Glou Glou AB
Glou Glou AB har organisationsnummer 559064-5650 (5590645650)
Aktiebolag • Org.nr: 559064-5650
Om företaget
Glou Glou AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bagarmossen. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Glou Glou AB 121 664 kr och redovisade ett resultat på -17 957 kr. Rörelsemarginalen var -14,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 82,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 559,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -14,8 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -14,8 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 82,1 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 559,5 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -9,9 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,1 procent | - | - | - | -14,8 procent |
| Vinstmarginal | 31,1 procent | - | - | - | -14,8 procent |
| Soliditet | 47,9 procent | 39,6 procent | 96,5 procent | 95,5 procent | 82,1 procent |
| Kassalikviditet | 191,9 procent | 165,6 procent | 2890,2 procent | 2217,8 procent | 559,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 131,0 procent | -27,0 procent | -10,5 procent | -9,7 procent | -9,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -4,6 procent | -100,0 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 857 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 217 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bergsrådsvägen 36c/o c/o Axel Hansson
12842 Bagarmossen
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Bergsrådsvägen 36 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurang, catering och konsultering inom dessa områden samt inom reklam och formgivning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 825 146 kr | 6 291 638 kr | 5 999 429 kr | 0 kr | - | - | 121 664 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 25 206 kr | 81 644 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 2 166 399 kr | 2 301 241 kr | 1 358 212 kr | 2 kr | 0 kr | 1 kr | 17 312 kr |
| Övriga externa kostnader | 937 280 kr | 748 886 kr | 811 553 kr | 154 415 kr | 53 828 kr | 29 355 kr | 16 862 kr |
| Personalkostnader | 2 632 318 kr | 2 794 133 kr | 1 520 236 kr | 1 884 kr | 0 kr | - | 105 491 kr |
| Avskrivningar | 145 037 kr | 175 037 kr | 145 037 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | -55 888 kr | 297 547 kr | 1 864 757 kr | -156 301 kr | -53 828 kr | -29 356 kr | -18 001 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 116 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 21 357 kr | 150 442 kr | -3 181 kr | 2 699 kr | 2 036 kr | -291 kr | -44 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -77 245 kr | 147 105 kr | 1 867 938 kr | -159 000 kr | -55 864 kr | -28 949 kr | -17 957 kr |
| Skatt | - | - | 365 084 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -77 245 kr | 147 105 kr | 1 502 854 kr | -159 000 kr | -55 864 kr | -28 949 kr | -17 957 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 671 353 kr | 526 316 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 671 353 kr | 526 316 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 313 370 kr | 746 809 kr | 2 395 977 kr | 1 485 543 kr | 551 654 kr | 313 425 kr | 220 801 kr |
| Kortfristiga fordringar | 125 268 kr | 142 806 kr | 211 768 kr | 405 670 kr | 27 985 kr | 1 285 kr | 9 163 kr |
| Kassa och bank | 188 102 kr | 604 003 kr | 2 184 209 kr | 1 079 873 kr | 523 669 kr | 312 140 kr | 211 638 kr |
| Summa tillgångar | 984 723 kr | 1 273 125 kr | 2 395 977 kr | 1 485 543 kr | 551 654 kr | 313 425 kr | 220 801 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 57 472 kr | 204 577 kr | 1 147 431 kr | 588 431 kr | 532 567 kr | 299 293 kr | 181 336 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 84 717 kr | 7 472 kr | -405 423 kr | 697 431 kr | 538 431 kr | 278 242 kr | 149 293 kr |
| Årets resultat | -77 245 kr | 147 105 kr | 1 502 854 kr | -159 000 kr | -55 864 kr | -28 949 kr | -17 957 kr |
| Kortfristiga skulder | 710 584 kr | 918 548 kr | 1 248 546 kr | 897 112 kr | 19 087 kr | 14 132 kr | 39 465 kr |
| Leverantörsskulder | 251 528 kr | 247 858 kr | 43 079 kr | 6 552 kr | 1 997 kr | 0 kr | 750 kr |
| Skatteskulder | 24 987 kr | 33 559 kr | 376 526 kr | 368 022 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 272 971 kr | 387 477 kr | 808 941 kr | 502 538 kr | 9 090 kr | 6 132 kr | 30 715 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 984 723 kr | 1 273 125 kr | 2 395 977 kr | 1 485 543 kr | 551 654 kr | 313 425 kr | 220 801 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2016 och bedriver sedan dess restaurang, catering och konsultering inom dessa områden samt inom reklam och formgivning och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Axel H (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Glou Glou AB för organisationsnummer?
Glou Glou AB har organisationsnummer 559064-5650 (5590645650).
Var ligger Glou Glou AB?
Glou Glou AB har sin registrerade adress Bergsrådsvägen 36, 12842 Bagarmossen.
Vilken bransch är Glou Glou AB verksamt i?
Glou Glou AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Glou Glou AB?
Glou Glou AB hade en nettoomsättning på 121 664 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-05-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.