Pelu Invest AB
Pelu Invest AB har organisationsnummer 559069-4625 (5590694625)
Aktiebolag • Org.nr: 559069-4625
Om företaget
Pelu Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tranås. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 24 procent till 1 113 742 kr räkenskapsåret 2025 (901 574 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pelu Invest AB 1 113 742 kr och redovisade ett resultat på 617 490 kr. Rörelsemarginalen var 6,3 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 96,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 995,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,3 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 57,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 96,1 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 995,7 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 25,9 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 23,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 114 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 927 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 9 993 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 131 av 474 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Linköping.
- Plats 1 759 av 4 391 aktiebolag med säte i Linköping.
- Plats 5 272 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 136 229 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,5 procent | 3,4 procent | 2,2 procent | 6,3 procent |
| Vinstmarginal | 89,0 procent | 50,4 procent | 57,1 procent | 57,2 procent |
| Soliditet | 95,5 procent | 95,9 procent | 96,7 procent | 96,1 procent |
| Kassalikviditet | 608,2 procent | 631,0 procent | 1123,7 procent | 995,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 41,3 procent | 24,3 procent | 21,6 procent | 25,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 1,8 procent | -6,2 procent | 23,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 902 000 kr | 1 114 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 780 000 kr | 927 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hamnparken 8, lgh 1602c/o C/o Per Lundstedt
57335 Tranås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom försäljning, huvudsakligen i el- och vitvarubranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 944 279 kr | 961 138 kr | 901 574 kr | 1 113 742 kr |
| Övriga externa kostnader | 109 189 kr | 110 957 kr | 102 540 kr | 116 293 kr |
| Personalkostnader | 745 126 kr | 817 782 kr | 779 591 kr | 927 484 kr |
| Rörelseresultat | 89 964 kr | 32 399 kr | 19 443 kr | 69 965 kr |
| Ränteintäkter | 8 kr | 2 531 kr | 45 935 kr | 27 589 kr |
| Räntekostnader | 24 kr | 46 kr | 305 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 839 948 kr | 484 884 kr | 515 073 kr | 637 554 kr |
| Skatt | 18 628 kr | 7 181 kr | 13 418 kr | 20 064 kr |
| Årets resultat | 821 320 kr | 477 703 kr | 501 655 kr | 617 490 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 514 900 kr | 1 514 900 kr | 1 515 000 kr | 1 515 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 514 900 kr | 1 514 900 kr | 1 515 000 kr | 1 515 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 566 346 kr | 535 855 kr | 880 880 kr | 969 335 kr |
| Kortfristiga fordringar | 38 135 kr | 40 611 kr | 520 760 kr | 843 685 kr |
| Kassa och bank | 528 211 kr | 495 244 kr | 360 120 kr | 125 650 kr |
| Summa tillgångar | 2 081 246 kr | 2 050 755 kr | 2 395 880 kr | 2 484 335 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 988 135 kr | 1 965 838 kr | 2 317 492 kr | 2 386 983 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 116 815 kr | 1 438 135 kr | 1 765 837 kr | 1 719 493 kr |
| Årets resultat | 821 320 kr | 477 703 kr | 501 655 kr | 617 490 kr |
| Kortfristiga skulder | 93 111 kr | 84 917 kr | 78 388 kr | 97 352 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 4 517 kr | 1 495 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 27 738 kr | 1 469 kr | 0 kr | 3 640 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 65 373 kr | 78 931 kr | 76 893 kr | 93 712 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 081 246 kr | 2 050 755 kr | 2 395 880 kr | 2 484 335 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Linköping registrerades år 2016 och bedriver sedan dess förvaltning av aktier och andelar samt konsultverksamhet inom försäljning, huvudsakligen i el- och vitvarubranschen.
Företrädare
- Per L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pelu Invest AB för organisationsnummer?
Pelu Invest AB har organisationsnummer 559069-4625 (5590694625).
Var ligger Pelu Invest AB?
Pelu Invest AB har sin registrerade adress Hamnparken 8, lgh 1602, 57335 Tranås.
Vilken bransch är Pelu Invest AB verksamt i?
Pelu Invest AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pelu Invest AB?
Pelu Invest AB hade en nettoomsättning på 1 113 742 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pelu Invest AB?
Pelu Invest AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-07-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.