Hammarby Entreprenad & Transport AB
Hammarby Entreprenad & Transport AB har organisationsnummer 559064-6963 (5590646963)
Aktiebolag • Org.nr: 559064-6963
Om företaget
Hammarby Entreprenad & Transport AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 4 186 249 kr räkenskapsåret 2025 (4 217 331 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hammarby Entreprenad & Transport AB 4 186 249 kr och redovisade ett resultat på 475 327 kr. Rörelsemarginalen var 18,7 procent, över branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 26,8 procent, under branschens median (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 159,2 procent, under branschens median (median 198,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,7 procent | 8,6 procent | 0,8 procent till 19,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 16,0 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 26,8 procent | 44,4 procent | 21,9 procent till 69,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 159,2 procent | 198,1 procent | 110,3 procent till 408,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 36,2 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,7 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 093 000 kr | 1 506 000 kr | 895 000 kr till 2 267 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 534 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 112 av 5 214 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 46 av 216 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 8 058 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 13 070 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 42 256 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,7 procent | 20,3 procent | 18,7 procent |
| Vinstmarginal | 19,5 procent | 15,6 procent | 16,0 procent |
| Soliditet | 13,1 procent | 20,2 procent | 26,8 procent |
| Kassalikviditet | 72,6 procent | 139,9 procent | 159,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 49,6 procent | 47,5 procent | 36,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 74,4 procent | -0,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 209 000 kr | 2 109 000 kr | 2 093 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 52 000 kr | 481 000 kr | 534 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ringvägen 89 B, lgh 110611861 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva gräv-, transport- och entreprenad- verksamhet, maskinuthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 418 521 kr | 4 217 331 kr | 4 186 249 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 87 027 kr | 0 kr | 6 476 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 25 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 496 246 kr | 1 557 686 kr | 1 635 587 kr |
| Personalkostnader | 103 124 kr | 962 098 kr | 1 068 950 kr |
| Avskrivningar | 376 094 kr | 834 927 kr | 680 522 kr |
| Rörelseresultat | 500 876 kr | 854 590 kr | 782 666 kr |
| Ränteintäkter | 989 kr | 2 794 kr | 750 kr |
| Räntekostnader | 31 132 kr | 201 164 kr | 113 353 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 470 733 kr | 656 220 kr | 670 063 kr |
| Bokslutsdispositioner | -100 000 kr | -91 000 kr | -65 000 kr |
| Skatt | 77 114 kr | 119 968 kr | 129 736 kr |
| Årets resultat | 293 619 kr | 445 252 kr | 475 327 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 3 824 746 kr | 2 989 819 kr | 3 033 678 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 727 246 kr | 2 892 319 kr | 2 768 178 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 97 500 kr | 97 500 kr | 265 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 684 811 kr | 1 657 376 kr | 1 854 109 kr |
| Kortfristiga fordringar | 325 038 kr | 545 036 kr | 598 542 kr |
| Kassa och bank | 359 773 kr | 1 112 340 kr | 1 255 567 kr |
| Summa tillgångar | 4 509 557 kr | 4 647 195 kr | 4 887 787 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 591 422 kr | 936 675 kr | 1 312 001 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 247 803 kr | 441 423 kr | 786 674 kr |
| Årets resultat | 293 619 kr | 445 252 kr | 475 327 kr |
| Obeskattade reserver | 337 000 kr | 428 000 kr | 493 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 943 144 kr | 1 184 892 kr | 1 164 634 kr |
| Leverantörsskulder | 170 011 kr | 160 336 kr | 224 973 kr |
| Skatteskulder | 78 457 kr | 113 468 kr | 76 095 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 679 105 kr | 779 773 kr | 749 575 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 509 557 kr | 4 647 195 kr | 4 887 787 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom gräv-, transport- och entreprenad. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Mats F
- Peter L
Undertecknad i Stockholm 2026-04-16 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hammarby Entreprenad & Transport AB för organisationsnummer?
Hammarby Entreprenad & Transport AB har organisationsnummer 559064-6963 (5590646963).
Var ligger Hammarby Entreprenad & Transport AB?
Hammarby Entreprenad & Transport AB har sin registrerade adress Ringvägen 89 B, lgh 1106, 11861 Stockholm.
Vilken bransch är Hammarby Entreprenad & Transport AB verksamt i?
Hammarby Entreprenad & Transport AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hammarby Entreprenad & Transport AB?
Hammarby Entreprenad & Transport AB hade en nettoomsättning på 4 186 249 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hammarby Entreprenad & Transport AB?
Hammarby Entreprenad & Transport AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hammarby Entreprenad & Transport AB någon utdelning?
Styrelsen i Hammarby Entreprenad & Transport AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-05-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.