Hemodynamik Sverige AB
Hemodynamik Sverige AB har organisationsnummer 559073-4470 (5590734470)
Aktiebolag • Org.nr: 559073-4470
Om företaget
Hemodynamik Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 51 procent till 47 594 kr räkenskapsåret 2025 (96 799 kr föregående år).
Företaget har utfört färre uppdrag än tidigare år. Prognosen för nästkommande år är att antalet uppdrag kommer vara oförändrad.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hemodynamik Sverige AB 47 594 kr och redovisade ett resultat på -9 726 kr. Soliditeten var 129,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 129,8 procent | 67,2 procent | 44,2 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -5,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 24 385 av 35 250 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 236 av 330 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Huddinge.
- Plats 2 540 av 3 141 aktiebolag med säte i Huddinge.
- Plats 86 200 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 258 080 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 85,9 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | - | 85,9 procent | - | - | - |
| Soliditet | 103,6 procent | 88,4 procent | 84,3 procent | 127,8 procent | 129,8 procent |
| Kassalikviditet | - | 858,7 procent | 637,9 procent | - | - |
| Avkastning på eget kapital | -22,2 procent | 55,2 procent | 11,9 procent | -9,0 procent | -5,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -32,8 procent | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rödkindavägen 21c/o Niklas Jonsson
12346 Farsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva kompetensförsörjning, rådgivning och konsultverksamhet inom områdena hälso- och sjukvård. Verksamheten skall även bedriva medicinsk forskning och utveckling liksom därtill hörande informatik och journalistik. Verksamheten skall även bedriva kapitalförvaltning samt bedriva med dessa verksamheter förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 68 498 kr | 30 398 kr | 33 499 kr | 140 330 kr | 94 359 kr | 96 799 kr | 47 594 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 1 000 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 8 358 kr | - | 26 728 kr | 0 kr | - | 7 274 kr | 5 795 kr |
| Övriga externa kostnader | 68 500 kr | 29 346 kr | 24 375 kr | 19 807 kr | 64 288 kr | 102 753 kr | 49 548 kr |
| Personalkostnader | 990 kr | 450 kr | 0 kr | - | - | 4 671 kr | 2 595 kr |
| Rörelseresultat | -9 350 kr | -3 523 kr | -17 604 kr | 120 523 kr | 30 071 kr | -16 899 kr | -10 344 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 311 kr | 618 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -9 350 kr | -4 000 kr | -17 604 kr | 120 523 kr | 30 071 kr | -16 588 kr | -9 726 kr |
| Skatt | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 22 901 kr | 6 194 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -9 350 kr | -3 523 kr | -17 604 kr | 97 622 kr | 23 877 kr | -16 588 kr | -9 726 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 112 380 kr | 104 067 kr | 76 413 kr | 200 114 kr | 237 993 kr | 144 098 kr | 134 372 kr |
| Kortfristiga fordringar | -25 711 kr | 5 624 kr | -10 864 kr | 76 201 kr | 272 kr | 116 107 kr | 62 984 kr |
| Kassa och bank | 138 091 kr | 109 691 kr | 87 277 kr | 123 913 kr | 237 721 kr | 27 991 kr | 71 388 kr |
| Summa tillgångar | 112 380 kr | 104 067 kr | 76 413 kr | 200 114 kr | 237 993 kr | 144 098 kr | 134 372 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 100 315 kr | 96 792 kr | 79 188 kr | 176 809 kr | 200 686 kr | 184 098 kr | 174 372 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 59 665 kr | 59 665 kr | 46 792 kr | 29 187 kr | 126 809 kr | 150 686 kr | 134 098 kr |
| Årets resultat | -9 350 kr | -3 523 kr | -17 604 kr | 97 622 kr | 23 877 kr | -16 588 kr | -9 726 kr |
| Kortfristiga skulder | 12 065 kr | 7 275 kr | -2 775 kr | 23 305 kr | 37 307 kr | -40 000 kr | -40 000 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | -7 956 kr | -21 787 kr | 1 114 kr | 1 828 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 12 065 kr | 15 231 kr | 19 012 kr | 22 191 kr | 35 479 kr | -40 000 kr | -40 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 112 380 kr | 104 067 kr | 76 413 kr | 200 114 kr | 237 993 kr | 144 098 kr | 134 372 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget säljer tjänster i form av kompetensförsörjning, rådgivning och övrig konsultverksamhet inom hälsoområdet. Vi är verksamma inom Sverige och bolagets säte är i Farsta utanför Stockholm. Bolaget har flera återkommande kunder inom hälsoområdet.
Företrädare
- Niklas Daniel J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hemodynamik Sverige AB för organisationsnummer?
Hemodynamik Sverige AB har organisationsnummer 559073-4470 (5590734470).
Var ligger Hemodynamik Sverige AB?
Hemodynamik Sverige AB har sin registrerade adress Rödkindavägen 21, 12346 Farsta.
Vilken bransch är Hemodynamik Sverige AB verksamt i?
Hemodynamik Sverige AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hemodynamik Sverige AB?
Hemodynamik Sverige AB hade en nettoomsättning på 47 594 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hemodynamik Sverige AB någon utdelning?
Styrelsen i Hemodynamik Sverige AB föreslog en utdelning på 35 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-08-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.