Lugnviks Lanthandel AB
Lugnviks Lanthandel AB har organisationsnummer 559076-9955 (5590769955)
Aktiebolag • Org.nr: 559076-9955
Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknadLugnvik
Om företaget
Lugnviks Lanthandel AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lugnvik. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47112).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 6 853 532 kr räkenskapsåret 2025 (6 786 473 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lugnviks Lanthandel AB 6 853 532 kr och redovisade ett resultat på 393 465 kr. Rörelsemarginalen var 7,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,0 procent). Soliditeten var 53,8 procent, över branschens median (median 33,9 procent). Kassalikviditeten var 172,2 procent, över branschens median (median 101,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,3 procent | 2,0 procent | -1,0 procent till 5,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 7,3 procent | 1,7 procent | -1,3 procent till 5,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 53,8 procent | 33,9 procent | 12,0 procent till 63,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 172,2 procent | 101,4 procent | 48,1 procent till 222,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 40,4 procent | 12,3 procent | -3,3 procent till 42,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,0 procent | 1,4 procent | -10,6 procent till 15,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 363 000 kr | 2 665 000 kr | 1 346 000 kr till 4 166 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 433 000 kr | 425 000 kr | 236 000 kr till 547 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 669 av 1 775 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad.
- Plats 3 av 4 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad med säte i Kramfors.
- Plats 73 av 434 aktiebolag med säte i Kramfors.
- Plats 571 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 27 838 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,8 procent | 6,2 procent | 9,4 procent | 3,1 procent | 7,3 procent |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 6,0 procent | 9,3 procent | 3,1 procent | 7,3 procent |
| Soliditet | 29,7 procent | 21,7 procent | 47,9 procent | 38,0 procent | 53,8 procent |
| Kassalikviditet | 157,4 procent | 81,9 procent | 119,6 procent | 87,4 procent | 172,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,3 procent | 61,2 procent | 69,4 procent | 27,8 procent | 40,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 11,8 procent | 1,9 procent | 0,6 procent | 1,1 procent | 1,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 636 000 kr | 1 779 000 kr | 2 237 000 kr | 2 121 000 kr | 2 363 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 322 000 kr | 344 000 kr | 352 000 kr | 445 000 kr | 433 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skolvägen 10c/o c/o Tommy Sjölund
87275 Lugnvik
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Skolvägen 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva dagligvaruhandel och ombudsverksamhet, så som spelombud och liknande, med företag och organisationer som verkar inom dagligvaruhandel inom vad som kallas normal service. Bolaget skall också sälja tjänster inom ekonomisk rådgivning, skrivverksamhet, hantverk, frisör och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 381 834 kr | 5 850 190 kr | 6 543 337 kr | 6 669 670 kr | 6 710 199 kr | 6 786 473 kr | 6 853 532 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 493 524 kr | 861 625 kr | 967 406 kr | 1 187 497 kr | 756 553 kr | 793 290 kr | 1 020 027 kr |
| Övriga externa kostnader | 631 155 kr | 651 737 kr | 859 832 kr | 1 143 010 kr | 780 992 kr | 810 295 kr | 933 867 kr |
| Personalkostnader | 964 882 kr | 1 090 049 kr | 1 286 592 kr | 1 289 162 kr | 1 054 732 kr | 1 422 726 kr | 1 254 365 kr |
| Avskrivningar | 21 200 kr | 18 000 kr | 17 803 kr | 18 909 kr | 57 616 kr | 57 616 kr | 57 616 kr |
| Rörelseresultat | 96 477 kr | 485 714 kr | 510 790 kr | 416 177 kr | 627 585 kr | 208 880 kr | 500 981 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 kr | 56 kr | 293 kr | 306 kr | 301 kr |
| Räntekostnader | 3 714 kr | 1 635 kr | 141 kr | 17 450 kr | 931 kr | 982 kr | 669 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 92 763 kr | 484 079 kr | 510 650 kr | 398 783 kr | 626 947 kr | 208 204 kr | 500 613 kr |
| Bokslutsdispositioner | -28 000 kr | -120 000 kr | -129 000 kr | -59 000 kr | 50 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 18 446 kr | 78 437 kr | 80 302 kr | 73 513 kr | 143 170 kr | 46 926 kr | 107 148 kr |
| Årets resultat | 46 317 kr | 285 642 kr | 301 348 kr | 266 270 kr | 533 777 kr | 161 278 kr | 393 465 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 246 145 kr | 167 074 kr | 0 kr | 725 728 kr | 668 112 kr | 610 496 kr | 552 880 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 246 145 kr | 167 074 kr | 0 kr | 725 728 kr | 668 112 kr | 610 496 kr | 552 880 kr |
| Omsättningstillgångar | 544 221 kr | 1 001 316 kr | 1 579 543 kr | 1 283 550 kr | 937 595 kr | 915 623 kr | 1 257 580 kr |
| Varulager | 274 340 kr | 307 054 kr | 368 490 kr | 322 272 kr | 355 305 kr | 395 130 kr | 419 624 kr |
| Kortfristiga fordringar | 120 240 kr | 188 346 kr | 278 895 kr | 494 544 kr | 188 883 kr | 206 691 kr | 286 110 kr |
| Kassa och bank | 149 641 kr | 505 916 kr | 932 158 kr | 466 734 kr | 393 407 kr | 313 802 kr | 551 846 kr |
| Summa tillgångar | 790 366 kr | 1 168 390 kr | 1 579 543 kr | 2 009 278 kr | 1 605 707 kr | 1 526 119 kr | 1 810 460 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 169 493 kr | 392 635 kr | 468 983 kr | 435 253 kr | 769 031 kr | 580 308 kr | 973 774 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 73 176 kr | 56 993 kr | 117 635 kr | 118 983 kr | 185 254 kr | 369 030 kr | 530 309 kr |
| Årets resultat | 46 317 kr | 285 642 kr | 301 348 kr | 266 270 kr | 533 777 kr | 161 278 kr | 393 465 kr |
| Obeskattade reserver | 92 000 kr | 212 000 kr | 341 000 kr | 400 000 kr | 350 000 kr | 350 000 kr | 350 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 528 873 kr | 563 755 kr | 769 560 kr | 1 174 025 kr | 486 676 kr | 595 811 kr | 486 686 kr |
| Leverantörsskulder | 197 023 kr | 272 220 kr | 389 252 kr | 330 674 kr | 250 922 kr | 258 812 kr | 289 596 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 48 578 kr | 99 460 kr | 49 937 kr | 61 951 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 190 498 kr | 79 869 kr | 93 548 kr | 604 113 kr | 68 015 kr | 204 609 kr | 84 612 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 790 366 kr | 1 168 390 kr | 1 579 543 kr | 2 009 278 kr | 1 605 707 kr | 1 526 119 kr | 1 810 460 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget driver huvudsakligen en butik med dagligvaruhandel och ombudsverksamhet.
Företrädare
- Tommy S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lugnviks Lanthandel AB för organisationsnummer?
Lugnviks Lanthandel AB har organisationsnummer 559076-9955 (5590769955).
Var ligger Lugnviks Lanthandel AB?
Lugnviks Lanthandel AB har sin registrerade adress Skolvägen 10, 87275 Lugnvik.
Vilken bransch är Lugnviks Lanthandel AB verksamt i?
Lugnviks Lanthandel AB är registrerat i branschen livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lugnviks Lanthandel AB?
Lugnviks Lanthandel AB hade en nettoomsättning på 6 853 532 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lugnviks Lanthandel AB?
Lugnviks Lanthandel AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Lugnviks Lanthandel AB någon utdelning?
Styrelsen i Lugnviks Lanthandel AB föreslog en utdelning på 440 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kramfors
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-09-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.