Shinrai AB
Shinrai AB har organisationsnummer 559070-0257 (5590700257)
Aktiebolag • Org.nr: 559070-0257
Om företaget
Shinrai AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 2 106 752 kr räkenskapsåret 2025 (1 933 261 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Shinrai AB 2 106 752 kr och redovisade ett resultat på 721 847 kr. Rörelsemarginalen var 50,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,1 procent). Soliditeten var 75,6 procent, över branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 1512,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,0 procent | 24,1 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 50,2 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 75,6 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1512,3 procent | 348,8 procent | 190,4 procent till 719,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 28,3 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 9,0 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 107 000 kr | 1 309 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 826 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 759 av 9 732 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 548 av 2 576 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 14 858 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 25 639 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 80 889 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,8 procent | 41,3 procent | 41,4 procent | 46,5 procent | 50,0 procent |
| Vinstmarginal | 40,8 procent | 41,3 procent | 42,6 procent | 33,3 procent | 50,2 procent |
| Soliditet | 72,1 procent | 76,8 procent | 79,7 procent | 75,7 procent | 75,6 procent |
| Kassalikviditet | 1119,3 procent | 1196,7 procent | 1294,0 procent | 1331,0 procent | 1512,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 41,9 procent | 33,4 procent | 29,0 procent | 16,2 procent | 28,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 115,2 procent | -1,0 procent | 4,0 procent | 15,1 procent | 9,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 630 000 kr | 1 614 000 kr | 1 679 000 kr | - | 2 107 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 756 000 kr | 757 000 kr | 737 000 kr | - | 826 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hornsbergs Strand 21, lgh 2301c/o Borgia
11217 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet med fokus på verksamhetsutveckling inom IT.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 669 557 kr | 757 599 kr | 1 629 998 kr | 1 613 998 kr | 1 679 311 kr | 1 933 261 kr | 2 106 752 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 34 193 kr | 0 kr | - | 300 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 5 393 kr | 5 983 kr | 1 310 kr | 0 kr | 3 164 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 227 793 kr | 253 122 kr | 202 265 kr | 224 038 kr | 247 074 kr | 274 458 kr | 527 307 kr |
| Personalkostnader | 740 371 kr | 728 573 kr | 756 373 kr | 756 701 kr | 737 124 kr | 756 467 kr | 826 096 kr |
| Rörelseresultat | 701 393 kr | -229 489 kr | 665 377 kr | 666 142 kr | 695 113 kr | 899 172 kr | 1 053 349 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 146 kr | 21 644 kr | 28 925 kr | 4 530 kr |
| Räntekostnader | 993 kr | 666 kr | 0 kr | 336 kr | 810 kr | 347 kr | 19 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 700 400 kr | -230 155 kr | 665 377 kr | 666 952 kr | 715 947 kr | 643 557 kr | 1 057 860 kr |
| Bokslutsdispositioner | -182 000 kr | 226 075 kr | 0 kr | - | - | -133 154 kr | -138 000 kr |
| Skatt | 117 467 kr | 3 931 kr | 140 984 kr | 140 524 kr | 153 448 kr | 173 732 kr | 198 013 kr |
| Årets resultat | 400 933 kr | -8 011 kr | 524 393 kr | 526 428 kr | 562 499 kr | 336 671 kr | 721 847 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 284 193 kr | 284 193 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 284 193 kr | 284 193 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 1 686 690 kr | 1 050 654 kr | 1 734 053 kr | 1 769 194 kr | 2 150 009 kr | 2 744 047 kr | 3 370 595 kr |
| Kortfristiga fordringar | 380 772 kr | 169 180 kr | 570 709 kr | 156 595 kr | 170 151 kr | 462 013 kr | 195 446 kr |
| Kassa och bank | 1 305 918 kr | 881 474 kr | 1 163 344 kr | 1 612 599 kr | 1 979 858 kr | 2 282 034 kr | 3 175 149 kr |
| Summa tillgångar | 1 686 690 kr | 1 050 654 kr | 1 734 053 kr | 2 053 387 kr | 2 434 202 kr | 2 744 047 kr | 3 370 595 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 893 896 kr | 725 885 kr | 1 250 278 kr | 1 576 707 kr | 1 939 205 kr | 2 075 876 kr | 2 547 722 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 442 963 kr | 683 896 kr | 675 885 kr | 1 000 279 kr | 1 326 706 kr | 1 689 205 kr | 1 775 875 kr |
| Årets resultat | 400 933 kr | -8 011 kr | 524 393 kr | 526 428 kr | 562 499 kr | 336 671 kr | 721 847 kr |
| Obeskattade reserver | 554 921 kr | 328 846 kr | 328 846 kr | 328 846 kr | 328 846 kr | 462 000 kr | 600 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 237 873 kr | -4 077 kr | 154 929 kr | 147 834 kr | 166 151 kr | 206 171 kr | 222 873 kr |
| Leverantörsskulder | 32 452 kr | 2 445 kr | 695 kr | 2 005 kr | 1 750 kr | 1 875 kr | 2 875 kr |
| Skatteskulder | 34 311 kr | -139 742 kr | -2 755 kr | 0 kr | - | 30 057 kr | 67 387 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 163 110 kr | 125 220 kr | 148 989 kr | 138 829 kr | 157 401 kr | 174 239 kr | 152 611 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 686 690 kr | 1 050 654 kr | 1 734 053 kr | 2 053 387 kr | 2 434 202 kr | 2 744 047 kr | 3 370 595 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet med fokus på verksamhetsutveckling inom IT. Man skall också handla med och förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Marcus B
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Shinrai AB för organisationsnummer?
Shinrai AB har organisationsnummer 559070-0257 (5590700257).
Var ligger Shinrai AB?
Shinrai AB har sin registrerade adress Hornsbergs Strand 21, lgh 2301, 11217 Stockholm.
Vilken bransch är Shinrai AB verksamt i?
Shinrai AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Shinrai AB?
Shinrai AB hade en nettoomsättning på 2 106 752 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Shinrai AB?
Shinrai AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Shinrai AB någon utdelning?
Styrelsen i Shinrai AB föreslog en utdelning på 337 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-07-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.