Bohusmjölk AB
Bohusmjölk AB har organisationsnummer 559066-2465 (5590662465)
Aktiebolag • Org.nr: 559066-2465
Om företaget
Bohusmjölk AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hedekas. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som stödverksamhet avseende växtodling enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01610).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 51 procent till 220 770 kr räkenskapsåret 2025 (453 258 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med ca 51% vilket beror på att Restad Mjölk o Kött AB, tidigare kund, under 2025 förvärvat aktierna i Bohusmjölk AB och därmed ej behövt hyra in slangutrustningen.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bohusmjölk AB 220 770 kr och redovisade ett resultat på 18 864 kr. Rörelsemarginalen var 24,7 procent, över branschens median (median 14,4 procent). Soliditeten var 30,3 procent, under branschens median (median 36,8 procent). Kassalikviditeten var 153,3 procent, under branschens median (median 170,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,7 procent | 14,4 procent | 2,2 procent till 32,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 20,7 procent | 12,7 procent | 1,7 procent till 32,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 30,3 procent | 36,8 procent | 16,0 procent till 67,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 153,3 procent | 170,7 procent | 94,7 procent till 351,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 15,9 procent | 13,8 procent | 0,1 procent till 37,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -51,3 procent | 1,3 procent | -19,6 procent till 26,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 250 av 342 aktiebolag inom stödverksamhet avseende växtodling.
- Plats 193 av 244 aktiebolag med säte i Munkedal.
- Plats 36 939 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 224 933 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,3 procent | 18,7 procent | 24,7 procent |
| Vinstmarginal | -9,0 procent | 15,3 procent | 20,7 procent |
| Soliditet | 10,7 procent | 16,8 procent | 30,3 procent |
| Kassalikviditet | 119,5 procent | 158,5 procent | 153,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -14,9 procent | 18,0 procent | 15,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 26,1 procent | -51,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Restad 2245595 Hedekas
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Restad 22 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva mjölkförsäljning samt hyra ut jordbruksmaskiner.
Bransch
- 01610Stödverksamhet avseende växtodlingHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 359 448 kr | 453 258 kr | 220 770 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 202 356 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 226 020 kr | 21 073 kr | 20 940 kr |
| Avskrivningar | 145 242 kr | 145 242 kr | 145 242 kr |
| Rörelseresultat | -11 814 kr | 84 587 kr | 54 588 kr |
| Ränteintäkter | 790 kr | 1 516 kr | 5 kr |
| Räntekostnader | 21 193 kr | 16 655 kr | 8 839 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -32 217 kr | 69 448 kr | 45 754 kr |
| Bokslutsdispositioner | 20 000 kr | -50 000 kr | -22 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 1 483 kr | 4 890 kr |
| Årets resultat | -12 217 kr | 17 965 kr | 18 864 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 474 928 kr | 329 686 kr | 184 444 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 474 928 kr | 329 686 kr | 184 444 kr |
| Omsättningstillgångar | 288 641 kr | 264 289 kr | 207 221 kr |
| Kortfristiga fordringar | 19 kr | 41 255 kr | 11 kr |
| Kassa och bank | 288 622 kr | 223 034 kr | 207 210 kr |
| Summa tillgångar | 763 569 kr | 593 975 kr | 391 665 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 81 890 kr | 99 855 kr | 118 720 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 44 107 kr | 31 890 kr | 49 856 kr |
| Årets resultat | -12 217 kr | 17 965 kr | 18 864 kr |
| Obeskattade reserver | 20 000 kr | 70 000 kr | 92 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 241 536 kr | 166 791 kr | 135 139 kr |
| Leverantörsskulder | 133 869 kr | 7 900 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 117 kr | 1 483 kr | 6 373 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 29 027 kr | 78 885 kr | 50 243 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 763 569 kr | 593 975 kr | 391 665 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är att hyra ut jordbruksmaskiner. Företaget har sitt säte i Munkedal.
Bolaget är fr o m 2025-06-09 ett helägt dotterbolag till Restad Mjölk o Kött AB, org.nr 556880-5898.
Företrädare
- Joel P
- Rasmus P
Undertecknad i Hedekas 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bohusmjölk AB för organisationsnummer?
Bohusmjölk AB har organisationsnummer 559066-2465 (5590662465).
Var ligger Bohusmjölk AB?
Bohusmjölk AB har sin registrerade adress Restad 22, 45595 Hedekas.
Vilken bransch är Bohusmjölk AB verksamt i?
Bohusmjölk AB är registrerat i branschen stödverksamhet avseende växtodling enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bohusmjölk AB?
Bohusmjölk AB hade en nettoomsättning på 220 770 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Munkedal
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-06-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.