Text&Musik music i Sverige AB
Text&Musik music i Sverige AB har organisationsnummer 559064-8019 (5590648019)
Aktiebolag • Org.nr: 559064-8019
Om företaget
Text&Musik music i Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 33 procent till 1 367 397 kr räkenskapsåret 2026 (2 031 253 kr föregående år).
Omsättningen har återgått till normal efter fg års tillfälliga uppgång
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Text&Musik music i Sverige AB 1 367 397 kr och redovisade ett resultat på 89 279 kr. Rörelsemarginalen var -2,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,0 procent). Soliditeten var 60,8 procent, under branschens median (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 518,1 procent, över branschens median (median 324,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,1 procent | 18,0 procent | 2,4 procent till 42,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,2 procent | 17,9 procent | 2,4 procent till 45,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 60,8 procent | 66,6 procent | 41,2 procent till 86,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 518,1 procent | 324,4 procent | 155,0 procent till 742,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 procent | 17,9 procent | -5,4 procent till 49,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -32,7 procent | -2,2 procent | -25,8 procent till 18,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 367 000 kr | 898 000 kr | 370 000 kr till 1 488 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 900 000 kr | 484 000 kr | 153 000 kr till 776 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 350 av 1 418 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning.
- Plats 185 av 633 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning med säte i Stockholm.
- Plats 21 851 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 39 015 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 118 648 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,5 procent | 27,0 procent | 17,3 procent | 41,6 procent | -2,1 procent |
| Vinstmarginal | -2,6 procent | 27,0 procent | 17,3 procent | 41,5 procent | -2,2 procent |
| Soliditet | 47,8 procent | 66,3 procent | 53,5 procent | 57,4 procent | 60,8 procent |
| Kassalikviditet | 170,0 procent | 418,9 procent | 325,2 procent | 544,8 procent | 518,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -10,8 procent | 59,6 procent | 46,1 procent | 72,8 procent | 18,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 42,7 procent | 96,8 procent | -14,0 procent | 56,2 procent | -32,7 procent |
| Omsättning per anställd | 768 000 kr | 1 512 000 kr | 1 300 000 kr | 2 031 000 kr | 1 367 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 558 000 kr | 640 000 kr | 708 000 kr | 861 000 kr | 900 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brännkyrkagatan 6311822 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Brännkyrkagatan 63 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva musikproduktion, frilansmusicerande, textförfattare, röstskådespeleri och annan konstnärlig verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 59200Ljudinspelning och musikutgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 217 300 kr | 538 404 kr | 768 053 kr | 1 511 749 kr | 1 300 175 kr | 2 031 253 kr | 1 367 397 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 175 777 kr | 85 456 kr | 6 265 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 406 371 kr | 122 686 kr | 161 421 kr | 312 794 kr | 223 265 kr | 197 985 kr | 273 562 kr |
| Övriga externa kostnader | 129 417 kr | 116 140 kr | 76 778 kr | 150 757 kr | 138 388 kr | 116 410 kr | 210 663 kr |
| Personalkostnader | 500 447 kr | 479 801 kr | 557 965 kr | 640 303 kr | 707 662 kr | 861 205 kr | 900 096 kr |
| Avskrivningar | 76 900 kr | 76 900 kr | 76 900 kr | 6 320 kr | 6 320 kr | 11 616 kr | 11 616 kr |
| Rörelseresultat | 104 165 kr | -81 346 kr | -19 555 kr | 407 840 kr | 224 286 kr | 844 037 kr | -28 540 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 85 kr | 226 kr | 187 kr | -20 kr |
| Räntekostnader | 604 kr | 63 kr | 277 kr | 29 kr | 194 kr | 1 804 kr | 876 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 103 561 kr | -81 409 kr | -19 832 kr | 407 896 kr | 224 318 kr | 842 420 kr | -29 436 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | -86 000 kr | -57 000 kr | -212 000 kr | 143 000 kr |
| Skatt | 23 862 kr | 0 kr | - | 51 223 kr | 35 442 kr | 131 281 kr | 24 285 kr |
| Årets resultat | 79 699 kr | -81 409 kr | -19 832 kr | 270 673 kr | 131 876 kr | 499 139 kr | 89 279 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 153 800 kr | 76 900 kr | 43 100 kr | 78 380 kr | 192 060 kr | 356 924 kr | 295 308 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 153 800 kr | 76 900 kr | 0 kr | 25 280 kr | 18 960 kr | 33 824 kr | 22 208 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 43 100 kr | 53 100 kr | 173 100 kr | 323 100 kr | 273 100 kr |
| Omsättningstillgångar | 397 123 kr | 335 765 kr | 341 014 kr | 606 637 kr | 342 262 kr | 836 934 kr | 484 755 kr |
| Kortfristiga fordringar | 188 229 kr | 171 999 kr | 42 263 kr | 101 581 kr | 70 199 kr | 163 970 kr | 256 305 kr |
| Kassa och bank | 208 894 kr | 163 766 kr | 298 751 kr | 505 056 kr | 272 063 kr | 672 964 kr | 228 450 kr |
| Summa tillgångar | 550 923 kr | 412 665 kr | 384 114 kr | 685 017 kr | 534 322 kr | 1 193 858 kr | 780 063 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 284 779 kr | 203 370 kr | 183 538 kr | 454 211 kr | 286 087 kr | 685 225 kr | 474 505 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 155 080 kr | 234 779 kr | 153 370 kr | 133 538 kr | 104 211 kr | 136 086 kr | 335 226 kr |
| Årets resultat | 79 699 kr | -81 409 kr | -19 832 kr | 270 673 kr | 131 876 kr | 499 139 kr | 89 279 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 86 000 kr | 143 000 kr | 355 000 kr | 212 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 110 767 kr | 72 487 kr | 200 576 kr | 144 806 kr | 105 235 kr | 153 633 kr | 93 558 kr |
| Leverantörsskulder | 2 055 kr | 6 069 kr | 3 895 kr | 22 289 kr | 10 383 kr | 9 375 kr | 6 222 kr |
| Skatteskulder | 74 906 kr | 23 862 kr | 0 kr | 17 620 kr | 53 665 kr | 98 996 kr | 46 693 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 806 kr | 27 472 kr | 196 681 kr | 104 897 kr | 41 188 kr | 45 261 kr | 40 643 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 550 923 kr | 412 665 kr | 384 114 kr | 685 017 kr | 534 322 kr | 1 193 858 kr | 780 063 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2016 och bedriver sedan dess musikproduktion, frilansmusicerande, textförfattare, röstskådespeleri och annan konstnärlig verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Niklas G (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Text&Musik music i Sverige AB för organisationsnummer?
Text&Musik music i Sverige AB har organisationsnummer 559064-8019 (5590648019).
Var ligger Text&Musik music i Sverige AB?
Text&Musik music i Sverige AB har sin registrerade adress Brännkyrkagatan 63, 11822 Stockholm.
Vilken bransch är Text&Musik music i Sverige AB verksamt i?
Text&Musik music i Sverige AB är registrerat i branschen ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Text&Musik music i Sverige AB?
Text&Musik music i Sverige AB hade en nettoomsättning på 1 367 397 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Text&Musik music i Sverige AB?
Text&Musik music i Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Text&Musik music i Sverige AB någon utdelning?
Styrelsen i Text&Musik music i Sverige AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-05-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.