Spat Consulting AB
Spat Consulting AB har organisationsnummer 559071-8259 (5590718259)
Aktiebolag • Org.nr: 559071-8259
Om företaget
Spat Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Partille. Verksamheten startade 2016. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan sportverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93199). Sidoverksamheter inkluderar callcenterverksamhet, partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater och drift av konferensanläggningar med boende.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 31 procent till 2 177 000 kr räkenskapsåret 2024 (1 665 000 kr föregående år).
Omsättningen har ökat med 30,75 % jämfört med föregående år. Ökningen förklaras främst av att
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Spat Consulting AB 2 177 000 kr och redovisade ett resultat på -299 526 kr. Rörelsemarginalen var -9,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,8 procent). Soliditeten var -50,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 59,3 procent). Kassalikviditeten var 39,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 281,0 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,1 procent | 9,8 procent | -3,0 procent till 32,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -13,8 procent | 9,2 procent | -3,3 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -50,6 procent | 59,3 procent | 30,7 procent till 84,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 39,6 procent | 281,0 procent | 129,1 procent till 634,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 30,8 procent | 0,2 procent | -31,4 procent till 31,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 177 000 kr | 839 000 kr | 363 000 kr till 1 614 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 252 000 kr | 303 000 kr | 98 000 kr till 551 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,2 procent | -12,4 procent | -1,8 procent | -8,0 procent | -9,1 procent |
| Vinstmarginal | -3,0 procent | -13,8 procent | -1,9 procent | -10,2 procent | -13,8 procent |
| Soliditet | -14,7 procent | 9,3 procent | 8,0 procent | -18,3 procent | -50,6 procent |
| Kassalikviditet | 239,9 procent | 39,2 procent | 45,7 procent | 47,8 procent | 39,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | -631,5 procent | -68,5 procent | - | - |
| Omsättningstillväxt | - | 3,6 procent | -20,0 procent | -10,0 procent | 30,8 procent |
| Omsättning per anställd | 744 000 kr | 771 000 kr | 925 000 kr | 1 110 000 kr | 2 177 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 317 000 kr | 409 000 kr | 267 000 kr | 284 000 kr | 252 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
kyrktorget 19 43333 partille43333 Partille
Bolag på samma adress
9 andra bolag har kyrktorget 19 43333 partille som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva marknadsundersökningar, försäljningsorgansisationsutveckling, telefonsvarsservice och ordermottagning samt telemarketing samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva gamingcenter, event och arrangemang, uthyrning av eventutrustning samt därmed förenlig verksamhet. Samt import och export av varor elektronik.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 232 185 kr | 2 312 164 kr | 1 849 914 kr | 1 664 672 kr | 2 176 854 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 571 559 kr | 817 363 kr | 277 536 kr | 156 250 kr | 109 114 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 420 594 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 460 422 kr | 1 626 773 kr | 1 039 031 kr | 951 750 kr | 953 442 kr |
| Personalkostnader | 949 782 kr | 1 227 138 kr | 533 190 kr | 425 794 kr | 251 546 kr |
| Avskrivningar | - | 90 449 kr | 97 022 kr | 99 764 kr | 104 839 kr |
| Rörelseresultat | -27 054 kr | -286 284 kr | -33 721 kr | -133 419 kr | -197 454 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 13 kr | -13 kr |
| Räntekostnader | 39 799 kr | 33 296 kr | 865 kr | 36 582 kr | 102 059 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -66 853 kr | -319 580 kr | -34 586 kr | -169 988 kr | -299 526 kr |
| Årets resultat | -66 853 kr | -319 580 kr | -34 586 kr | -169 988 kr | -299 526 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 312 891 kr | 310 224 kr | 237 460 kr | 132 621 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 312 891 kr | 310 224 kr | 237 460 kr | 132 621 kr |
| Omsättningstillgångar | 100 911 kr | 233 239 kr | 323 540 kr | 414 196 kr | 694 837 kr |
| Varulager | 23 201 kr | 38 800 kr | 57 066 kr | 207 230 kr | 327 208 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 202 kr | 153 127 kr | 189 750 kr | 34 812 kr | 97 352 kr |
| Kassa och bank | 74 508 kr | 41 312 kr | 76 724 kr | 172 154 kr | 270 277 kr |
| Summa tillgångar | 100 911 kr | 546 130 kr | 633 764 kr | 651 656 kr | 827 458 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | -14 816 kr | 50 603 kr | 50 517 kr | -119 471 kr | -418 997 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 037 kr | 320 183 kr | 35 103 kr | 517 kr | -169 471 kr |
| Årets resultat | -66 853 kr | -319 580 kr | -34 586 kr | -169 988 kr | -299 526 kr |
| Kortfristiga skulder | 32 395 kr | 495 527 kr | 583 247 kr | 432 537 kr | 927 711 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 154 890 kr | 142 547 kr | 711 829 kr |
| Skatteskulder | 5 053 kr | 5 818 kr | 2 852 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 27 342 kr | 489 709 kr | 425 505 kr | 289 990 kr | 215 882 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 100 911 kr | 546 130 kr | 633 764 kr | 651 656 kr | 827 458 kr |
Företrädare
- Ahmad S
Undertecknad i Göteborg.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Spat Consulting AB för organisationsnummer?
Spat Consulting AB har organisationsnummer 559071-8259 (5590718259).
Var ligger Spat Consulting AB?
Spat Consulting AB har sin registrerade adress kyrktorget 19 43333 partille, 43333 Partille.
Vilken bransch är Spat Consulting AB verksamt i?
Spat Consulting AB är registrerat i branschen annan sportverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Spat Consulting AB?
Spat Consulting AB hade en nettoomsättning på 2 177 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Spat Consulting AB?
Spat Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-08-02
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.