MAHAN Aktiebolag
MAHAN Aktiebolag har organisationsnummer 559067-3660 (5590673660)
Aktiebolag • Org.nr: 559067-3660
Om företaget
MAHAN Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Målsryd. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110). Sidoverksamheter inkluderar scenkonst och sport- och fritidsutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 44 procent till 60 000 kr räkenskapsåret 2025 (108 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MAHAN Aktiebolag 60 000 kr och redovisade ett resultat på -21 835 kr. Soliditeten var 43,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 178,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,8 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 178,0 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -13,8 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -44,4 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 798 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 178 av 227 aktiebolag med säte i Svenljunga.
- Plats 42 152 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 257 144 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 15,4 procent | - | 4,6 procent | - |
| Vinstmarginal | - | 25,7 procent | - | 5,6 procent | - |
| Soliditet | 54,9 procent | 57,6 procent | 48,7 procent | 49,3 procent | 43,8 procent |
| Kassalikviditet | 221,9 procent | 236,0 procent | 194,9 procent | 197,2 procent | 178,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -8,7 procent | 6,6 procent | -47,2 procent | 3,2 procent | -13,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -37,6 procent | - | -44,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Glafsered Kroksjöås Gård51695 Målsryd
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Glafsered Kroksjöås Gård som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva författar- och föredragsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 202 852 kr | 79 146 kr | 54 350 kr | 108 981 kr | 67 751 kr | 108 395 kr | 60 114 kr |
| Övriga externa kostnader | 180 807 kr | 76 308 kr | 75 135 kr | 92 171 kr | 149 368 kr | 100 061 kr | 82 413 kr |
| Rörelseresultat | 22 045 kr | 2 838 kr | -20 785 kr | 16 810 kr | -82 900 kr | 4 922 kr | -22 299 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 51 kr | 782 kr | 772 kr | 464 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 8 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 22 045 kr | 2 838 kr | -20 785 kr | 16 861 kr | -82 126 kr | 5 694 kr | -21 835 kr |
| Skatt | 3 505 kr | 766 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 18 540 kr | 2 072 kr | -20 785 kr | 16 861 kr | -82 126 kr | 5 694 kr | -21 835 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 457 188 kr | 442 135 kr | 435 354 kr | 444 208 kr | 357 090 kr | 364 261 kr | 359 892 kr |
| Kortfristiga fordringar | 93 728 kr | 68 729 kr | 57 118 kr | 45 426 kr | 61 792 kr | 46 347 kr | 47 995 kr |
| Kassa och bank | 363 460 kr | 373 406 kr | 378 236 kr | 398 782 kr | 295 298 kr | 317 914 kr | 311 897 kr |
| Summa tillgångar | 457 188 kr | 442 135 kr | 435 354 kr | 444 208 kr | 357 090 kr | 364 261 kr | 359 892 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 257 839 kr | 259 911 kr | 239 127 kr | 255 988 kr | 173 862 kr | 179 555 kr | 157 720 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 189 299 kr | 207 839 kr | 209 911 kr | 189 127 kr | 205 988 kr | 123 861 kr | 129 555 kr |
| Årets resultat | 18 540 kr | 2 072 kr | -20 785 kr | 16 861 kr | -82 126 kr | 5 694 kr | -21 835 kr |
| Kortfristiga skulder | 199 349 kr | 182 224 kr | 196 228 kr | 188 221 kr | 183 228 kr | 184 706 kr | 202 172 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 11 125 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 169 229 kr | 164 224 kr | 160 103 kr | 167 221 kr | 162 228 kr | 163 706 kr | 161 094 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 457 188 kr | 442 135 kr | 435 354 kr | 444 208 kr | 357 090 kr | 364 261 kr | 359 892 kr |
Företrädare
- Pradyumna Kumar M
Undertecknad i Svenljunga 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MAHAN Aktiebolag för organisationsnummer?
MAHAN Aktiebolag har organisationsnummer 559067-3660 (5590673660).
Var ligger MAHAN Aktiebolag?
MAHAN Aktiebolag har sin registrerade adress Glafsered Kroksjöås Gård, 51695 Målsryd.
Vilken bransch är MAHAN Aktiebolag verksamt i?
MAHAN Aktiebolag är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MAHAN Aktiebolag?
MAHAN Aktiebolag hade en nettoomsättning på 60 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Svenljunga
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-06-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.