Matlådor Sverige AB
Matlådor Sverige AB har organisationsnummer 559073-7705 (5590737705)
Aktiebolag • Org.nr: 559073-7705
Om företaget
Matlådor Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2022.
Omsättningen ökade 29 procent till 6 896 493 kr räkenskapsåret 2022 (5 334 587 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2022 omsatte Matlådor Sverige AB 6 896 493 kr och redovisade ett resultat på 7 809 kr. Rörelsemarginalen var 1,6 procent, under branschens median (median 3,3 procent). Soliditeten var 31,6 procent, under branschens median (median 38,4 procent). Kassalikviditeten var 127,8 procent, under branschens median (median 142,2 procent).
| Nyckeltal 2022 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,6 procent | 3,3 procent | -3,2 procent till 11,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -0,4 procent | 3,0 procent | -3,5 procent till 11,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 31,6 procent | 38,4 procent | 11,7 procent till 67,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 127,8 procent | 142,2 procent | 66,7 procent till 317,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 procent | 12,8 procent | -10,6 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 29,3 procent | 15,1 procent | -2,7 procent till 45,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 379 000 kr | 988 000 kr | 695 000 kr till 1 302 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 405 000 kr | 369 000 kr | 264 000 kr till 466 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,9 procent | 1,6 procent |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | -0,4 procent |
| Soliditet | 25,8 procent | 31,6 procent |
| Kassalikviditet | 206,8 procent | 127,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 procent | 1,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 29,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 067 000 kr | 1 379 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 370 000 kr | 405 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hannebergsgatan 1617168 Solna
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Hannebergsgatan 16 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska, direkt eller indirekt, bedriva vidareförsäljning av livsmedel med tillhörande tjänster såsom packning, hemleverans, planering och produktion av matlådor, försäljning av cateringtjänster, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 334 587 kr | 6 896 493 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 444 302 kr | 816 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 175 331 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 1 373 537 kr | 2 027 079 kr |
| Personalkostnader | 1 851 771 kr | 2 023 079 kr |
| Avskrivningar | 210 289 kr | 311 585 kr |
| Rörelseresultat | 210 006 kr | 107 235 kr |
| Ränteintäkter | 117 kr | 20 kr |
| Räntekostnader | 64 812 kr | 132 333 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 145 311 kr | -25 138 kr |
| Bokslutsdispositioner | -46 850 kr | 39 530 kr |
| Skatt | 20 850 kr | 6 583 kr |
| Årets resultat | 77 611 kr | 7 809 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 271 841 kr | 960 256 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 296 841 kr | 185 256 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 75 000 kr | 75 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 793 016 kr | 746 429 kr |
| Varulager | 49 943 kr | 110 005 kr |
| Kortfristiga fordringar | 410 335 kr | 473 102 kr |
| Kassa och bank | 332 738 kr | 163 322 kr |
| Summa tillgångar | 2 064 857 kr | 1 706 685 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 531 733 kr | 539 542 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 404 122 kr | 481 733 kr |
| Årets resultat | 77 611 kr | 7 809 kr |
| Obeskattade reserver | 46 850 kr | 7 320 kr |
| Kortfristiga skulder | 359 298 kr | 497 843 kr |
| Leverantörsskulder | 96 748 kr | 232 495 kr |
| Skatteskulder | 11 785 kr | 7 689 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 118 187 kr | 73 206 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 064 857 kr | 1 706 685 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver cafeverksamhet. Bolaget bedriver verksamheten matlådor.se som levererar hälsosamma matlådor hem till din dörr med visionen att göra det lite roligare och enklare att leva en hälsosam vardag.
Företrädare
- Aboud M (styrelseledamot)
- Ritta G (styrelsesuppleant)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Matlådor Sverige AB för organisationsnummer?
Matlådor Sverige AB har organisationsnummer 559073-7705 (5590737705).
Var ligger Matlådor Sverige AB?
Matlådor Sverige AB har sin registrerade adress Hannebergsgatan 16, 17168 Solna.
Vilken bransch är Matlådor Sverige AB verksamt i?
Matlådor Sverige AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Matlådor Sverige AB?
Matlådor Sverige AB hade en nettoomsättning på 6 896 493 kr räkenskapsåret 2022 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Matlådor Sverige AB?
Matlådor Sverige AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2022 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-08-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.