Wienbergs Värmeservice AB
Wienbergs Värmeservice AB har organisationsnummer 559072-8100 (5590728100)
Aktiebolag • Org.nr: 559072-8100
Om företaget
Wienbergs Värmeservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 3 645 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 911 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Wienbergs Värmeservice AB 3 645 000 kr och redovisade ett resultat på 128 846 kr. Rörelsemarginalen var 4,4 procent, under branschens median (median 6,7 procent). Soliditeten var 33,6 procent, under branschens median (median 48,4 procent). Kassalikviditeten var 147,7 procent, under branschens median (median 208,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,4 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,5 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 33,6 procent | 48,4 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 147,7 procent | 208,4 procent | 135,7 procent till 356,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 50,0 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 25,2 procent | 2,2 procent | -17,0 procent till 26,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 823 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 604 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 503 000 kr | 600 000 kr | 407 000 kr till 744 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 863 av 2 639 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 18 av 45 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Malmö.
- Plats 1 623 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 5 480 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 48 686 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,9 procent | 2,5 procent | 8,0 procent | 0,4 procent | 4,4 procent |
| Vinstmarginal | 4,0 procent | 2,5 procent | 8,0 procent | 0,3 procent | 4,5 procent |
| Soliditet | 26,9 procent | 27,3 procent | 34,1 procent | 16,1 procent | 33,6 procent |
| Kassalikviditet | 129,4 procent | 131,8 procent | 148,9 procent | 115,2 procent | 147,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 38,0 procent | 26,4 procent | 61,1 procent | 5,0 procent | 50,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 0,1 procent | 7,8 procent | 33,5 procent | 11,1 procent | 25,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 822 000 kr | 1 964 000 kr | 2 621 000 kr | 1 456 000 kr | 1 823 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 523 000 kr | 509 000 kr | 669 000 kr | 306 000 kr | 503 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Segevångsgatan 17 B lgh 110321227 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fjärrvärmeservice, rörservice, rörmontering, montage, reparationer samt återförsäljning.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 820 673 kr | 1 822 286 kr | 1 964 168 kr | 2 621 443 kr | 2 910 645 kr | 3 645 122 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 795 kr | 4 920 kr | 0 kr | - | 1 544 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 1 408 774 kr |
| Övriga externa kostnader | 228 644 kr | 282 750 kr | 257 208 kr | 267 100 kr | 299 580 kr | 354 145 kr |
| Personalkostnader | 466 614 kr | 522 907 kr | 508 542 kr | 668 509 kr | 611 341 kr | 1 005 608 kr |
| Avskrivningar | - | 7 400 kr | 7 400 kr | 7 400 kr | 12 208 kr | 12 207 kr |
| Rörelseresultat | 173 602 kr | 71 635 kr | 49 279 kr | 209 930 kr | 10 278 kr | 161 824 kr |
| Ränteintäkter | 431 kr | 0 kr | 8 kr | 370 kr | 39 kr | 938 kr |
| Räntekostnader | 1 007 kr | 0 kr | 162 kr | 350 kr | 1 687 kr | 180 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 173 026 kr | 71 635 kr | 49 125 kr | 209 950 kr | 8 630 kr | 162 582 kr |
| Skatt | 37 214 kr | 15 585 kr | 10 631 kr | 43 441 kr | 2 189 kr | 33 736 kr |
| Årets resultat | 135 812 kr | 56 050 kr | 38 494 kr | 166 509 kr | 6 441 kr | 128 846 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 29 600 kr | 22 200 kr | 14 800 kr | 26 630 kr | 14 423 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 29 600 kr | 22 200 kr | 14 800 kr | 26 630 kr | 14 423 kr |
| Omsättningstillgångar | 517 091 kr | 519 394 kr | 512 694 kr | 784 376 kr | 775 954 kr | 753 678 kr |
| Kortfristiga fordringar | 357 013 kr | 390 725 kr | 471 334 kr | 628 197 kr | 723 247 kr | 665 532 kr |
| Kassa och bank | 160 078 kr | 128 669 kr | 41 360 kr | 156 179 kr | 52 707 kr | 88 146 kr |
| Summa tillgångar | 517 091 kr | 548 994 kr | 534 894 kr | 799 176 kr | 802 584 kr | 768 101 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 216 472 kr | 147 522 kr | 146 017 kr | 272 526 kr | 128 967 kr | 257 813 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 30 660 kr | 41 472 kr | 57 523 kr | 56 017 kr | 72 526 kr | 78 967 kr |
| Årets resultat | 135 812 kr | 56 050 kr | 38 494 kr | 166 509 kr | 6 441 kr | 128 846 kr |
| Kortfristiga skulder | 300 619 kr | 401 472 kr | 388 877 kr | 526 650 kr | 673 617 kr | 510 288 kr |
| Leverantörsskulder | 156 982 kr | 168 358 kr | 238 194 kr | 253 938 kr | 257 177 kr | 259 948 kr |
| Skatteskulder | 15 814 kr | 11 786 kr | 0 kr | 7 625 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 127 823 kr | 186 198 kr | 150 683 kr | 161 038 kr | 266 636 kr | 126 209 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 517 091 kr | 548 994 kr | 534 894 kr | 799 176 kr | 802 584 kr | 768 101 kr |
Företrädare
- Stefan W
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Wienbergs Värmeservice AB för organisationsnummer?
Wienbergs Värmeservice AB har organisationsnummer 559072-8100 (5590728100).
Var ligger Wienbergs Värmeservice AB?
Wienbergs Värmeservice AB har sin registrerade adress Segevångsgatan 17 B lgh 1103, 21227 Malmö.
Vilken bransch är Wienbergs Värmeservice AB verksamt i?
Wienbergs Värmeservice AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Wienbergs Värmeservice AB?
Wienbergs Värmeservice AB hade en nettoomsättning på 3 645 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Wienbergs Värmeservice AB?
Wienbergs Värmeservice AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Wienbergs Värmeservice AB någon utdelning?
Styrelsen i Wienbergs Värmeservice AB föreslog en utdelning på 120 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-08-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.