Sikta mot siffrorna AB
Sikta mot siffrorna AB har organisationsnummer 559075-7729 (5590757729)
Aktiebolag • Org.nr: 559075-7729
Om företaget
Sikta mot siffrorna AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Duved. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Sidoverksamheter inkluderar produktion av film, video och tv-program, konsultverksamhet avseende företags organisation och annan övrig utbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 950 664 kr räkenskapsåret 2025 (1 002 197 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sikta mot siffrorna AB 950 664 kr och redovisade ett resultat på 16 826 kr. Rörelsemarginalen var 2,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 47,1 procent, under branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 189,1 procent, under branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,3 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 2,2 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 47,1 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 189,1 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 25,1 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -5,1 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 951 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 588 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 826 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 9 av 28 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Åre.
- Plats 379 av 886 aktiebolag med säte i Åre.
- Plats 2 283 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 149 261 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 7,4 procent | -0,7 procent | 2,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 7,5 procent | -0,7 procent | 2,2 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 78,6 procent | 39,3 procent | 42,2 procent | 47,1 procent |
| Kassalikviditet | - | 466,7 procent | 164,7 procent | 172,9 procent | 189,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -5,2 procent | -15,3 procent | 71,4 procent | -8,5 procent | 25,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -6,6 procent | -5,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 1 073 000 kr | 1 002 000 kr | 951 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 727 000 kr | 721 000 kr | 588 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sågvägen 8Ec/o Henrik Lagerberg
83771 Duved
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver redovisningstjänster, utbildningar och föreläsningar inom redovisning, ekonomi och affärsutveckling. Bolaget bedriver även videoproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 439 kr | 0 kr | 3 010 kr | 1 073 427 kr | 1 002 197 kr | 950 664 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 250 kr | 11 780 kr | 1 610 kr | 7 150 kr | 266 053 kr | 288 707 kr | 341 639 kr |
| Personalkostnader | - | 1 200 kr | 0 kr | - | 727 490 kr | 720 970 kr | 587 594 kr |
| Rörelseresultat | -1 250 kr | -12 541 kr | -1 610 kr | -4 140 kr | 79 884 kr | -7 480 kr | 21 431 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 kr | 137 kr | 35 kr | 9 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 11 kr | 2 kr | 363 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 250 kr | -12 541 kr | -1 610 kr | -4 138 kr | 80 010 kr | -7 447 kr | 21 077 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 12 347 kr | 0 kr | 4 251 kr |
| Årets resultat | -1 250 kr | -12 541 kr | -1 610 kr | -4 138 kr | 67 663 kr | -7 447 kr | 16 826 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 45 330 kr | 32 789 kr | 31 179 kr | 34 416 kr | 241 162 kr | 206 908 kr | 142 381 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 000 kr | 20 490 kr | 20 490 kr | 6 977 kr | 167 938 kr | 98 404 kr | 52 196 kr |
| Kassa och bank | 30 330 kr | 12 299 kr | 10 689 kr | 27 439 kr | 73 224 kr | 108 504 kr | 90 185 kr |
| Summa tillgångar | 45 330 kr | 32 789 kr | 31 179 kr | 34 416 kr | 241 162 kr | 206 908 kr | 142 381 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 45 330 kr | 32 789 kr | 31 179 kr | 27 041 kr | 94 704 kr | 87 256 kr | 67 082 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -3 420 kr | -4 670 kr | -17 211 kr | -18 821 kr | -22 959 kr | 44 703 kr | 256 kr |
| Årets resultat | -1 250 kr | -12 541 kr | -1 610 kr | -4 138 kr | 67 663 kr | -7 447 kr | 16 826 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | - | 7 375 kr | 146 458 kr | 119 652 kr | 75 299 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 7 375 kr | 34 274 kr | 13 000 kr | 6 039 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 12 347 kr | 16 379 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | 99 837 kr | 90 273 kr | 69 260 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 45 330 kr | 32 789 kr | 31 179 kr | 34 416 kr | 241 162 kr | 206 908 kr | 142 381 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver redovisningstjänster, utbildningar och föreläsningar inom redovisning samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Henrik L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sikta mot siffrorna AB för organisationsnummer?
Sikta mot siffrorna AB har organisationsnummer 559075-7729 (5590757729).
Var ligger Sikta mot siffrorna AB?
Sikta mot siffrorna AB har sin registrerade adress Sågvägen 8E, 83771 Duved.
Vilken bransch är Sikta mot siffrorna AB verksamt i?
Sikta mot siffrorna AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sikta mot siffrorna AB?
Sikta mot siffrorna AB hade en nettoomsättning på 950 664 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sikta mot siffrorna AB?
Sikta mot siffrorna AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Åre
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-09-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.