Lunneryds i Trollhättan AB

Lunneryds i Trollhättan AB har organisationsnummer 559065-2870 (5590652870)

Aktiebolag • Org.nr: 559065-2870

Detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnarTrollhättan

Aktivt företagVerksamt sedan 2016Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Lunneryds i Trollhättan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trollhättan. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47813).

Ekonomi

1 630 185 krOmsättning▼ 6 procent
76 293 krÅrets resultat
1Antal anställda
79 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 6 procent till 1 630 185 kr räkenskapsåret 2025 (1 739 144 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Lunneryds i Trollhättan AB 1 630 185 kr och redovisade ett resultat på 76 293 kr. Rörelsemarginalen var 5,9 procent, över branschens median (median 2,3 procent). Soliditeten var 79,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,2 procent). Kassalikviditeten var 141,7 procent, över branschens median (median 114,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal5,9 procent2,3 procent-1,1 procent till 7,4 procentöver branschens median
Vinstmarginal5,9 procent2,5 procent-0,9 procent till 7,5 procentöver branschens median
Soliditet79,0 procent40,2 procent16,6 procent till 77,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet141,7 procent114,2 procent48,9 procent till 354,9 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital14,8 procent4,3 procent-3,2 procent till 30,9 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt-6,3 procent3,2 procent-17,7 procent till 21,5 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd1 630 000 kr3 677 000 kr1 489 000 kr till 7 118 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd384 000 kr555 000 kr375 000 kr till 625 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 72 av 140 aktiebolag inom detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar.
  • Plats 3 av 5 aktiebolag inom detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar med säte i Trollhättan.
  • Plats 389 av 1 186 aktiebolag med säte i Trollhättan.
  • Plats 17 145 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 102 740 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal10,3 procent13,5 procent-3,4 procent2,1 procent5,9 procent
Vinstmarginal10,3 procent13,5 procent-3,4 procent1,9 procent5,9 procent
Soliditet25,3 procent47,6 procent72,8 procent61,3 procent79,0 procent
Kassalikviditet51,1 procent120,2 procent83,7 procent112,4 procent141,7 procent
Avkastning på eget kapital76,0 procent66,7 procent1,8 procent5,8 procent14,8 procent
Omsättningstillväxt7,4 procent5,2 procent-7,1 procent-27,0 procent-6,3 procent
Omsättning per anställd2 439 000 kr2 566 000 kr2 384 000 kr1 739 000 kr1 630 000 kr
Personalkostnad per anställd457 000 kr337 000 kr330 000 kr593 000 kr384 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Lundeskogen
46144 Trollhättan

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva försäljning av jordbruks- och entreprenadmaskiner samt handel med tillhörande maskindelar. Bolaget skall även bedriva försäljning av bilsläp, flytpontoner, flytbryggor samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning2 271 717 kr2 438 755 kr2 566 086 kr2 383 544 kr1 739 144 kr1 630 185 kr
Övriga rörelseintäkter-8 778 kr0 kr34 596 kr900 kr863 kr
Råvaror och förnödenheter1 587 620 kr1 723 664 kr1 513 040 kr1 905 833 kr834 614 kr993 194 kr
Övriga externa kostnader224 521 kr227 203 kr239 521 kr294 785 kr243 202 kr210 812 kr
Personalkostnader356 544 kr457 075 kr337 496 kr329 614 kr592 512 kr384 399 kr
Avskrivningar25 645 kr24 851 kr24 286 kr14 000 kr14 000 kr14 000 kr
Rörelseresultat-93 125 kr251 019 kr345 189 kr-80 220 kr35 887 kr96 065 kr
Ränteintäkter--126 kr283 kr309 kr194 kr
Räntekostnader349 kr538 kr159 kr313 kr2 972 kr104 kr
Resultat efter finansiella poster-93 474 kr250 481 kr345 156 kr-80 250 kr33 224 kr96 155 kr
Bokslutsdispositioner--86 262 kr-3 714 kr89 976 kr0 kr-
Skatt-5 259 kr70 489 kr2 282 kr7 537 kr19 862 kr
Årets resultat-93 474 kr158 960 kr270 953 kr7 444 kr25 687 kr76 293 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar142 304 kr114 262 kr89 976 kr58 833 kr44 833 kr30 833 kr
Materiella anläggningstillgångar139 113 kr114 262 kr89 976 kr58 833 kr44 833 kr30 833 kr
Finansiella anläggningstillgångar3 191 kr0 kr----
Omsättningstillgångar453 528 kr710 994 kr762 494 kr508 763 kr671 782 kr621 871 kr
Varulager204 099 kr440 378 kr333 824 kr379 696 kr359 867 kr427 289 kr
Kortfristiga fordringar160 791 kr39 244 kr192 627 kr79 961 kr50 446 kr22 474 kr
Kassa och bank88 638 kr231 372 kr236 043 kr49 106 kr261 469 kr172 108 kr
Summa tillgångar595 832 kr825 256 kr852 470 kr567 596 kr716 615 kr652 704 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital50 062 kr209 021 kr405 975 kr413 419 kr439 106 kr515 398 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat93 536 kr61 kr85 022 kr355 975 kr363 419 kr389 105 kr
Årets resultat-93 474 kr158 960 kr270 953 kr7 444 kr25 687 kr76 293 kr
Obeskattade reserver-86 262 kr89 976 kr0 kr--
Kortfristiga skulder545 770 kr529 973 kr356 519 kr154 177 kr277 509 kr137 306 kr
Leverantörsskulder--98 713 kr3 486 kr20 438 kr3 724 kr
Skatteskulder-5 259 kr75 748 kr50 911 kr0 kr-
Övriga kortfristiga skulder536 992 kr493 293 kr166 651 kr99 781 kr257 071 kr133 581 kr
Summa eget kapital och skulder595 832 kr825 256 kr852 470 kr567 596 kr716 615 kr652 704 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Trollhättan registrerades år 2016 och bedriver sedan dess handel med jordbruks- och entreprenadmaskiner samt flytpontoner och flytbryggor.

Företrädare

  • Nicklas L (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2016-06-03
Registrerat hos Bolagsverket
Lunneryds i Trollhättan AB
2016-06-09
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Lunneryds i Trollhättan AB för organisationsnummer?

Lunneryds i Trollhättan AB har organisationsnummer 559065-2870 (5590652870).

Var ligger Lunneryds i Trollhättan AB?

Lunneryds i Trollhättan AB har sin registrerade adress Lundeskogen, 46144 Trollhättan.

Vilken bransch är Lunneryds i Trollhättan AB verksamt i?

Lunneryds i Trollhättan AB är registrerat i branschen detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Lunneryds i Trollhättan AB?

Lunneryds i Trollhättan AB hade en nettoomsättning på 1 630 185 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Lunneryds i Trollhättan AB?

Lunneryds i Trollhättan AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Trollhättan
Län
Västra Götalands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2016-06-03
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar