Luccii AB
Luccii AB har organisationsnummer 559075-5426 (5590755426)
Aktiebolag • Org.nr: 559075-5426
Om företaget
Luccii AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Österskär. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som övrig reklamverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73119).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 85 procent till 1 508 000 kr räkenskapsåret 2025 (815 000 kr föregående år).
Under 2025 har bolaget bedrivit konsultverksamhet under hela året. Det har bidragit till ökad omsättning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Luccii AB 1 508 000 kr och redovisade ett resultat på 118 776 kr. Rörelsemarginalen var 33,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,9 procent). Soliditeten var 17,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,4 procent). Kassalikviditeten var 17,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 266,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,2 procent | 9,9 procent | -3,4 procent till 27,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 21,0 procent | 9,8 procent | -2,0 procent till 30,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 17,2 procent | 61,4 procent | 34,6 procent till 82,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 17,8 procent | 266,1 procent | 137,9 procent till 577,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 93,5 procent | 6,3 procent | -10,5 procent till 44,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 85,0 procent | -3,4 procent | -31,5 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 508 000 kr | 974 000 kr | 437 000 kr till 1 626 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 450 000 kr | 450 000 kr | 184 000 kr till 734 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 166 av 529 aktiebolag inom övrig reklamverksamhet.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom övrig reklamverksamhet med säte i Täby.
- Plats 1 003 av 3 405 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 35 556 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 108 246 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,9 procent | 42,4 procent | 33,6 procent | 48,5 procent | 33,2 procent |
| Vinstmarginal | 116,9 procent | 8,8 procent | 37,2 procent | 9,2 procent | 21,0 procent |
| Soliditet | 91,8 procent | 92,3 procent | 24,5 procent | 1,0 procent | 17,2 procent |
| Kassalikviditet | 482,7 procent | 42,2 procent | 6,0 procent | 13,8 procent | 17,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 76,8 procent | 10,9 procent | 80,4 procent | -1197,1 procent | 93,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -14,5 procent | 2,6 procent | 29,6 procent | 85,0 procent |
| Omsättning per anställd | 717 000 kr | 613 000 kr | 629 000 kr | - | 1 508 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 272 000 kr | 132 000 kr | 34 000 kr | - | 450 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Riddarvägen 64c/o Öjje Holt
18451 Österskär
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom media och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 73119Övrig reklamverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 231 450 kr | 0 kr | 716 733 kr | 612 952 kr | 629 001 kr | 815 000 kr | 1 507 500 kr |
| Övriga externa kostnader | 425 179 kr | 30 110 kr | 201 832 kr | 220 256 kr | 383 956 kr | 353 154 kr | 556 787 kr |
| Personalkostnader | 454 566 kr | 0 kr | 271 828 kr | 132 478 kr | 33 812 kr | 66 597 kr | 449 513 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -655 975 kr | -30 110 kr | 243 073 kr | 260 218 kr | 211 233 kr | 395 249 kr | 501 200 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 8 072 kr | 0 kr | 53 kr | 35 kr | 69 kr |
| Räntekostnader | 238 kr | 67 kr | 0 kr | 605 kr | 101 kr | 2 293 kr | 5 207 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -656 213 kr | -30 177 kr | 837 929 kr | 53 778 kr | 234 451 kr | 75 191 kr | 317 062 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -107 000 kr | -100 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | 27 089 kr | 67 656 kr | 98 286 kr |
| Årets resultat | -656 213 kr | -30 177 kr | 837 929 kr | 53 778 kr | 207 362 kr | -99 465 kr | 118 776 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 435 424 kr | 435 424 kr | 719 935 kr | 518 338 kr | 1 003 323 kr | 760 523 kr | 665 523 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 135 424 kr | 135 424 kr | 135 424 kr | 135 424 kr | 135 424 kr | 135 424 kr | 135 424 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 000 kr | 300 000 kr | 584 511 kr | 382 914 kr | 867 899 kr | 625 099 kr | 530 099 kr |
| Omsättningstillgångar | 139 750 kr | 17 415 kr | 467 573 kr | 17 449 kr | 47 906 kr | 103 126 kr | 71 635 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 732 kr | 3 759 kr | 68 750 kr | 15 kr | 22 928 kr | 103 125 kr | 38 377 kr |
| Kassa och bank | 136 018 kr | 13 656 kr | 213 636 kr | 17 434 kr | 24 978 kr | 1 kr | 33 258 kr |
| Summa tillgångar | 575 174 kr | 452 839 kr | 1 187 508 kr | 535 787 kr | 1 051 229 kr | 863 649 kr | 737 158 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 282 882 kr | 252 705 kr | 1 090 634 kr | 494 412 kr | 257 774 kr | 8 309 kr | 127 085 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 889 095 kr | 232 882 kr | 202 705 kr | 390 634 kr | 412 kr | 57 774 kr | -41 691 kr |
| Årets resultat | -656 213 kr | -30 177 kr | 837 929 kr | 53 778 kr | 207 362 kr | -99 465 kr | 118 776 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 107 000 kr | 207 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 292 292 kr | 200 134 kr | 96 874 kr | 41 375 kr | 793 455 kr | 748 340 kr | 403 073 kr |
| Leverantörsskulder | 1 444 kr | 0 kr | 1 430 kr | 0 kr | - | 19 737 kr | 2 250 kr |
| Skatteskulder | 3 700 kr | 0 kr | - | - | 27 089 kr | 94 745 kr | 138 629 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 282 149 kr | 195 134 kr | 90 444 kr | 36 375 kr | 761 366 kr | 528 984 kr | 219 871 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 575 174 kr | 452 839 kr | 1 187 508 kr | 535 787 kr | 1 051 229 kr | 863 649 kr | 737 158 kr |
Företrädare
- Öjje H
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Luccii AB för organisationsnummer?
Luccii AB har organisationsnummer 559075-5426 (5590755426).
Var ligger Luccii AB?
Luccii AB har sin registrerade adress Riddarvägen 64, 18451 Österskär.
Vilken bransch är Luccii AB verksamt i?
Luccii AB är registrerat i branschen övrig reklamverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Luccii AB?
Luccii AB hade en nettoomsättning på 1 508 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Luccii AB?
Luccii AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-09-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.