Ferrasys AB

Ferrasys AB har organisationsnummer 559074-9304 (5590749304)

Aktiebolag • Org.nr: 559074-9304

DatakonsultverksamhetStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2016Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Ferrasys AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering och datordrifttjänster.

Ekonomi

-1 krOmsättning▼ 200 procent
-12 726 krÅrets resultat
-Antal anställda
87,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 200 procent till -1 kr räkenskapsåret 2025 (1 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Ferrasys AB -1 kr och redovisade ett resultat på -12 726 kr. Soliditeten var 87,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 794,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,9 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Soliditet87,4 procent66,4 procent46,1 procent till 85,5 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet794,6 procent348,9 procent190,4 procent till 720,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-3,7 procent22,0 procent-0,3 procent till 55,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 9 434 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
  • Plats 219 av 229 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Nacka.
  • Plats 4 665 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
  • Plats 113 121 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 329 677 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20202022202320242025
Rörelsemarginal-7,9 procent32,5 procent-34,5 procent--
Vinstmarginal-7,8 procent33,3 procent-26,4 procent--
Soliditet29,2 procent62,8 procent81,1 procent88,8 procent87,4 procent
Kassalikviditet141,3 procent269,1 procent529,7 procent891,3 procent794,6 procent
Avkastning på eget kapital-79,8 procent68,4 procent-25,4 procent-56,7 procent-3,7 procent
Omsättningstillväxt---72,4 procent-100,0 procent-
Omsättning per anställd797 000 kr1 811 000 kr499 000 kr--
Personalkostnad per anställd697 000 kr755 000 kr338 000 kr--

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Kivra: 559074-9304
10631 Stockholm

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva verksamhet inom IT såsom konsultverksamhet, konsultförmedling, programutveckling, IT- stöd, outsourcingverksamhet samt insamling, utveckling och försäljning av informationsdatabaser och databaserad nyhetsinformation, elektriska installationer, utveckling och försäljning av elektronisk utrustning, elektriska installationer samt handel och förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20202022202320242025
Nettoomsättning1 593 300 kr1 810 539 kr499 203 kr1 kr-1 kr
Övriga rörelseintäkter118 321 kr47 744 kr170 kr90 kr14 kr
Råvaror och förnödenheter69 689 kr29 045 kr52 500 kr-616 kr0 kr
Övriga externa kostnader372 162 kr484 416 kr281 093 kr131 933 kr31 227 kr
Personalkostnader1 394 084 kr754 662 kr337 596 kr37 625 kr1 000 kr
Rörelseresultat-125 926 kr588 869 kr-172 345 kr-169 452 kr-32 214 kr
Ränteintäkter17 kr15 kr76 kr917 kr7 kr
Räntekostnader927 kr1 984 kr1 632 kr5 382 kr0 kr
Resultat efter finansiella poster-124 489 kr602 614 kr-131 583 kr-148 546 kr-9 735 kr
Skatt0 kr124 436 kr0 kr--
Årets resultat-124 489 kr477 081 kr-141 005 kr-201 190 kr-12 726 kr

Balansräkning

Post20202022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar0 kr----
Finansiella anläggningstillgångar0 kr----
Omsättningstillgångar533 648 kr1 109 448 kr685 506 kr399 761 kr391 452 kr
Kortfristiga fordringar273 438 kr390 474 kr9 687 kr7 272 kr5 339 kr
Kassa och bank97 916 kr363 569 kr124 333 kr18 441 kr7 264 kr
Summa tillgångar533 648 kr1 109 448 kr685 506 kr399 761 kr391 452 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital156 057 kr697 106 kr556 101 kr354 912 kr342 186 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat230 546 kr170 025 kr647 106 kr506 102 kr304 912 kr
Årets resultat-124 489 kr477 081 kr-141 005 kr-201 190 kr-12 726 kr
Kortfristiga skulder377 591 kr412 342 kr129 405 kr44 849 kr49 266 kr
Leverantörsskulder38 835 kr55 538 kr34 383 kr13 kr4 430 kr
Skatteskulder19 412 kr113 225 kr91 924 kr3 001 kr3 001 kr
Övriga kortfristiga skulder319 345 kr243 579 kr3 098 kr41 835 kr41 835 kr
Summa eget kapital och skulder533 648 kr1 109 448 kr685 506 kr399 761 kr391 452 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i NACKA registrerades år 2016. Ferrasys AB utvecklar, förvaltar och driftar IT-system för företagskunder samt erbjuder resurskonsulter lokalt såväl som off-shore.

Företrädare

  • Sakke Tapani F (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2016-09-02
Registrerat hos Bolagsverket
Ferrasys AB
2016-09-08
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Ferrasys AB för organisationsnummer?

Ferrasys AB har organisationsnummer 559074-9304 (5590749304).

Var ligger Ferrasys AB?

Ferrasys AB har sin registrerade adress Kivra: 559074-9304, 10631 Stockholm.

Vilken bransch är Ferrasys AB verksamt i?

Ferrasys AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Ferrasys AB?

Ferrasys AB hade en nettoomsättning på -1 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Ferrasys AB någon utdelning?

Styrelsen i Ferrasys AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Nacka
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Avregistrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2016-09-02
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar