0 procent |
| Soliditet | 22,2 procent | 25,7 procent | 25,1 procent | 33,7 procent | 40,4 procent |
| Kassalikviditet | 44,1 procent | 39,4 procent | 49,6 procent | 39,8 procent | 75,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -15,0 procent | 0,6 procent | -13,7 procent | 28,5 procent | 45,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -5,6 procent | 18,5 procent | 5,3 procent | 19,3 procent | 34,4 procent |
| Omsättning per anställd | 598 000 kr | 709 000 kr | 746 000 kr | 890 000 kr | 1 197 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 327 000 kr | 323 000 kr | 394 000 kr | 394 000 kr | 573 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dalbyvägen 224762 Veberöd
Verksamhetsbeskrivning
Optisk detaljhandel med optisk konsultverksamhet och utbildning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 534 735 kr | 2 392 229 kr | 2 834 699 kr | 2 984 497 kr | 3 560 530 kr | 4 786 847 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 92 254 kr | 91 796 kr | 10 341 kr | 20 192 kr | -6 673 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 493 189 kr | 492 305 kr | 460 145 kr | 458 405 kr | 673 465 kr | 625 334 kr |
| Personalkostnader | 1 157 557 kr | 1 306 224 kr | 1 293 101 kr | 1 575 773 kr | 1 574 617 kr | 2 290 114 kr |
| Avskrivningar | 56 186 kr | 83 481 kr | 215 146 kr | 200 874 kr | 156 744 kr | 227 392 kr |
| Rörelseresultat | 129 967 kr | -104 667 kr | 16 523 kr | -29 180 kr | 141 752 kr | 380 478 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 807 kr | 2 178 kr | 1 994 kr | 1 063 kr |
| Räntekostnader | 5 251 kr | 7 934 kr | 15 437 kr | 8 292 kr | 3 045 kr | 122 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 124 716 kr | -112 601 kr | 1 893 kr | -35 294 kr | 140 701 kr | 381 419 kr |
| Bokslutsdispositioner | -68 788 kr | 68 788 kr | 0 kr | - | -20 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 12 341 kr | 0 kr | - | - | 17 860 kr | 82 610 kr |
| Årets resultat | 43 587 kr | -43 813 kr | 1 893 kr | -35 294 kr | 102 841 kr | 298 809 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 330 788 kr | 742 447 kr | 659 001 kr | 458 127 kr | 561 324 kr | 567 335 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 298 788 kr | 710 447 kr | 627 001 kr | 426 127 kr | 529 324 kr | 535 335 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 32 000 kr | 32 000 kr | 32 000 kr | 32 000 kr | 32 000 kr | 32 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 599 101 kr | 569 850 kr | 481 018 kr | 571 233 kr | 509 424 kr | 1 065 869 kr |
| Varulager | 290 354 kr | 303 622 kr | 208 743 kr | 213 250 kr | 234 802 kr | 348 172 kr |
| Kortfristiga fordringar | 135 325 kr | 122 637 kr | 189 954 kr | 124 806 kr | 112 389 kr | 61 486 kr |
| Kassa och bank | 173 422 kr | 143 591 kr | 82 321 kr | 233 177 kr | 162 233 kr | 656 211 kr |
| Summa tillgångar | 929 889 kr | 1 312 297 kr | 1 140 019 kr | 1 029 360 kr | 1 070 748 kr | 1 633 204 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 335 415 kr | 291 602 kr | 293 495 kr | 258 201 kr | 361 043 kr | 659 852 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 241 828 kr | 285 415 kr | 241 602 kr | 243 495 kr | 208 202 kr | 311 043 kr |
| Årets resultat | 43 587 kr | -43 813 kr | 1 893 kr | -35 294 kr | 102 841 kr | 298 809 kr |
| Obeskattade reserver | 68 788 kr | 0 kr | - | - | 20 000 kr | 20 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 388 188 kr | 603 565 kr | 691 194 kr | 721 159 kr | 689 705 kr | 953 352 kr |
| Leverantörsskulder | 56 250 kr | 150 397 kr | 62 695 kr | 118 826 kr | 243 221 kr | 243 955 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 69 213 kr | 194 585 kr | 422 899 kr | 339 791 kr | 214 003 kr | 388 471 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 929 889 kr | 1 312 297 kr | 1 140 019 kr | 1 029 360 kr | 1 070 748 kr | 1 633 204 kr |
Företrädare
- Fredrik S (ordförande)
Undertecknad i Veberöd 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svensk Optik AB för organisationsnummer?
Svensk Optik AB har organisationsnummer 559063-8226 (5590638226).
Var ligger Svensk Optik AB?
Svensk Optik AB har sin registrerade adress Dalbyvägen 2, 24762 Veberöd.
Vilken bransch är Svensk Optik AB verksamt i?
Svensk Optik AB är registrerat i branschen detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svensk Optik AB?
Svensk Optik AB hade en nettoomsättning på 4 787 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Svensk Optik AB?
Svensk Optik AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-05-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.