Café Toasty AB
Café Toasty AB har organisationsnummer 559067-1029 (5590671029)
Aktiebolag • Org.nr: 559067-1029
Om företaget
Café Toasty AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 22 procent till 2 521 000 kr räkenskapsåret 2026 (3 224 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Café Toasty AB 2 521 000 kr och redovisade ett resultat på 325 818 kr. Rörelsemarginalen var 13,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,2 procent). Soliditeten var 49,7 procent, över branschens median (median 43,6 procent). Kassalikviditeten var 81,8 procent, under branschens median (median 156,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,6 procent | 4,2 procent | -1,2 procent till 11,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 12,9 procent | 3,8 procent | -1,4 procent till 11,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,7 procent | 43,6 procent | 16,9 procent till 70,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 81,8 procent | 156,9 procent | 78,0 procent till 348,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 47,9 procent | 18,2 procent | -3,0 procent till 61,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -21,8 procent | 2,2 procent | -8,7 procent till 17,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 521 000 kr | 1 151 000 kr | 827 000 kr till 1 526 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 539 000 kr | 435 000 kr | 299 000 kr till 550 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 997 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 000 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 12 556 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 21 259 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 68 203 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,3 procent | 4,4 procent | -5,8 procent | 7,5 procent | 13,6 procent |
| Vinstmarginal | 2,6 procent | 4,6 procent | -6,1 procent | 7,4 procent | 12,9 procent |
| Soliditet | 80,0 procent | 18,6 procent | 8,3 procent | 25,5 procent | 49,7 procent |
| Kassalikviditet | 475,3 procent | 123,7 procent | 46,8 procent | 65,9 procent | 81,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,0 procent | 50,1 procent | -184,5 procent | 67,4 procent | 47,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 3,3 procent | -3,1 procent | -7,6 procent | -21,8 procent |
| Omsättning per anställd | 581 000 kr | 600 000 kr | 873 000 kr | 1 075 000 kr | 2 521 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 260 000 kr | 297 000 kr | 412 000 kr | 355 000 kr | 539 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sankt Eriksgatan 8011362 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Sankt Eriksgatan 80 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva caféverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 060 514 kr | 3 486 867 kr | 3 600 899 kr | 3 489 509 kr | 3 223 746 kr | 2 520 522 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 125 104 kr | 162 206 kr | 23 596 kr | 43 447 kr | 420 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 074 751 kr | 1 101 084 kr | 1 037 055 kr | 884 014 kr | 618 434 kr |
| Övriga externa kostnader | 499 196 kr | 625 948 kr | 576 992 kr | 998 573 kr | 981 533 kr | 967 398 kr |
| Personalkostnader | 849 094 kr | 1 558 856 kr | 1 782 485 kr | 1 648 578 kr | 1 064 847 kr | 539 356 kr |
| Avskrivningar | 310 688 kr | 310 688 kr | 5 332 kr | 52 626 kr | 53 565 kr | 53 565 kr |
| Rörelseresultat | -183 100 kr | 78 830 kr | 158 602 kr | -203 876 kr | 240 207 kr | 341 769 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 480 kr | 15 938 kr | 15 429 kr | 20 333 kr |
| Räntekostnader | 130 kr | 288 kr | -2 487 kr | 24 917 kr | 16 948 kr | 36 284 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -183 230 kr | 78 542 kr | 164 569 kr | -212 855 kr | 238 688 kr | 325 818 kr |
| Årets resultat | -183 230 kr | 78 542 kr | 164 569 kr | -212 855 kr | 238 688 kr | 325 818 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 628 389 kr | 7 013 kr | 375 105 kr | 879 352 kr | 826 089 kr | 932 865 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 376 389 kr | 7 013 kr | 125 105 kr | 617 331 kr | 563 766 kr | 510 201 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 250 000 kr | 262 021 kr | 262 323 kr | 422 664 kr |
| Omsättningstillgångar | 475 023 kr | 885 446 kr | 1 392 000 kr | 503 189 kr | 560 427 kr | 436 333 kr |
| Varulager | 34 269 kr | 35 677 kr | 44 603 kr | 58 912 kr | 68 413 kr | 53 482 kr |
| Kortfristiga fordringar | 72 413 kr | 28 470 kr | 131 099 kr | 149 261 kr | 122 455 kr | 158 368 kr |
| Kassa och bank | 368 341 kr | 821 299 kr | 1 216 298 kr | 295 016 kr | 369 559 kr | 224 484 kr |
| Summa tillgångar | 1 103 412 kr | 892 459 kr | 1 767 105 kr | 1 382 541 kr | 1 386 516 kr | 1 369 198 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 793 312 kr | 713 674 kr | 328 243 kr | 115 388 kr | 354 076 kr | 679 894 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 926 542 kr | 585 131 kr | 113 674 kr | 278 243 kr | 65 388 kr | 304 076 kr |
| Årets resultat | -183 230 kr | 78 542 kr | 164 569 kr | -212 855 kr | 238 688 kr | 325 818 kr |
| Kortfristiga skulder | 94 014 kr | 178 786 kr | 1 088 862 kr | 949 011 kr | 747 026 kr | 468 224 kr |
| Leverantörsskulder | 77 083 kr | 68 102 kr | 280 344 kr | 137 815 kr | 131 701 kr | 88 918 kr |
| Skatteskulder | 2 746 kr | 2 766 kr | 1 058 kr | 5 926 kr | 11 827 kr | 11 796 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 14 185 kr | 107 917 kr | 789 267 kr | 805 270 kr | 603 498 kr | 367 510 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 103 412 kr | 892 459 kr | 1 767 105 kr | 1 382 541 kr | 1 386 516 kr | 1 369 198 kr |
Företrädare
- Krikor B (ledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Café Toasty AB för organisationsnummer?
Café Toasty AB har organisationsnummer 559067-1029 (5590671029).
Var ligger Café Toasty AB?
Café Toasty AB har sin registrerade adress Sankt Eriksgatan 80, 11362 Stockholm.
Vilken bransch är Café Toasty AB verksamt i?
Café Toasty AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Café Toasty AB?
Café Toasty AB hade en nettoomsättning på 2 521 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Café Toasty AB?
Café Toasty AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Café Toasty AB någon utdelning?
Styrelsen i Café Toasty AB föreslog en utdelning på 473 545 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-06-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.