Tuxtax AB
Tuxtax AB har organisationsnummer 559070-8086 (5590708086)
Aktiebolag • Org.nr: 559070-8086
Om företaget
Tuxtax AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59200). Företaget bedriver även verksamhet inom tillverkning av diverse övriga beklädnadsvaror och tillbehör.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 31 procent till 1 651 759 kr räkenskapsåret 2025 (1 257 228 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tuxtax AB 1 651 759 kr och redovisade ett resultat på 958 491 kr. Rörelsemarginalen var 72,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,9 procent). Soliditeten var 84,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 652,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 297,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 72,6 procent | 11,9 procent | -1,5 procent till 35,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 73,1 procent | 12,2 procent | -1,3 procent till 37,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 84,8 procent | 64,4 procent | 38,1 procent till 84,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 652,3 procent | 297,0 procent | 140,5 procent till 649,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 45,5 procent | 11,9 procent | -7,5 procent till 45,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 31,4 procent | -5,5 procent | -31,2 procent till 24,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 652 000 kr | 861 000 kr | 390 000 kr till 1 627 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 240 000 kr | 446 000 kr | 158 000 kr till 723 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 290 av 1 416 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning.
- Plats 152 av 633 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning med säte i Stockholm.
- Plats 18 703 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 33 024 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 101 489 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,8 procent | 45,9 procent | 54,4 procent | 58,5 procent | 72,6 procent |
| Vinstmarginal | 20,8 procent | 45,8 procent | 55,5 procent | 61,6 procent | 73,1 procent |
| Soliditet | 92,3 procent | 95,0 procent | 93,3 procent | 94,7 procent | 84,8 procent |
| Kassalikviditet | 1280,0 procent | 1988,0 procent | 1434,2 procent | 1863,3 procent | 652,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,4 procent | 19,8 procent | 21,8 procent | 23,2 procent | 45,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -46,9 procent | 63,1 procent | 2,6 procent | 25,8 procent | 31,4 procent |
| Omsättning per anställd | 597 000 kr | 974 000 kr | 1 000 000 kr | 1 257 000 kr | 1 652 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 349 000 kr | 343 000 kr | 269 000 kr | 315 000 kr | 240 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Wollmar Yxkullsgatan 1011850 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förlags-, produktions- och konsultverksamhet inom musik-, film- och reklambranschen samt därmed förenlig verksamhet. Därjämte ska bolaget utveckla, producera och försälja kläder, smycken, väskor, och trycksaker. Bolaget ska även bedriva förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 921 850 kr | 1 124 754 kr | 597 192 kr | 974 157 kr | 999 528 kr | 1 257 228 kr | 1 651 759 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 58 000 kr | 57 600 kr | 57 600 kr | 57 600 kr | 57 600 kr | 58 800 kr | 63 600 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 27 136 kr | 0 kr | 3 261 kr | 58 900 kr | 1 400 kr | 41 000 kr | 29 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 170 639 kr | 156 477 kr | 170 092 kr | 172 516 kr | 216 967 kr | 195 910 kr | 223 375 kr |
| Personalkostnader | 320 268 kr | 352 109 kr | 348 978 kr | 342 606 kr | 268 751 kr | 315 139 kr | 240 037 kr |
| Avskrivningar | 16 434 kr | 8 328 kr | 8 328 kr | 8 328 kr | 23 648 kr | 23 647 kr | 23 647 kr |
| Rörelseresultat | 443 019 kr | 665 253 kr | 124 127 kr | 446 745 kr | 544 131 kr | 736 005 kr | 1 199 300 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 191 kr | 10 782 kr | 38 150 kr | 7 904 kr |
| Räntekostnader | 1 190 kr | 548 kr | 20 kr | 472 kr | 44 kr | 0 kr | 30 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 441 829 kr | 664 705 kr | 124 107 kr | 446 464 kr | 554 869 kr | 774 155 kr | 1 207 174 kr |
| Skatt | 94 805 kr | 142 364 kr | 25 569 kr | 92 040 kr | 112 015 kr | 161 489 kr | 248 683 kr |
| Årets resultat | 347 024 kr | 522 341 kr | 98 538 kr | 354 424 kr | 442 854 kr | 612 666 kr | 958 491 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 33 314 kr | 24 986 kr | 16 658 kr | 69 606 kr | 45 959 kr | 22 312 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 33 314 kr | 24 986 kr | 16 658 kr | 69 606 kr | 45 959 kr | 22 312 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 234 835 kr | 1 747 553 kr | 1 637 473 kr | 1 866 171 kr | 2 109 272 kr | 2 745 883 kr | 2 462 134 kr |
| Kortfristiga fordringar | 14 621 kr | 153 178 kr | 196 883 kr | 134 719 kr | 386 692 kr | 28 323 kr | 16 982 kr |
| Kassa och bank | 1 220 214 kr | 1 594 375 kr | 1 440 590 kr | 1 731 452 kr | 1 722 580 kr | 2 717 560 kr | 2 445 152 kr |
| Summa tillgångar | 1 234 835 kr | 1 780 867 kr | 1 662 459 kr | 1 882 829 kr | 2 178 878 kr | 2 791 842 kr | 2 484 446 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 913 656 kr | 1 435 998 kr | 1 534 535 kr | 1 788 959 kr | 2 031 813 kr | 2 644 478 kr | 2 106 969 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 516 632 kr | 863 657 kr | 1 385 997 kr | 1 384 535 kr | 1 538 959 kr | 1 981 812 kr | 1 098 478 kr |
| Årets resultat | 347 024 kr | 522 341 kr | 98 538 kr | 354 424 kr | 442 854 kr | 612 666 kr | 958 491 kr |
| Kortfristiga skulder | 321 179 kr | 344 869 kr | 127 924 kr | 93 870 kr | 147 065 kr | 147 364 kr | 377 477 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 1 856 kr | 706 kr | 0 kr | 2 004 kr |
| Skatteskulder | 51 284 kr | 49 546 kr | 0 kr | - | - | 15 891 kr | 107 986 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 244 895 kr | 270 323 kr | 102 924 kr | 67 014 kr | 25 614 kr | 106 473 kr | 242 487 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 234 835 kr | 1 780 867 kr | 1 662 459 kr | 1 882 829 kr | 2 178 878 kr | 2 791 842 kr | 2 484 446 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver förlags-, produktions- och konsultverksamhet inom musik-, film- och reklambranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Carl-Johan S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tuxtax AB för organisationsnummer?
Tuxtax AB har organisationsnummer 559070-8086 (5590708086).
Var ligger Tuxtax AB?
Tuxtax AB har sin registrerade adress Wollmar Yxkullsgatan 10, 11850 Stockholm.
Vilken bransch är Tuxtax AB verksamt i?
Tuxtax AB är registrerat i branschen ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tuxtax AB?
Tuxtax AB hade en nettoomsättning på 1 651 759 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tuxtax AB?
Tuxtax AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Tuxtax AB någon utdelning?
Styrelsen i Tuxtax AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-07-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.