Raddle AB
Raddle AB har organisationsnummer 559074-0733 (5590740733)
Aktiebolag • Org.nr: 559074-0733
Om företaget
Raddle AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som utgivning av annan programvara enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 58290).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 400 709 kr räkenskapsåret 2025 (411 652 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Raddle AB 400 709 kr och redovisade ett resultat på -51 318 kr. Rörelsemarginalen var -13,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,5 procent). Soliditeten var 48,9 procent, under branschens median (median 67,7 procent). Kassalikviditeten var 183,6 procent, under branschens median (median 260,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -13,0 procent | 8,5 procent | -10,7 procent till 30,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -12,8 procent | 9,1 procent | -9,5 procent till 31,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 48,9 procent | 67,7 procent | 32,4 procent till 91,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 183,6 procent | 260,8 procent | 124,6 procent till 671,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -32,1 procent | 0,0 procent | -36,6 procent till 31,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,7 procent | -1,1 procent | -31,9 procent till 27,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 401 000 kr | 913 000 kr | 266 000 kr till 1 654 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 59 000 kr | 609 000 kr | 269 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 547 av 1 292 aktiebolag inom utgivning av annan programvara.
- Plats 192 av 416 aktiebolag inom utgivning av annan programvara med säte i Stockholm.
- Plats 37 355 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 66 851 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 201 122 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,1 procent | 32,8 procent | 27,4 procent | 3,7 procent | -13,0 procent |
| Vinstmarginal | 19,1 procent | 32,7 procent | 27,6 procent | 4,1 procent | -12,8 procent |
| Soliditet | 52,7 procent | 60,1 procent | 59,7 procent | 67,3 procent | 48,9 procent |
| Kassalikviditet | 202,8 procent | 237,6 procent | 233,0 procent | 286,6 procent | 183,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 53,5 procent | 78,7 procent | 74,6 procent | 6,5 procent | -32,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -50,0 procent | -22,2 procent | -5,9 procent | -38,7 procent | -2,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 412 000 kr | 401 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 90 000 kr | 59 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Drottningholmsvägen 1c/o C/o Strand
11242 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Drottningholmsvägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Utveckling av Intrecept, mobilapplikation för läkemedelsförskrivning. Konsultverksamhet inom radiologi.
Bransch
- 58290Utgivning av annan programvaraHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 671 462 kr | 1 836 468 kr | 917 477 kr | 713 765 kr | 671 450 kr | 411 652 kr | 400 709 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 2 920 kr | 7 903 kr | 10 562 kr | 1 089 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 82 115 kr | 129 424 kr | 457 809 kr | 373 218 kr | 394 958 kr | 306 376 kr | 394 154 kr |
| Personalkostnader | 46 499 kr | 1 195 042 kr | 276 440 kr | 95 997 kr | 91 194 kr | 90 218 kr | 58 752 kr |
| Rörelseresultat | 542 848 kr | 509 082 kr | 175 325 kr | 233 988 kr | 184 209 kr | 15 058 kr | -52 197 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 1 414 kr | 1 942 kr | 903 kr |
| Räntekostnader | 259 kr | 3 071 kr | 358 kr | 717 kr | 303 kr | 87 kr | 24 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 542 589 kr | 506 011 kr | 174 967 kr | 233 271 kr | 185 320 kr | 16 913 kr | -51 318 kr |
| Skatt | 104 068 kr | 108 926 kr | 37 504 kr | 48 197 kr | 37 984 kr | 3 250 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 438 521 kr | 397 085 kr | 137 463 kr | 185 074 kr | 147 336 kr | 13 663 kr | -51 318 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 20 100 kr | 20 100 kr | 20 100 kr | 20 100 kr | 20 100 kr | 20 100 kr | 20 100 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 100 kr | 20 100 kr | 20 100 kr | 20 100 kr | 20 100 kr | 20 100 kr | 20 100 kr |
| Omsättningstillgångar | 574 243 kr | 1 414 641 kr | 467 478 kr | 371 216 kr | 310 649 kr | 293 298 kr | 306 691 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 839 kr | 191 842 kr | 226 795 kr | 296 779 kr | 160 161 kr | 141 737 kr | 248 543 kr |
| Kassa och bank | 572 404 kr | 1 222 799 kr | 240 683 kr | 74 437 kr | 150 488 kr | 151 561 kr | 58 148 kr |
| Summa tillgångar | 594 343 kr | 1 434 741 kr | 487 578 kr | 391 316 kr | 330 749 kr | 313 398 kr | 326 791 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 422 479 kr | 819 564 kr | 257 027 kr | 235 074 kr | 197 411 kr | 211 073 kr | 159 755 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -66 042 kr | 372 479 kr | 69 564 kr | 0 kr | 75 kr | 147 410 kr | 161 073 kr |
| Årets resultat | 438 521 kr | 397 085 kr | 137 463 kr | 185 074 kr | 147 336 kr | 13 663 kr | -51 318 kr |
| Kortfristiga skulder | 171 864 kr | 615 177 kr | 230 551 kr | 156 242 kr | 133 338 kr | 102 325 kr | 167 036 kr |
| Leverantörsskulder | - | 15 690 kr | 0 kr | - | 653 kr | 0 kr | 103 767 kr |
| Skatteskulder | 81 166 kr | 165 108 kr | 16 517 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 87 198 kr | 429 379 kr | 207 533 kr | 149 742 kr | 126 686 kr | 96 325 kr | 57 269 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 594 343 kr | 1 434 741 kr | 487 578 kr | 391 316 kr | 330 749 kr | 313 398 kr | 326 791 kr |
Ur årsredovisningen
Verksamheten bedriver konsultverksamhet inom radiologi.
Företrädare
- Josef S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Raddle AB för organisationsnummer?
Raddle AB har organisationsnummer 559074-0733 (5590740733).
Var ligger Raddle AB?
Raddle AB har sin registrerade adress Drottningholmsvägen 1, 11242 Stockholm.
Vilken bransch är Raddle AB verksamt i?
Raddle AB är registrerat i branschen utgivning av annan programvara enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Raddle AB?
Raddle AB hade en nettoomsättning på 400 709 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Raddle AB?
Raddle AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-08-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.