NSB Trading AB
NSB Trading AB har organisationsnummer 559070-8870 (5590708870)
Aktiebolag • Org.nr: 559070-8870
Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorderMalmö
Om företaget
NSB Trading AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47751). Företaget bedriver även verksamhet inom resebyråverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 11 procent till 616 586 kr räkenskapsåret 2025 (689 488 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NSB Trading AB 616 586 kr och redovisade ett resultat på 30 774 kr. Rörelsemarginalen var 5,3 procent, över branschens median (median 4,1 procent). Soliditeten var 18,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,6 procent). Kassalikviditeten var 146,9 procent, över branschens median (median 141,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,3 procent | 4,1 procent | -3,2 procent till 14,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 5,0 procent | 4,1 procent | -3,3 procent till 14,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 18,9 procent | 47,6 procent | 21,4 procent till 75,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 146,9 procent | 141,7 procent | 69,0 procent till 273,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 37,0 procent | 7,7 procent | -15,7 procent till 40,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -10,6 procent | 5,5 procent | -8,2 procent till 20,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 93 av 186 aktiebolag inom detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder.
- Plats 4 av 7 aktiebolag inom detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder med säte i Malmö.
- Plats 5 865 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 20 748 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 178 788 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | 2,0 procent | -10,4 procent | -17,4 procent | 5,3 procent |
| Vinstmarginal | 4,9 procent | 1,9 procent | -10,5 procent | -17,7 procent | 5,0 procent |
| Soliditet | 43,0 procent | 36,0 procent | 14,0 procent | 13,7 procent | 18,9 procent |
| Kassalikviditet | 647,2 procent | 291,0 procent | 66,6 procent | 108,6 procent | 146,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 procent | 9,0 procent | -151,4 procent | -232,8 procent | 37,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 156,0 procent | 19,4 procent | 21,8 procent | -2,8 procent | -10,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 582 000 kr | 709 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 176 000 kr | 326 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Adlerfelts väg 221365 Malmö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Adlerfelts väg 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel med livsmedel och kosmetiska produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 190 527 kr | 487 812 kr | 582 444 kr | 709 293 kr | 689 488 kr | 616 586 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 57 380 kr | 114 858 kr | 114 429 kr | 566 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 108 596 kr | 198 899 kr | 145 278 kr | 190 716 kr | 94 371 kr | 140 147 kr |
| Övriga externa kostnader | 135 849 kr | 265 125 kr | 306 846 kr | 381 330 kr | 391 784 kr | 395 008 kr |
| Personalkostnader | - | - | 176 287 kr | 326 216 kr | 437 930 kr | 49 566 kr |
| Rörelseresultat | -53 918 kr | 23 788 kr | 11 413 kr | -74 111 kr | -120 168 kr | 32 431 kr |
| Räntekostnader | - | 108 kr | 268 kr | 343 kr | 1 654 kr | 1 657 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -53 918 kr | 23 680 kr | 11 145 kr | -74 454 kr | -121 822 kr | 30 774 kr |
| Årets resultat | -53 918 kr | 23 680 kr | 11 145 kr | -74 454 kr | -121 823 kr | 30 774 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 193 646 kr | 241 847 kr | 323 303 kr | 331 960 kr | 360 829 kr | 418 963 kr |
| Varulager | 76 786 kr | 181 786 kr | 241 786 kr | 287 286 kr | 316 186 kr | 328 686 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 21 138 kr | 36 254 kr | 22 894 kr | 22 893 kr | 47 140 kr |
| Kassa och bank | 116 860 kr | 38 923 kr | 45 263 kr | 21 780 kr | 21 750 kr | 43 137 kr |
| Summa tillgångar | 213 646 kr | 261 847 kr | 343 303 kr | 351 960 kr | 380 829 kr | 438 963 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 88 792 kr | 112 472 kr | 123 617 kr | 49 163 kr | 52 340 kr | 83 115 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 92 710 kr | 38 792 kr | 62 472 kr | 73 617 kr | 124 163 kr | 2 341 kr |
| Årets resultat | -53 918 kr | 23 680 kr | 11 145 kr | -74 454 kr | -121 823 kr | 30 774 kr |
| Kortfristiga skulder | 12 487 kr | 9 280 kr | 28 012 kr | 67 089 kr | 41 110 kr | 61 472 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 5 259 kr | 5 259 kr | 40 746 kr |
| Skatteskulder | 3 051 kr | 125 kr | 125 kr | 125 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 436 kr | 9 155 kr | 27 887 kr | 26 753 kr | 21 424 kr | 9 210 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 213 646 kr | 261 847 kr | 343 303 kr | 351 960 kr | 380 829 kr | 438 963 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Malmö, bedriver verksamhet inom Specialiserad butikshandel med kosmetika och hygienartiklar.
Företrädare
- Omar K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NSB Trading AB för organisationsnummer?
NSB Trading AB har organisationsnummer 559070-8870 (5590708870).
Var ligger NSB Trading AB?
NSB Trading AB har sin registrerade adress Adlerfelts väg 2, 21365 Malmö.
Vilken bransch är NSB Trading AB verksamt i?
NSB Trading AB är registrerat i branschen detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NSB Trading AB?
NSB Trading AB hade en nettoomsättning på 616 586 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-07-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.