EFMAB Grossisten AB
EFMAB Grossisten AB har organisationsnummer 559067-9949 (5590679949)
Aktiebolag • Org.nr: 559067-9949
Om företaget
EFMAB Grossisten AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Älvsjö. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med övriga hushållsvaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46499).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 3 200 749 kr räkenskapsåret 2025 (4 068 358 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte EFMAB Grossisten AB 3 200 749 kr och redovisade ett resultat på 194 706 kr. Rörelsemarginalen var 21,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 33,2 procent, under branschens median (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 737,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 180,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,6 procent | 4,4 procent | -3,3 procent till 13,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 8,0 procent | 3,7 procent | -4,3 procent till 13,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 33,2 procent | 50,3 procent | 22,4 procent till 82,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 737,9 procent | 180,4 procent | 82,5 procent till 434,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 4,8 procent | 2,0 procent | -20,1 procent till 24,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -21,3 procent | -2,8 procent | -30,1 procent till 17,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 154 av 686 aktiebolag inom partihandel med övriga hushållsvaror.
- Plats 36 av 157 aktiebolag inom partihandel med övriga hushållsvaror med säte i Stockholm.
- Plats 10 221 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 16 953 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 54 699 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 55,1 procent | 69,8 procent | 41,6 procent | 30,0 procent | 21,6 procent |
| Vinstmarginal | 54,4 procent | 67,6 procent | 26,4 procent | 15,0 procent | 8,0 procent |
| Soliditet | 10,8 procent | 20,5 procent | 24,2 procent | 29,4 procent | 33,2 procent |
| Kassalikviditet | 65,0 procent | 233,0 procent | 306,4 procent | 347,8 procent | 737,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 77,2 procent | 89,3 procent | 27,4 procent | 12,3 procent | 4,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 29,3 procent | 107,0 procent | -15,0 procent | -8,0 procent | -21,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Älvsjö Gårds Väg 212530 Älvsjö
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Älvsjö Gårds Väg 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara grossistverksamhet inom städbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 46499Partihandel med övriga hushållsvarorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 080 071 kr | 1 942 923 kr | 2 512 520 kr | 5 201 768 kr | 4 421 617 kr | 4 068 358 kr | 3 200 749 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 11 299 kr | 0 kr | 472 117 kr | 0 kr | 0 kr | 203 386 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 512 396 kr | 1 143 914 kr | 842 757 kr | 1 150 436 kr | 934 888 kr |
| Övriga externa kostnader | 78 156 kr | 115 157 kr | 591 520 kr | 792 983 kr | 384 380 kr | 173 548 kr | 437 486 kr |
| Personalkostnader | - | - | 23 302 kr | 0 kr | 993 529 kr | 1 324 704 kr | 1 338 531 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 107 680 kr | 300 194 kr | 175 112 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 345 795 kr | 945 429 kr | 1 385 302 kr | 3 629 307 kr | 1 841 267 kr | 1 221 788 kr | 692 322 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 356 kr | -157 kr | -34 kr | 45 kr |
| Räntekostnader | 588 kr | 61 794 kr | 18 128 kr | 111 552 kr | 672 931 kr | 610 226 kr | 435 322 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 345 207 kr | 883 635 kr | 1 367 174 kr | 3 518 111 kr | 1 168 179 kr | 611 527 kr | 257 045 kr |
| Bokslutsdispositioner | -86 000 kr | 86 000 kr | -1 110 000 kr | -750 000 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 55 595 kr | 207 948 kr | 54 236 kr | 579 877 kr | 243 248 kr | 137 622 kr | 62 339 kr |
| Årets resultat | 203 612 kr | 761 687 kr | 202 846 kr | 2 188 234 kr | 924 931 kr | 473 905 kr | 194 706 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 900 001 kr | 1 050 001 kr | 1 100 001 kr | 3 429 957 kr | 2 592 427 kr | 1 416 667 kr | 1 750 651 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 2 013 290 kr | 1 175 760 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 900 001 kr | 1 050 001 kr | 1 100 001 kr | 1 416 667 kr | 1 416 667 kr | 1 416 667 kr | 1 750 651 kr |
| Omsättningstillgångar | 329 373 kr | 1 164 737 kr | 1 323 633 kr | 8 546 594 kr | 11 331 283 kr | 11 683 446 kr | 10 431 181 kr |
| Kortfristiga fordringar | 210 585 kr | 884 898 kr | 1 016 680 kr | 8 682 185 kr | 12 111 697 kr | 11 948 047 kr | 10 431 181 kr |
| Kassa och bank | 118 788 kr | 279 839 kr | 306 953 kr | -135 591 kr | -780 415 kr | -264 601 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 1 229 374 kr | 2 214 738 kr | 2 423 634 kr | 11 976 551 kr | 13 923 710 kr | 13 100 113 kr | 12 181 832 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 255 243 kr | 839 830 kr | 262 676 kr | 2 450 910 kr | 3 375 841 kr | 3 849 747 kr | 4 044 453 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 631 kr | 28 143 kr | 9 830 kr | 212 676 kr | 2 400 910 kr | 3 325 841 kr | 3 799 747 kr |
| Årets resultat | 203 612 kr | 761 687 kr | 202 846 kr | 2 188 234 kr | 924 931 kr | 473 905 kr | 194 706 kr |
| Obeskattade reserver | 86 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 338 130 kr | 1 074 907 kr | 2 035 957 kr | 3 667 766 kr | 3 697 811 kr | 3 359 662 kr | 1 413 541 kr |
| Leverantörsskulder | 201 790 kr | 759 604 kr | 216 534 kr | 540 801 kr | 351 088 kr | 710 444 kr | 660 912 kr |
| Skatteskulder | 21 013 kr | 212 519 kr | 208 772 kr | 579 878 kr | 823 126 kr | 380 871 kr | 199 961 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 110 327 kr | 97 784 kr | 1 605 651 kr | 2 342 087 kr | 2 318 597 kr | 2 263 347 kr | 198 865 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 229 374 kr | 2 214 738 kr | 2 423 634 kr | 11 976 551 kr | 13 923 710 kr | 13 100 113 kr | 12 181 832 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet ska vara grossistverksamhet inom städbranschen samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Sebastian F (styrelseledamot)
Undertecknad i Älvsjö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har EFMAB Grossisten AB för organisationsnummer?
EFMAB Grossisten AB har organisationsnummer 559067-9949 (5590679949).
Var ligger EFMAB Grossisten AB?
EFMAB Grossisten AB har sin registrerade adress Älvsjö Gårds Väg 2, 12530 Älvsjö.
Vilken bransch är EFMAB Grossisten AB verksamt i?
EFMAB Grossisten AB är registrerat i branschen partihandel med övriga hushållsvaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter EFMAB Grossisten AB?
EFMAB Grossisten AB hade en nettoomsättning på 3 200 749 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-06-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.