Sparmärket 2 AB
Sparmärket 2 AB har organisationsnummer 559075-0609 (5590750609)
Aktiebolag • Org.nr: 559075-0609
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderBromma
Om företaget
Sparmärket 2 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 21 procent till 3 845 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 185 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sparmärket 2 AB 3 845 000 kr och redovisade ett resultat på 993 042 kr. Rörelsemarginalen var 34,1 procent, över branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var -124,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 34,4 procent, under branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,1 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 25,8 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | -124,3 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 34,4 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 923 000 kr | 1 307 000 kr | 492 000 kr till 2 791 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 419 000 kr | 307 000 kr | 86 000 kr till 549 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 880 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 250 av 1 022 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Stockholm.
- Plats 8 764 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 14 328 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 46 411 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -70,6 procent | -9,0 procent | 34,1 procent |
| Vinstmarginal | -73,9 procent | -12,8 procent | 25,8 procent |
| Soliditet | -144,5 procent | -229,6 procent | -124,3 procent |
| Kassalikviditet | 201,3 procent | 246,3 procent | 34,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 9,6 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 453 000 kr | 1 593 000 kr | 1 923 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 331 000 kr | 342 000 kr | 419 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brålunden 3 Lgh 1201c/o Djurberg
16774 Bromma
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Brålunden 3 Lgh 1201 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 904 781 kr | 3 184 712 kr | 3 845 173 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 270 804 kr | 2 766 754 kr | 1 672 795 kr |
| Personalkostnader | 661 260 kr | 683 302 kr | 837 596 kr |
| Avskrivningar | 22 893 kr | 22 893 kr | 22 893 kr |
| Rörelseresultat | -2 050 176 kr | -288 237 kr | 1 311 889 kr |
| Ränteintäkter | - | 24 kr | 287 kr |
| Räntekostnader | 159 081 kr | 185 122 kr | 379 738 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 148 097 kr | -409 395 kr | 993 042 kr |
| Årets resultat | -2 148 097 kr | -409 395 kr | 993 042 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 030 178 kr | 1 007 285 kr | 938 606 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 030 178 kr | 1 007 285 kr | 938 606 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 158 259 kr | 1 178 211 kr | 3 176 561 kr |
| Kortfristiga fordringar | 457 926 kr | 467 304 kr | 1 533 283 kr |
| Kassa och bank | 1 700 333 kr | 710 907 kr | 1 643 278 kr |
| Summa tillgångar | 3 188 437 kr | 2 185 496 kr | 4 115 167 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | -4 608 537 kr | -5 017 932 kr | -5 114 811 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -2 510 440 kr | -4 658 537 kr | -6 157 853 kr |
| Årets resultat | -2 148 097 kr | -409 395 kr | 993 042 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 071 974 kr | 478 428 kr | 9 229 978 kr |
| Leverantörsskulder | 620 303 kr | 19 189 kr | 27 070 kr |
| Skatteskulder | 61 153 kr | 64 803 kr | 4 441 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 35 964 kr | 36 676 kr | 43 263 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 188 437 kr | 2 185 496 kr | 4 115 167 kr |
Företrädare
- Anita D (styrelseledamot)
Undertecknad i Bromma 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sparmärket 2 AB för organisationsnummer?
Sparmärket 2 AB har organisationsnummer 559075-0609 (5590750609).
Var ligger Sparmärket 2 AB?
Sparmärket 2 AB har sin registrerade adress Brålunden 3 Lgh 1201, 16774 Bromma.
Vilken bransch är Sparmärket 2 AB verksamt i?
Sparmärket 2 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sparmärket 2 AB?
Sparmärket 2 AB hade en nettoomsättning på 3 845 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sparmärket 2 AB?
Sparmärket 2 AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-09-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.