Montanum AB
Montanum AB har organisationsnummer 559074-7035 (5590747035)
Aktiebolag • Org.nr: 559074-7035
Om företaget
Montanum AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Limhamn. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2026 (38 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Montanum AB 0 kr och redovisade ett resultat på 21 885 kr. Soliditeten var 96,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 468,4 procent, över branschens median (median 380,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,9 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 468,4 procent | 380,3 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,8 procent | 12,4 procent | -1,9 procent till 49,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 885 000 kr | 300 000 kr till 1 522 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 41 000 kr | 486 000 kr | 118 000 kr till 844 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 908 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 973 av 1 211 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Malmö.
- Plats 9 456 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 38,5 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | - | 38,9 procent | - | - | - |
| Soliditet | 77,0 procent | 58,3 procent | 76,3 procent | 87,5 procent | 96,9 procent |
| Kassalikviditet | 3996,6 procent | 299,5 procent | 496,6 procent | 1215,5 procent | 468,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,0 procent | 25,1 procent | -2,2 procent | -1,1 procent | 3,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | -100,0 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 384 000 kr | 0 kr | 38 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 123 000 kr | 505 000 kr | 58 000 kr | 42 000 kr | 41 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Valborgsgatan 13c/o Per Hill
21613 Limhamn
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsulterande och annan liknande verksamhet inom inköpsområdet samt verksamhet inom interim management och styrelseuppdrag. Bedriva handel och rådgivning relaterat till drycker. Utveckla och genomföra arrangemang inom natur- och kulturområdet såsom resor och kurser. Bedriva fotograferingsverksamhet. Äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt annan lös eller fast egendom, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 127 675 kr | 0 kr | 1 383 510 kr | 0 kr | 37 596 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 240 663 kr | 22 706 kr | 8 000 kr | 0 kr | 40 330 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 169 889 kr | 198 784 kr | 289 590 kr | 163 438 kr | 131 029 kr | 90 544 kr |
| Personalkostnader | 464 056 kr | 123 023 kr | 505 182 kr | 58 080 kr | 41 523 kr | 40 585 kr |
| Avskrivningar | 9 035 kr | 13 672 kr | 60 145 kr | 62 943 kr | 17 720 kr | 17 720 kr |
| Rörelseresultat | -279 269 kr | -315 065 kr | 532 184 kr | -286 857 kr | -122 169 kr | -152 692 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 6 182 kr | 12 019 kr | 1 123 kr | 577 kr |
| Räntekostnader | 511 kr | 105 kr | 1 kr | 0 kr | 1 423 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -279 780 kr | -315 170 kr | 538 365 kr | -274 838 kr | -122 469 kr | -68 115 kr |
| Bokslutsdispositioner | 281 000 kr | 293 000 kr | -153 700 kr | 253 700 kr | 114 000 kr | 90 000 kr |
| Skatt | 3 280 kr | 0 kr | 80 960 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -2 060 kr | -22 170 kr | 303 705 kr | -21 138 kr | -8 469 kr | 21 885 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 510 874 kr | 520 394 kr | 851 773 kr | 788 830 kr | 635 440 kr | 511 720 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 874 kr | 20 394 kr | 251 773 kr | 188 830 kr | 35 440 kr | 17 720 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 000 kr | 500 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr | 494 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 744 119 kr | 899 550 kr | 1 224 369 kr | 495 320 kr | 241 368 kr | 85 905 kr |
| Kortfristiga fordringar | 386 657 kr | 82 266 kr | 322 331 kr | 137 397 kr | 29 366 kr | 30 829 kr |
| Kassa och bank | 1 357 462 kr | 817 284 kr | 902 038 kr | 357 923 kr | 212 002 kr | 55 076 kr |
| Summa tillgångar | 2 254 993 kr | 1 419 944 kr | 2 076 142 kr | 1 284 150 kr | 876 808 kr | 597 625 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 511 698 kr | 1 093 436 kr | 1 209 590 kr | 980 410 kr | 766 950 kr | 579 285 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 463 758 kr | 1 065 606 kr | 855 885 kr | 951 548 kr | 725 419 kr | 507 400 kr |
| Årets resultat | -2 060 kr | -22 170 kr | 303 705 kr | -21 138 kr | -8 469 kr | 21 885 kr |
| Obeskattade reserver | 597 000 kr | 304 000 kr | 457 700 kr | 204 000 kr | 90 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 146 295 kr | 22 508 kr | 408 852 kr | 99 740 kr | 19 858 kr | 18 340 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 215 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 99 897 kr | 3 280 kr | 80 960 kr | 80 960 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 27 632 kr | 1 609 kr | 299 922 kr | 599 kr | 139 kr | 139 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 254 993 kr | 1 419 944 kr | 2 076 142 kr | 1 284 150 kr | 876 808 kr | 597 625 kr |
Företrädare
- Per H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Montanum AB för organisationsnummer?
Montanum AB har organisationsnummer 559074-7035 (5590747035).
Var ligger Montanum AB?
Montanum AB har sin registrerade adress Valborgsgatan 13, 21613 Limhamn.
Vilken bransch är Montanum AB verksamt i?
Montanum AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Montanum AB?
Montanum AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Montanum AB?
Montanum AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Montanum AB någon utdelning?
Styrelsen i Montanum AB föreslog en utdelning på 220 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-09-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.