Strategy & Tactic Energy Group Sweden AB
Strategy & Tactic Energy Group Sweden AB har organisationsnummer 559071-5610 (5590715610)
Aktiebolag • Org.nr: 559071-5610
Om företaget
Strategy & Tactic Energy Group Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210). Sidoverksamheter inkluderar redovisning och bokföring; skatterådgivning, all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik och fastighetsrelaterad stödverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9709 procent till 390 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 976 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Strategy & Tactic Energy Group Sweden AB 390 000 kr och redovisade ett resultat på 229 000 kr. Rörelsemarginalen var 98,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,2 procent). Soliditeten var 52,1 procent, under branschens median (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 330,9 procent, över branschens median (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 98,2 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 98,2 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 52,1 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 330,9 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 82,1 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 642 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 15 av 16 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Skövde.
- Plats 765 av 1 286 aktiebolag med säte i Skövde.
- Plats 33 338 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 202 297 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 98,2 procent |
| Vinstmarginal | - | 98,2 procent |
| Soliditet | 73,2 procent | 52,1 procent |
| Kassalikviditet | 373,8 procent | 330,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -14,5 procent | 82,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 134c/o c/o U in Progress AB
14128 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom energi- och fastighetsbranschen samt inom ekonomi & juridik och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 976 kr | 390 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 11 205 kr | 7 000 kr |
| Rörelseresultat | -7 229 kr | 383 000 kr |
| Ränteintäkter | - | 0 kr |
| Räntekostnader | 9 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 239 kr | 383 000 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -95 000 kr |
| Skatt | - | 59 000 kr |
| Årets resultat | -7 239 kr | 229 000 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 68 261 kr | 536 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 976 kr | 489 000 kr |
| Kassa och bank | 62 285 kr | 48 000 kr |
| Summa tillgångar | 68 261 kr | 536 000 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 50 000 kr | 279 000 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 239 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -7 239 kr | 229 000 kr |
| Obeskattade reserver | - | 95 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 18 261 kr | 162 000 kr |
| Leverantörsskulder | 12 500 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 59 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 761 kr | 103 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 68 261 kr | 536 000 kr |
Ur årsredovisningen
El- & fastighetstjänster, juridiska tjänsterBolaget har sitt säte i .
Företrädare
- Pontus R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Strategy & Tactic Energy Group Sweden AB för organisationsnummer?
Strategy & Tactic Energy Group Sweden AB har organisationsnummer 559071-5610 (5590715610).
Var ligger Strategy & Tactic Energy Group Sweden AB?
Strategy & Tactic Energy Group Sweden AB har sin registrerade adress Box 134, 14128 Huddinge.
Vilken bransch är Strategy & Tactic Energy Group Sweden AB verksamt i?
Strategy & Tactic Energy Group Sweden AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Strategy & Tactic Energy Group Sweden AB?
Strategy & Tactic Energy Group Sweden AB hade en nettoomsättning på 390 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Skövde
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-07-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.