Hjortås Gård AB
Hjortås Gård AB har organisationsnummer 559074-9387 (5590749387)
Aktiebolag • Org.nr: 559074-9387
Om företaget
Hjortås Gård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Floda. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93290). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 67 procent till 30 000 kr räkenskapsåret 2025 (18 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hjortås Gård AB 30 000 kr och redovisade ett resultat på -162 119 kr. Soliditeten var 9,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,1 procent). Kassalikviditeten var 76,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 189,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 9,2 procent | 48,1 procent | 20,3 procent till 78,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 76,1 procent | 189,6 procent | 87,2 procent till 460,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -219,3 procent | 3,0 procent | -20,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 736 av 907 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet.
- Plats 6 av 6 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet med säte i Lerum.
- Plats 1 151 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 43 767 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 266 967 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 183,6 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 183,1 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 64,7 procent | 27,8 procent | 20,0 procent | 6,7 procent | 9,2 procent |
| Kassalikviditet | 461,6 procent | 143,4 procent | 99,1 procent | 78,6 procent | 76,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 94,8 procent | -0,3 procent | -65,7 procent | -297,2 procent | -219,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -2,5 procent | -91,8 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hjortåsvägen 14c/o C/o K-G Brattfors
44835 Floda
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hjortåsvägen 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva uthyrning av stallplatser, uthyrning av lokaler samt skogs- och jordbruk och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 709 187 kr | 674 139 kr | 657 060 kr | 53 812 kr | 1 kr | 17 600 kr | 29 839 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 104 174 kr | 129 938 kr | 1 194 483 kr | 32 343 kr | 10 428 kr | 21 043 kr | 95 542 kr |
| Övriga externa kostnader | 718 295 kr | 748 829 kr | 645 096 kr | 159 228 kr | 172 756 kr | 145 459 kr | 200 778 kr |
| Avskrivningar | 170 809 kr | 174 810 kr | 0 kr | 12 520 kr | 59 480 kr | 78 908 kr | 86 774 kr |
| Rörelseresultat | -114 172 kr | -119 562 kr | 1 206 447 kr | -85 593 kr | -221 807 kr | -185 724 kr | -162 171 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 21 900 kr | 13 950 kr | 4 307 kr | 52 kr |
| Räntekostnader | 1 801 kr | 3 629 kr | 3 014 kr | 1 456 kr | 1 352 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -115 973 kr | -123 191 kr | 1 203 433 kr | -65 149 kr | -209 209 kr | -181 417 kr | -162 119 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -130 637 kr | 64 211 kr | 66 426 kr | 0 kr | - |
| Skatt | - | - | 80 733 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -115 973 kr | -123 191 kr | 992 063 kr | -938 kr | -142 783 kr | -181 417 kr | -162 119 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 588 407 kr | 433 597 kr | 0 kr | 50 080 kr | 225 400 kr | 243 632 kr | 249 268 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 588 407 kr | 433 597 kr | 0 kr | 50 080 kr | 225 400 kr | 243 632 kr | 249 268 kr |
| Omsättningstillgångar | 266 218 kr | 124 849 kr | 1 615 906 kr | 1 244 244 kr | 862 212 kr | 672 125 kr | 558 081 kr |
| Kortfristiga fordringar | 136 108 kr | 42 484 kr | 1 544 903 kr | 704 418 kr | 498 112 kr | 63 853 kr | 79 193 kr |
| Kassa och bank | 130 110 kr | 82 365 kr | 71 003 kr | 539 826 kr | 364 100 kr | 608 272 kr | 478 888 kr |
| Summa tillgångar | 854 624 kr | 558 445 kr | 1 615 907 kr | 1 294 324 kr | 1 087 612 kr | 915 757 kr | 807 349 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 67 308 kr | 54 117 kr | 1 046 181 kr | 360 242 kr | 217 459 kr | 61 042 kr | 73 923 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 133 281 kr | 127 308 kr | 4 118 kr | 311 180 kr | 310 242 kr | 192 459 kr | 186 042 kr |
| Årets resultat | -115 973 kr | -123 191 kr | 992 063 kr | -938 kr | -142 783 kr | -181 417 kr | -162 119 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 130 637 kr | 66 426 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 614 315 kr | 387 319 kr | 350 076 kr | 867 656 kr | 870 153 kr | 854 715 kr | 733 426 kr |
| Leverantörsskulder | 6 926 kr | 0 kr | 6 286 kr | 1 181 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | - | - | 80 733 kr | 80 733 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 550 397 kr | 335 995 kr | 195 485 kr | 765 742 kr | 850 153 kr | 844 715 kr | 723 426 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 854 624 kr | 558 445 kr | 1 615 907 kr | 1 294 324 kr | 1 087 612 kr | 915 757 kr | 807 349 kr |
Företrädare
- Karl Gustav B
Undertecknad i Floda 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hjortås Gård AB för organisationsnummer?
Hjortås Gård AB har organisationsnummer 559074-9387 (5590749387).
Var ligger Hjortås Gård AB?
Hjortås Gård AB har sin registrerade adress Hjortåsvägen 14, 44835 Floda.
Vilken bransch är Hjortås Gård AB verksamt i?
Hjortås Gård AB är registrerat i branschen övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hjortås Gård AB?
Hjortås Gård AB hade en nettoomsättning på 30 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-09-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.