Kemp Medica AB
Kemp Medica AB har organisationsnummer 559071-0363 (5590710363)
Aktiebolag • Org.nr: 559071-0363
Om företaget
Kemp Medica AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kemp Medica AB 0 kr och redovisade ett resultat på -5 580 kr. Soliditeten var -49,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 66,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | -49,8 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 66,8 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 187 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 28 av 35 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Solna.
- Plats 2 606 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,8 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | -9,8 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 100,0 procent | 68,2 procent | 67,9 procent | 21,7 procent | -49,8 procent |
| Kassalikviditet | - | 305,9 procent | 311,1 procent | 127,7 procent | 66,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -12,3 procent | -305,5 procent | -10,9 procent | -661,9 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Innerspåret 41c/o c/o Solveig Cosser
18754 Täby
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Innerspåret 41 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning av medicinsk personal samt bedriva liknande verksamhet.
Bransch
- 86211Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Huvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 120 806 kr | 69 367 kr | 121 076 kr | 0 kr | 32 958 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 15 885 kr | 50 913 kr | 116 842 kr | 54 795 kr | 35 064 kr | 12 292 kr | 2 200 kr |
| Personalkostnader | 26 881 kr | 0 kr | 16 128 kr | 10 695 kr | 0 kr | 4 500 kr | 3 380 kr |
| Rörelseresultat | 78 040 kr | 18 454 kr | -11 894 kr | -65 490 kr | -2 106 kr | -16 792 kr | -5 580 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 475 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 78 040 kr | 17 979 kr | -11 894 kr | -65 490 kr | -2 106 kr | -16 792 kr | -5 580 kr |
| Skatt | 16 700 kr | 3 948 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 61 340 kr | 14 031 kr | -11 894 kr | -65 490 kr | -2 106 kr | -16 792 kr | -5 580 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 27 839 kr | 14 128 kr | 846 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 27 839 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 14 128 kr | 846 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 160 199 kr | 108 639 kr | 82 797 kr | 30 589 kr | 28 484 kr | 11 691 kr | 6 111 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 13 270 kr | 48 598 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kassa och bank | 160 199 kr | 95 369 kr | 34 199 kr | 30 589 kr | 28 484 kr | 11 691 kr | 6 111 kr |
| Summa tillgångar | 160 199 kr | 136 478 kr | 96 925 kr | 31 435 kr | 28 484 kr | 11 691 kr | 6 111 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 139 789 kr | 118 819 kr | 96 925 kr | 21 435 kr | 19 329 kr | 2 537 kr | -3 043 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 28 449 kr | 54 788 kr | 58 819 kr | 36 925 kr | -28 565 kr | -30 671 kr | -47 463 kr |
| Årets resultat | 61 340 kr | 14 031 kr | -11 894 kr | -65 490 kr | -2 106 kr | -16 792 kr | -5 580 kr |
| Kortfristiga skulder | 20 410 kr | 17 659 kr | 0 kr | 10 000 kr | 9 155 kr | 9 154 kr | 9 154 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 16 700 kr | 8 802 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 160 199 kr | 136 478 kr | 96 925 kr | 31 435 kr | 28 484 kr | 11 691 kr | 6 111 kr |
Ur årsredovisningen
Styrelsen för Kemp Medica AB, 559071-0363, med säte i Vallentuna får härmed avge årsredovisning för
Företrädare
- Katrin Ragna K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kemp Medica AB för organisationsnummer?
Kemp Medica AB har organisationsnummer 559071-0363 (5590710363).
Var ligger Kemp Medica AB?
Kemp Medica AB har sin registrerade adress Innerspåret 41, 18754 Täby.
Vilken bransch är Kemp Medica AB verksamt i?
Kemp Medica AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kemp Medica AB?
Kemp Medica AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-07-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.