Jarla Ekonomi Aktiebolag
Jarla Ekonomi Aktiebolag har organisationsnummer 559072-0172 (5590720172)
Aktiebolag • Org.nr: 559072-0172
Om företaget
Jarla Ekonomi Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 174 procent till 907 176 kr räkenskapsåret 2025 (331 183 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% med anledning av ökad omsättning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jarla Ekonomi Aktiebolag 907 176 kr och redovisade ett resultat på 399 827 kr. Rörelsemarginalen var 43,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 76,4 procent, över branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 380,9 procent, över branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,7 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 44,1 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 76,4 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 380,9 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 63,3 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 173,9 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 907 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 399 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 949 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 755 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 28 209 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 50 607 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 152 837 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,7 procent | 51,7 procent | -732,5 procent | -28,7 procent | 43,7 procent |
| Vinstmarginal | 40,7 procent | 51,7 procent | -733,1 procent | -27,9 procent | 44,1 procent |
| Soliditet | 74,1 procent | 63,9 procent | 62,1 procent | 62,6 procent | 76,4 procent |
| Kassalikviditet | 610,2 procent | 549,6 procent | 264,1 procent | 267,6 procent | 380,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 45,3 procent | 51,1 procent | -173,8 procent | -40,5 procent | 63,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 580,0 procent | 110,8 procent | -93,8 procent | 169,5 procent | 173,9 procent |
| Omsättning per anställd | 947 000 kr | 1 997 000 kr | 123 000 kr | 331 000 kr | 907 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 471 000 kr | 848 000 kr | 914 000 kr | 304 000 kr | 399 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ugglevägen 13c/o Svedjefält
18761 Täby
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Ugglevägen 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är redovisningsverksamhet och konsultationer inom ekonomi och därmed förenlig verksamhet. Handel med och förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 701 355 kr | 139 290 kr | 947 120 kr | 1 996 592 kr | 122 870 kr | 331 183 kr | 907 176 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 6 765 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 155 002 kr | 102 318 kr | 90 511 kr | 116 047 kr | 108 538 kr | 122 285 kr | 111 961 kr |
| Personalkostnader | 672 608 kr | 233 608 kr | 471 228 kr | 847 537 kr | 914 332 kr | 304 023 kr | 398 825 kr |
| Rörelseresultat | -126 255 kr | -189 871 kr | 385 381 kr | 1 033 008 kr | -900 000 kr | -95 125 kr | 396 390 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 73 kr | 6 509 kr | 3 437 kr |
| Räntekostnader | -108 kr | 323 kr | 226 kr | 192 kr | 830 kr | 3 784 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -126 147 kr | -190 194 kr | 385 155 kr | 1 032 816 kr | -900 757 kr | -92 400 kr | 399 827 kr |
| Bokslutsdispositioner | 110 000 kr | 92 974 kr | -74 583 kr | -259 704 kr | 334 287 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 0 kr | - | 46 422 kr | 164 048 kr | 0 kr | 1 498 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -16 147 kr | -97 220 kr | 264 150 kr | 609 064 kr | -566 470 kr | -93 898 kr | 399 827 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 84 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 84 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 638 268 kr | 337 678 kr | 786 851 kr | 1 866 240 kr | 524 481 kr | 370 449 kr | 742 899 kr |
| Kortfristiga fordringar | 207 524 kr | 86 442 kr | 185 244 kr | 208 322 kr | 40 759 kr | 259 761 kr | 95 725 kr |
| Kassa och bank | 430 744 kr | 251 236 kr | 601 607 kr | 1 657 918 kr | 483 722 kr | 110 688 kr | 647 174 kr |
| Summa tillgångar | 638 268 kr | 337 678 kr | 786 851 kr | 1 866 240 kr | 524 481 kr | 370 449 kr | 826 899 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 416 398 kr | 319 178 kr | 583 328 kr | 1 192 391 kr | 325 922 kr | 232 024 kr | 631 851 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 382 545 kr | 366 398 kr | 269 178 kr | 533 327 kr | 842 392 kr | 275 922 kr | 182 024 kr |
| Årets resultat | -16 147 kr | -97 220 kr | 264 150 kr | 609 064 kr | -566 470 kr | -93 898 kr | 399 827 kr |
| Obeskattade reserver | 92 974 kr | 0 kr | 74 583 kr | 334 287 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 128 896 kr | 18 500 kr | 128 940 kr | 339 562 kr | 198 559 kr | 138 425 kr | 195 048 kr |
| Leverantörsskulder | 3 743 kr | 0 kr | 3 743 kr | 5 594 kr | 5 209 kr | 3 838 kr | 4 211 kr |
| Skatteskulder | 67 629 kr | 8 692 kr | 47 819 kr | 209 146 kr | 167 586 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 57 524 kr | 9 808 kr | 77 378 kr | 124 822 kr | 25 764 kr | 134 587 kr | 190 837 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 638 268 kr | 337 678 kr | 786 851 kr | 1 866 240 kr | 524 481 kr | 370 449 kr | 826 899 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultationer inom ekonomi och därmed förenlig verksamhet. Handel med och förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapåret.
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut.
Företrädare
- Karima S
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jarla Ekonomi Aktiebolag för organisationsnummer?
Jarla Ekonomi Aktiebolag har organisationsnummer 559072-0172 (5590720172).
Var ligger Jarla Ekonomi Aktiebolag?
Jarla Ekonomi Aktiebolag har sin registrerade adress Ugglevägen 13, 18761 Täby.
Vilken bransch är Jarla Ekonomi Aktiebolag verksamt i?
Jarla Ekonomi Aktiebolag är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jarla Ekonomi Aktiebolag?
Jarla Ekonomi Aktiebolag hade en nettoomsättning på 907 176 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jarla Ekonomi Aktiebolag?
Jarla Ekonomi Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-08-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.