Lilly Group AB
Lilly Group AB har organisationsnummer 559073-5972 (5590735972)
Aktiebolag • Org.nr: 559073-5972
Om företaget
Lilly Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsbacka. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 2 121 037 kr räkenskapsåret 2025 (1 959 856 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lilly Group AB 2 121 037 kr och redovisade ett resultat på 44 273 kr. Rörelsemarginalen var 3,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,1 procent). Soliditeten var 14,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 123,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,9 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 14,4 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 123,8 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 16,6 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 8,2 procent | -0,8 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 707 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 571 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 899 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 828 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 8 av 79 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Kungsbacka.
- Plats 762 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 503 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 80 337 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,8 procent | 11,8 procent | 8,6 procent | 14,7 procent | 3,9 procent |
| Vinstmarginal | 27,8 procent | 11,8 procent | 8,6 procent | 14,7 procent | 3,8 procent |
| Soliditet | 43,7 procent | 8,7 procent | 14,8 procent | 15,6 procent | 14,4 procent |
| Kassalikviditet | 177,8 procent | 106,6 procent | 114,9 procent | 125,5 procent | 123,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 89,0 procent | 69,3 procent | 72,4 procent | 77,6 procent | 16,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 37,4 procent | -12,5 procent | 19,8 procent | 2,3 procent | 8,2 procent |
| Omsättning per anställd | 913 000 kr | 799 000 kr | 957 000 kr | 653 000 kr | 707 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 615 000 kr | 563 000 kr | 699 000 kr | 475 000 kr | 571 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kornettvägen 2c/o c/o Richard Thorsson
43447 Kungsbacka
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kornettvägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver restaurangverksamhet samt konsulttjänster och systemutveckling inom Automation.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 106 614 kr | 1 329 011 kr | 1 825 867 kr | 1 598 522 kr | 1 914 900 kr | 1 959 856 kr | 2 121 037 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 5 193 kr | 7 638 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 180 776 kr | 194 577 kr | 51 959 kr | 7 881 kr |
| Övriga externa kostnader | 63 049 kr | 65 610 kr | 88 320 kr | 102 472 kr | 137 908 kr | 181 310 kr | 324 765 kr |
| Personalkostnader | 1 017 536 kr | 1 025 070 kr | 1 230 084 kr | 1 126 012 kr | 1 397 196 kr | 1 423 725 kr | 1 713 446 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 20 000 kr | 20 000 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 26 029 kr | 238 331 kr | 507 463 kr | 189 262 kr | 165 219 kr | 288 055 kr | 82 583 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 242 kr | 3 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | - | 542 kr | 2 549 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 26 029 kr | 238 331 kr | 507 463 kr | 189 262 kr | 165 219 kr | 287 755 kr | 80 037 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -47 315 kr | 0 kr | -67 714 kr | -22 105 kr |
| Skatt | 5 638 kr | 51 137 kr | 104 664 kr | 29 239 kr | 34 257 kr | 41 846 kr | 13 659 kr |
| Årets resultat | 20 391 kr | 187 194 kr | 402 799 kr | 112 708 kr | 130 962 kr | 172 871 kr | 44 273 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 100 000 kr | 80 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 100 000 kr | 80 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 380 178 kr | 672 419 kr | 1 035 047 kr | 1 772 695 kr | 1 142 801 kr | 1 368 789 kr | 1 792 691 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 413 816 kr | 536 216 kr | 827 804 kr | 461 211 kr | 360 016 kr | 913 802 kr |
| Kassa och bank | 380 178 kr | 258 603 kr | 498 831 kr | 944 891 kr | 681 590 kr | 1 008 773 kr | 878 889 kr |
| Summa tillgångar | 380 178 kr | 672 419 kr | 1 035 047 kr | 1 872 695 kr | 1 222 801 kr | 1 428 789 kr | 1 852 691 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 70 391 kr | 257 585 kr | 452 800 kr | 162 708 kr | 180 962 kr | 222 871 kr | 267 144 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 20 391 kr | 1 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 172 871 kr |
| Årets resultat | 20 391 kr | 187 194 kr | 402 799 kr | 112 708 kr | 130 962 kr | 172 871 kr | 44 273 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 47 315 kr | 47 315 kr | 115 029 kr | 137 134 kr |
| Kortfristiga skulder | 309 787 kr | 414 834 kr | 582 247 kr | 1 662 672 kr | 994 524 kr | 1 090 889 kr | 1 448 413 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | - | 154 350 kr |
| Skatteskulder | 277 834 kr | 384 020 kr | 531 157 kr | 133 396 kr | 145 439 kr | 76 699 kr | 57 041 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 31 953 kr | 30 814 kr | 51 090 kr | 1 529 276 kr | 847 341 kr | 1 013 908 kr | 1 236 390 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 380 178 kr | 672 419 kr | 1 035 047 kr | 1 872 695 kr | 1 222 801 kr | 1 428 789 kr | 1 852 691 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet samt utvecklar egna produkter inom IT/Automation. Bolaget har även även verksamhet inom Hotell/restaurang. Bolaget har sitt säte i Kungsbacka, Hallands län.
Företrädare
- Claes Richard T (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lilly Group AB för organisationsnummer?
Lilly Group AB har organisationsnummer 559073-5972 (5590735972).
Var ligger Lilly Group AB?
Lilly Group AB har sin registrerade adress Kornettvägen 2, 43447 Kungsbacka.
Vilken bransch är Lilly Group AB verksamt i?
Lilly Group AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lilly Group AB?
Lilly Group AB hade en nettoomsättning på 2 121 037 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lilly Group AB?
Lilly Group AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Lilly Group AB (Företagsnamn)
- Lillys Rolling Kitchen (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning och servering av mat.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-08-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.