Dalkop AB
Dalkop AB har organisationsnummer 559072-1246 (5590721246)
Aktiebolag • Org.nr: 559072-1246
Om företaget
Dalkop AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gustafs. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811). Sidoverksamheter inkluderar mediebyråverksamhet och annonsförsäljning och partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 49 procent till 164 491 kr räkenskapsåret 2025 (324 358 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Dalkop AB 164 491 kr och redovisade ett resultat på 2 572 kr. Rörelsemarginalen var 1,9 procent, över branschens median (median 1,6 procent). Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | 1,6 procent | -3,6 procent till 6,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 2,0 procent | 1,2 procent | -3,7 procent till 6,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 100,0 procent | 35,7 procent | 11,8 procent till 70,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,4 procent | 3,8 procent | -18,6 procent till 31,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -49,3 procent | -3,1 procent | -38,5 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 643 av 2 112 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 5 av 5 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Säter.
- Plats 257 av 333 aktiebolag med säte i Säter.
- Plats 6 352 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 234 246 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | -4,0 procent | 9,6 procent | 1,9 procent |
| Vinstmarginal | 4,9 procent | -4,0 procent | 9,6 procent | 2,0 procent |
| Soliditet | 79,0 procent | 59,4 procent | 100,0 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 477,0 procent | 246,4 procent | - | - |
| Avkastning på eget kapital | 15,9 procent | -24,5 procent | 27,1 procent | 2,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 21,7 procent | -32,1 procent | -49,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Violvägen 378161 Gustafs
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Violvägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel och uthyrning med entreprenadmaskiner, bilar, båtar, terrängfordon samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget ska bedriva kursverksamhet beträffande äventyr och vild natur, handel med tillhörande produkter, arrangemang av resor såväl inom som utom riket samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 392 722 kr | 477 789 kr | 324 358 kr | 164 491 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 370 688 kr | 493 932 kr | 285 636 kr | 155 574 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 766 kr | 2 823 kr | 7 680 kr | 5 786 kr |
| Rörelseresultat | 19 268 kr | -18 965 kr | 31 042 kr | 3 131 kr |
| Ränteintäkter | - | 68 kr | 122 kr | 81 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 2 kr | 25 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 19 268 kr | -18 899 kr | 31 139 kr | 3 212 kr |
| Skatt | 3 960 kr | 7 kr | 2 498 kr | 640 kr |
| Årets resultat | 15 308 kr | -18 906 kr | 28 641 kr | 2 572 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 121 639 kr | 129 983 kr | 105 874 kr | 108 446 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 350 kr | 59 994 kr | 9 104 kr | 6 069 kr |
| Kassa och bank | 108 289 kr | 69 989 kr | 96 770 kr | 102 377 kr |
| Summa tillgångar | 121 639 kr | 129 983 kr | 105 874 kr | 108 446 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 96 139 kr | 77 233 kr | 105 874 kr | 108 446 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 30 831 kr | 46 139 kr | 27 233 kr | 55 874 kr |
| Årets resultat | 15 308 kr | -18 906 kr | 28 641 kr | 2 572 kr |
| Kortfristiga skulder | 25 500 kr | 52 750 kr | 0 kr | 0 kr |
| Leverantörsskulder | 12 238 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 1 694 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 11 568 kr | 52 750 kr | 0 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 121 639 kr | 129 983 kr | 105 874 kr | 108 446 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bildades 2016 och bedriver handel med motorfordon (även terrängfordon), samt eventarrangemang.Bolaget har sitt säte i Gustafs.
Företrädare
- Jacob Roland G (styrelseledamot)
Undertecknad i Gustafs 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Dalkop AB för organisationsnummer?
Dalkop AB har organisationsnummer 559072-1246 (5590721246).
Var ligger Dalkop AB?
Dalkop AB har sin registrerade adress Violvägen 3, 78161 Gustafs.
Vilken bransch är Dalkop AB verksamt i?
Dalkop AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Dalkop AB?
Dalkop AB hade en nettoomsättning på 164 491 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Säter
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-08-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.